20 Mart 2019 Tarihli Toplantı

MİLLİ GÜVENLİK KURULU, 20 MART 2019 TARİHİNDE TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN BAŞKANLIĞINDA TOPLANMIŞTIR.

TOPLANTIDA;

1. ÜLKEMİZİN GÜVENLİĞİNİ YAKINDAN İLGİLENDİREN ÖNEMLİ İÇ VE DIŞ GELİŞMELER BÜTÜN YÖNLERİYLE ELE ALINARAK, MİLLÎ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ İLE BEKAMIZI TEHDİT EDEN FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG VE DEAŞ BAŞTA OLMAK ÜZERE, YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI SÜRDÜRÜLEN MÜCADELE HAKKINDA KURUL’A BİLGİ SUNULMUŞTUR.

TÜRKİYE’NİN; BÜTÜN TERÖR ÖRGÜTLERİYLE MÜCADELESİNİ, GEÇMİŞTE OLDUĞU GİBİ AYNI AZİM VE KARARLILIKLA YERİNE GETİRMEYE DEVAM EDECEĞİ VURGULANMIŞTIR.

2. 31 MART 2019 TARİHİNDE YAPILACAK MAHALLİ İDARELER GENEL SEÇİMLERİNİN, YURT BÜTÜNÜNDE HUZUR VE GÜVEN İÇİNDE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ İÇİN YETKİLİ KURUMLARCA ALINAN TEDBİRLER GÖZDEN GEÇİRİLMİŞTİR.

3. SURİYE`NİN SİYASİ BİRLİĞİ VE TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ ÇERÇEVESİNDE TÜM TERÖR ÖRGÜTLERİNDEN TEMİZLENMESİ, ÜLKEYE HUZUR VE BARIŞ ORTAMI GETİRİLMESİ İÇİN TÜRKİYE’NİN GÖSTERDİĞİ GAYRETLERİNE KARARLILIKLA DEVAM EDECEĞİ; GÜNEY SINIRLARI BOYUNCA OLUŞTURULMAYA ÇALIŞILAN TERÖR KORİDORUNA ASLA İZİN VERMEYECEĞİ KUVVETLE VURGULANMIŞTIR.

SURİYE HALKINA HİTAP EDECEK BİR ANAYASANIN HAZIRLANARAK HÜR VE DEMOKRATİK SEÇİMLERİN GERÇEKLEŞTİRİLMESİ YÖNÜNDEKİ BEKLENTİ VE KATKILARIMIZ DİLE GETİRİLMİŞ, SURİYE`NİN KUZEYİNDE OLUŞTURULACAK GÜVENLİ BÖLGENİN TERÖR ÖRGÜTLERİNİN DEĞİL, İKİ ÜLKE HALKININ GÜVENLİĞİNİ TEMİN EDECEK BİR UYGULAMA OLMASI HÂLİNDE KABUL EDİLEBİLECEĞİ; MÜNBİÇ VE FIRAT`IN DOĞUSUNUN TERÖR ÖRGÜTLERİNDEN TEMİZLENMEDEN BÖLGEDE İSTİKRARIN SAĞLANMASININ VE GÖÇ HAREKETLİLİĞİNİN DURDURULMASININ MÜMKÜN OLMAYACAĞI İFADE EDİLMİŞTİR.

4. YENİ ZELANDA’DA MASUM İNSANLARIN YALNIZCA İNANÇLARINDAN DOLAYI HUNHARCA KATLEDİLDİĞİ TERÖR SALDIRISI ŞİDDETLE KINANMIŞTIR.

YAŞANAN HADİSE TÜM YÖNLERİYLE İSTİŞARE EDİLMİŞ, TÜRK DÜŞMANLIĞINI DA İHTİVA ETTİĞİ ANLAŞILAN İSLAM KARŞITI IRKÇI ZİHNİYETİ BESLEYEN İKLİMİN, BİREYSEL VE ORGANİZE UNSURLARININ DEŞİFRE EDİLEREK KARARLILIKLA ÜZERİNE GİDİLMESİ GEREKTİĞİ İFADE EDİLMİŞTİR.

GİDEREK ŞİDDET VE TERÖRE DÖNÜŞEN İSLAM VE MÜSLÜMAN DÜŞMANLIĞINA ÇEŞİTLİ GEREKÇELERLE GÖZ YUMULMASININ, BENZER SALDIRILARA ZEMİN HAZIRLAYACAĞI UYARISINDA(*)  BULUNULMUŞTUR.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SAYGIYLA SUNULUR.


(*) 29 Mart 2017 tarihli basın açıklaması “... İSLAM KARŞITI IRKÇILIK FAALİYETLERİ…”

     26 Mayıs 2016 tarihli basın açıklaması “… İSLAM KARŞITI NEFRET SÖYLEMLERİ İLE FİİLÎ SALDIRILARA VARAN IRKÇI DAVRANIŞLAR…”