20 Eylül 2018 Tarihli Toplantı

MİLLİ GÜVENLİK KURULU, 20 EYLÜL 2018 TARİHİNDE TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN BAŞKANLIĞINDA TOPLANMIŞTIR.

TOPLANTIDA;

1. ÜLKEMİZİN GÜVENLİĞİNİ İLGİLENDİREN ÖNEMLİ İÇ VE DIŞ GELİŞMELER BÜTÜN YÖNLERİYLE ELE ALINMIŞ; BAŞTA FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG VE DEAŞ OLMAK ÜZERE, MİLLÎ BİRLİĞİMİZİ TEHDİT EDEN TÜM TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA İCRA EDİLEN OPERASYONLAR HAKKINDA KURUL’A BİLGİ ARZ EDİLMİŞTİR.

İSTİHBARAT VE GÜVENLİK KURULUŞLARIMIZIN YAPTIĞI BAŞARILI ÇALIŞMALAR NETİCESİNDE YURT DIŞINDA YAKALANAN TERÖRİSTLERİN YÜCE TÜRK ADALETİNE TESLİM EDİLMESİ, TÜRKİYE’NİN BU KONUDAKİ KARARLILIĞININ TEZAHÜRÜ OLARAK DEĞERLENDİRİLMİŞ, BU TÜR OPERASYONLARIN SÜRDÜRÜLECEĞİ İFADE EDİLMİŞTİR.

2. TÜRKİYE`NİN, SURİYE’DE YILLARDIR SÜREN İNSANLIK DRAMINA YENİLERİNİN EKLENMESİNİ ÖNLEMEK, MUHTEMEL KAYIPLARI ASGARİYE İNDİRMEK VE BARIŞA KATKI SAĞLAMAK ÜZERE YÜRÜTTÜĞÜ GİRİŞİMLERİN OLUMLU SONUÇLARINDAN MEMNUNİYET DUYULMUŞ; BU ÇERÇEVEDE İDLİB ÇATIŞMASIZLIK BÖLGESİNE YÖNELİK SALDIRILARIN DURDURULMASI KONUSUNDA RUSYA FEDERASYONU İLE VARILAN MUTABAKATIN ÖNEMİNE İŞARET EDİLMİŞTİR.

ASTANA SÜRECİ DOĞRULTUSUNDA İDLİB ÇATIŞMASIZLIK BÖLGESİNDE 12 GÖZLEM NOKTASI TESİS EDEN ÜLKEMİZİN, BURADAKİ VARLIĞINI GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE SÜRDÜRMESİ KONUSUNDA ALINAN TEDBİRLER GÖZDEN GEÇİRİLMİŞTİR.

CENEVRE VE ASTANA SÜREÇLERİNİN YANI SIRA RUSYA FEDERASYONU İLE SOÇİ’DE VARILAN MUTABAKATIN BAŞARISI İÇİN ÜLKEMİZİN SAMİMİ BİR ŞEKİLDE GAYRET GÖSTERMEYE DEVAM EDECEĞİ BELİRTİLMİŞTİR.

3. MÜNBİÇ’İN TERÖR ÖRGÜTÜNDEN TEMİZLENMESİ İÇİN MUTABIK KALINAN YOL HARİTASININ HASSASİYETLE UYGULANMASINI BEKLEDİĞİMİZİN ALTI ÇİZİLMİŞTİR.

GÜNEY SINIRLARIMIZ BOYUNCA UZANAN SURİYE’NİN DİĞER BÖLGELERİNİN DE BİR AN ÖNCE TERÖRDEN ARINDIRILMASINA YÖNELİK FAALİYETLERİN ARTIRILARAK SÜRDÜRÜLMESİ HUSUSUNDAKİ KARARLILIK TEYİT EDİLMİŞTİR.

4. SURİYE KRİZİNİN ÇÖZÜMÜ KONUSUNDA, ULUSLARARASI TOPLUM, SİYASİ VE İNSANİ SORUMLULUKLARINI DAHA HIZLI VE ETKİN ŞEKİLDE YERİNE GETİRMEYE DAVET EDİLMİŞTİR.

5. EGE VE AKDENİZ’DEKİ GELİŞMELER HAKKINDA KURUL’A BİLGİ ARZ EDİLMİŞ, BU HUSUSTA KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ VE TÜRKİYE`NİN ÇIKARLARINA YÖNELİK GİRİŞİMLERE KARŞI ÜLKEMİZİN HAK VE MENFAATLERİNİN TÜM İMKÂNLAR KULLANILARAK KORUNACAĞI KARARLILIKLA TEKRARLANMIŞTIR.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SAYGIYLA SUNULUR.