25 Ocak 2024 Tarihli Toplantı

MİLLÎ GÜVENLİK KURULU, 25 OCAK 2024 TARİHİNDE TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN BAŞKANLIĞINDA TOPLANMIŞTIR.

TOPLANTIDA;

1. TÜRKİYE YÜZYILINDA, TÜRKİYE EKSENİ ÇERÇEVESİNDE; MİLLÎ GÜVENLİĞİMİZ BAKIMINDAN ÖNEM ARZ EDEN SİYASİ, ASKERÎ VE İKTİSADİ GELİŞMELER DEĞERLENDİRİLMİŞ; 2024 YILINDA KARŞI KARŞIYA KALINMASI MUHTEMEL MESELELER İLE BU ÇERÇEVEDE YÜRÜTÜLECEK FAALİYETLER VE ALINACAK TEDBİRLER MÜZAKERE EDİLMİŞTİR.

2. TERÖR ÖRGÜTLERİ PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ VE DEAŞ BAŞTA OLMAK ÜZERE MİLLÎ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ İLE BEKAMIZA YÖNELİK HER TÜRLÜ TEHDİT VE TEHLİKEYE KARŞI YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA AZİM, KARARLILIK VE BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLEN OPERASYONLAR HAKKINDA KURULA BİLGİ SUNULMUŞTUR.

3. TÜRKİYE’NİN KARARLILIKLA UYGULADIĞI MİLLÎ GÜVENLİK SİYASETİNİN, PROJE TERÖR ÖRGÜTLERİ ÜZERİNDEN KURGULANAN PLANLARLA AKAMETE UĞRATILAMAYACAĞININ ALTI ÇİZİLMİŞTİR. ÜLKEMİZ İÇİN TEHDİT TEŞKİL EDEN TÜM TERÖR ÖRGÜTLERİNİ VE UZANTILARINI, ULUSLARARASI HUKUKTAN KAYNAKLANAN HAKLARIMIZ ÇERÇEVESİNDE ZAMAN VE MEKÂN AYRIMI GÖZETMEKSİZİN HEDEF ALMAYA DEVAM EDECEĞİMİZ BİR KEZ DAHA HATIRLATILMIŞTIR.

HUZURUMUZU BOZMAYA NİYET EDENLERİ SINIRLARIMIZA DAHİ YAKLAŞTIRMAYARAK BERTARAF EDEN TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ, GÜVENLİK GÜÇLERİ VE İSTİHBARAT BİRİMLERİMİZİN BU MÜCADELEDEKİ EN BÜYÜK DAYANAĞININ,  AZİZ MİLLETİMİZDEN ALDIKLARI SARSILMAZ DESTEK OLDUĞU VURGULANMIŞTIR.

4. KOMŞUMUZ IRAK İLE ARTAN TEMASLARIMIZIN, TERÖR ÖRGÜTLERİYLE MÜCADELEDE ATILACAK SOMUT ADIMLAR BAŞTA OLMAK ÜZERE MÜŞTEREK COĞRAFYAMIZDA HUZURUN SAĞLANMASINA YÖNELİK GAYRETLERİ TAHKİM ETTİĞİ İFADE EDİLMİŞ; BÖLGEMİZDEKİ TÜM ÜLKELERİN REFAHINI TEMİNAT ALTINA ALACAK OLAN KALICI BARIŞ VE İSTİKRARIN ANCAK TERÖRDEN ARINDIRILMIŞ BİR GÜVENLİK ORTAMININ TESİS EDİLMESİYLE MÜMKÜN OLABİLECEĞİ DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.

5. İSRAİL’İN GAZZE’DE GERÇEKLEŞTİRDİĞİ KATLİAMLARI SÜRDÜRMESİNİN, BÖLGEDEKİ BARIŞ VE GÜVENLİK ORTAMIYLA HASSAS DENGELERİN TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYACAK ŞEKİLDE BOZULMASINA VE ÇATIŞMALARIN YAYILMASINA SEBEP OLACAĞI KAYDEDİLMİŞTİR.

BİR KEZ DAHA MÜŞAHEDE EDİLDİĞİ ÜZERE, GAZZE’DE İŞLENEN İNSANLIK SUÇLARINA ENGEL OLAMAYAN MEVCUT ULUSLARARASI SİSTEMİN BAŞTA BİRLEŞMİŞ MİLLETLER OLMAK ÜZERE TÜM KURUMLARI VE KURALLARIYLA HAKKANİYETİ ESAS ALARAK ISLAH EDİLMESİNİN, KÜRESEL BARIŞ VE İSTİKRARIN SAĞLANMASI BAKIMINDAN ACİLİYET ARZ ETTİĞİ BELİRTİLMİŞTİR.

TÜRKİYE’NİN; GAZZE’DE AKAN KANIN DURDURULMASI, İNSANİ YARDIMLARIN KESİNTİSİZ VE ENGELSİZ ULAŞTIRILMASI, 1967 SINIRLARI TEMELİNDE ADİL VE KALICI BARIŞIN SAĞLANMASI VE ULUSLARARASI SİSTEMİN REFORME EDİLMESİYLE İLGİLİ ISRARLI VE KARARLI TUTUMUNU SÜRDÜRECEĞİ İFADE EDİLMİŞTİR.

6. KIZILDENİZ’DEKİ SON GELİŞMELER DEĞERLENDİRİLMİŞ; FİLİSTİN MESELESİNİN YANSIMALARINI DA İHTİVA EDEN VE KÜRESEL İSTİKRARA YÖNELİK MENFİ TESİRLERİ BULUNAN MEVCUT DURUMUN BİR AN EVVEL ÇÖZÜME KAVUŞTURULMASININ ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKİLMİŞTİR.

7. LİBYA, SOMALİ VE SUDAN’DAKİ DURUM İLE MUHTEMEL GELİŞMELER ELE ALINMIŞ; TÜRKİYE’NİN DOST VE KARDEŞ ÜLKELERİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ DESTEKLEYEREK MEVCUT MESELELERİN ÇÖZÜMÜNE YÖNELİK ÇABALARINI İLGİLİ TARAFLARLA TEMAS HÂLİNDE SÜRDÜRECEĞİ BELİRTİLMİŞTİR.

8. BÖLGESEL VE KÜRESEL RİSKLERİ ARTIRAN RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI’NIN ACİL BİR ATEŞKES VE KALICI BARIŞIN TESİSİYLE SONA ERMESİNİN ÖNEMİNE İŞARET EDİLMİŞ; TÜRKİYE’NİN MEVCUT RİSKLERİ BERTARAF ETMEYİ AMAÇLAYAN YAKLAŞIM VE UYGULAMALARINI MONTRÖ REJİMİ ÇERÇEVESİNDE TİTİZLİKLE SÜRDÜREREK KARADENİZ’DE BARIŞ VE İSTİKRARIN HÂKİM OLMASINA YÖNELİK GAYRETLERİNİ GEREK GIDA GÜVENLİĞİ BAĞLAMINDAKİ GİRİŞİMLER GEREKSE KARADENİZ MAYIN KARŞI TEDBİR GÖREV GRUBU GİBİ UYGULAMALARLA MUHAFAZA EDECEĞİ İFADE EDİLMİŞTİR.

9. MİLLÎ GÜVENLİĞİMİZE TEMEL TEŞKİL EDEN HUSUSLARDAN BİRİ OLAN SAVUNMA SANAYİİNDEKİ BAŞARILARIMIZIN YANI SIRA UZAYDA ATTIĞIMIZ ADIMLARLA TAÇLANDIRILAN BİLİM VE TEKNOLOJİDEKİ ATILIMLARIMIZIN, YARINLARIN TEMİNATI OLAN ÇOCUKLARIMIZIN HAYALLERİ, GENÇLERİMİZİN AZMİ VE ÜLKEMİZİN YÜKSEK POTANSİYELİNDEN İSTİFADE EDİLEREK KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLECEĞİ VURGULANMIŞTIR.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SAYGIYLA SUNULUR.