Genel Sekreter'in Moğolistan Ziyareti (02-03 Eylül 2014)

MGK Genel Sekreteri Vali Sayın Muammer Türker ve beraberindeki heyet, Moğolistan Milli Güvenlik Kurulu Sekreteri Tsagaandri Enkhtuvshin’in davetine icabetle 2-3 Eylül 2014 tarihlerinde Moğolistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Genel Sekreter Türker ve beraberindeki heyetin Moğolistan Milli Güvenlik Kurulu Sekreterliği heyetiyle gerçekleştirdiği görüşmede Türkiye Cumhuriyeti Ulanbator Büyükelçisi Sayın Murat Karagöz’ün yanı sıra, Moğolistan Genelkurmay Başkanı, İstihbarat Teşkilatı Başkanı, Sınır Güvenliği Genel Müdürü, Emniyet Genel Müdürü ve Ulusal Acil Durum Yönetimi Ajansı Başkanı yer almıştır. Moğolistan siyasi, askeri ve güvenlik makamlarının üst düzey katılımıyla gerçekleştirilen temaslarda, ikili ilişkilerin tüm boyutları ve iki ülkeyi etkileyen bölgesel ve küresel meseleler üzerinde görüş alışverişinde bulunulmuştur.

Genel Sekreter Türker’in Moğolistan Dışişleri Bakanı Luvsanvandan Bold ile gerçekleştirdiği görüşmede, ikili ve çok taraflı siyasi ve diplomatik ilişkiler ele alınmıştır.

Genel Sekreter Türker, Moğolistan Cumhurbaşkanı Tsakhiagiin Elbegdorj tarafından kabul edilmiştir. Cumhurbaşkanı Tsakhiagiin Elbegdorj, Nisan 2013’te Başbakan olarak Moğolistan’ı ziyaret eden Sayın Cumhurbaşkanımızı Moğolistan’da yeniden ağırlamayı arzu ettiklerini, Türk-Moğol ilişkilerinde güvenliğin yanı sıra, ticari ve ekonomik işbirliğinin de geliştirilerek sürdürülmesi gerektiğini ifade etmiştir.

Genel Sekreter Türker ve beraberindeki heyet ayrıca, Türk tarihinin ilk yazılı eserlerinden Tonyukuk Yazıtları ile Cengiz Han Kompleksi’ni ziyaret etmiş, Moğolistan’daki TİKA yetkililerinden bölgede yürütülen çalışmalar hakkında bilgi almıştır.