Belarus Çalışma Ziyareti Toplantısı (16-18 Eylül 2013)

MGK Genel Sekreteri Vali Muammer Türker, Belarus Milli Güvenlik Konseyi Devlet Sekreteri Leonid Maltsev’in davetlisi olarak 16-18 Eylül 2013 tarihlerinde Minsk’e resmi bir ziyarette bulunmuştur.

Genel Sekreter Türker, ziyaret kapsamında muhatabı Milli Güvenlik Konseyi Devlet Sekreteri Leonid Maltsev’in yanı sıra Belarus Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Konularından Sorumlu Başkan Yardımcısı Sayın Viktor Lukashenko ve İçişleri Bakanı Sayın Igor Schunevich ile de müzakerelerde bulunmuştur.

Belerus Cumhuriyeti Milli Güvenlik Konseyi Devlet Sekreteri Maltsev ile yapılan görüşmenin ardından Türkiye Cumhuriyeti Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği ve Belarus Cumhuriyeti Milli Güvenlik Konseyi Devlet Sekreterliği arasında Anlayış ve İşbirliği Memorandumu imzalanmıştır.

Ayrıca, Genel Sekreter Türker, ziyaret kapsamında Belarus yetkililerince hazırlanan program çerçevesinde Belarus Cumhuriyeti Acil Durumlar Bakanlığı Komuta ve Mühendislik Enstitüsü, Acil Durumlar Bakanlığı Mesleki Eğitim ve Profesyonel Gelişim Enstitüsü, İçişleri Bakanlığı Özel Terörle Mücadele Birimi (Almaz) ve İçişleri Bakanlığı Polis Akademisi’ne ziyaretler gerçekleştirmiştir.

Belarus ziyaretinde yapılan görüşmelerde, iki ülke arasındaki mevcut işbirliğinin iki ülke potansiyelini yansıtmadığı, siyasi, ekonomik, kültürel, eğitim, turizm ve güvenlik alanlarında işbirliğinin daha da geliştirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.