4 Nisan 2024 Tarihli Toplantı

MİLLÎ GÜVENLİK KURULU, 4 NİSAN 2024 TARİHİNDE TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN BAŞKANLIĞINDA TOPLANMIŞTIR.

TOPLANTIDA;

1. PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ VE DEAŞ TERÖR ÖRGÜTLERİ BAŞTA OLMAK ÜZERE MİLLÎ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ İLE BEKAMIZA YÖNELİK HER TÜRLÜ TEHDİT VE TEHLİKEYE KARŞI YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA AZİM, KARARLILIK VE BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLEN OPERASYONLAR HAKKINDA KURULA BİLGİ SUNULMUŞTUR.

2. KOMŞUMUZ IRAK İLE OLUŞTURULAN STRATEJİK İŞ BİRLİĞİ ZEMİNİNİN HER GEÇEN GÜN GÜÇLENMESİNDEN DUYULAN MEMNUNİYET İFADE EDİLMİŞ; MÜREFFEH BİR BÖLGE VE GELECEK İNŞA ETMEK MAKSADIYLA GÜVENLİK, EKONOMİ, ENERJİ VE ULAŞTIRMA ALANLARI BAŞTA OLMAK ÜZERE MÜŞTEREK VE ÇOK BOYUTLU GAYRETLERİN UZUN VADELİ BİR ANLAYIŞLA SÜRDÜRÜLMESİNİN ÖNEMİ VURGULANMIŞTIR.

3. BÖLGEMİZİN GELECEĞİNDE TERÖR ÖRGÜTLERİNE VE ONLARIN DESTEKÇİLERİNE HİÇBİR SURETTE YER VERİLMEYECEĞİNİN ALTI ÇİZİLMİŞ; TERÖR ÖRGÜTLERİNİ CESARETLENDİREN TÜM AKTÖRLERİN AKLISELİMLE HAREKET EDEREK TERÖRLE İRTİBATLARINI KALICI ŞEKİLDE VE GECİKMEKSİZİN KESMESİNİN ÖNEMİNE İŞARET EDİLMİŞTİR.

4. PKK/KCK-PYD/YPG TERÖR ÖRGÜTÜNÜN AVRUPA’DA YAŞAYAN VATANDAŞLARIMIZI VE TEMSİLCİLİKLERİMİZİ HEDEF ALAN SALDIRILARININ YAKINDAN TAKİP EDİLDİĞİ BELİRTİLMİŞ; BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜNÜN GERÇEK YÜZÜNÜ GÖZLER ÖNÜNE SEREN MENFUR SALDIRILARIN ENGELLENMESİ VE SORUMLULARIN CEZALANDIRILMASI HUSUSUNDA MESULİYETİ BULUNAN DEVLETLERE, TERÖR ÖRGÜTLERİNE MÜSAMAHA GÖSTERMELERİNİN ER YA DA GEÇ KAMU DÜZENLERİNİN BOZULMASI VE NİHAYETİNDE KENDİLERİNİN DE TERÖRÜN HEDEFİ HÂLİNE GELMELERİ İLE NETİCELENECEĞİ GERÇEĞİ BİR KEZ DAHA HATIRLATILMIŞTIR.

5. ULUSLARARASI ADALET DİVANI VE BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GÜVENLİK KONSEYİ KARARLARINA RAĞMEN GAZZE’DEKİ KATLİAMI SÜRDÜREN İSRAİL’İN ULUSLARARASI HUKUKU YOK SAYAN SALDIRI VE İNSANLIK DIŞI UYGULAMALARINA ENGEL OLUNMAMASININ, ULUSLARARASI SİSTEMİN HÂLİHAZIRDAKİ YIPRANMIŞLIĞINI ARTIRACAĞI VE MEŞRUİYETİNİN DAHA FAZLA SORGULANMASINA YOL AÇACAĞI İFADE EDİLMİŞTİR.

DÜNYANIN GÖZLERİ ÖNÜNDE GERÇEKLEŞEN KATLİAMLARIN NETİCELERİ İLE YALNIZCA FAİLLERİN DEĞİL İŞ BİRLİKÇİLERİN DE YÜZLEŞMEK ZORUNDA KALACAĞI VURGULANMIŞ; ULUSLARARASI TOPLUMA, GAZZE HALKINA VE YARDIM KURULUŞLARINA YÖNELİK SALDIRILARIN BİR AN EVVEL SONA ERDİRİLMESİ VE BÖLGEYE KAPSAMLI İNSANİ YARDIM ULAŞTIRILMASI İLE KALICI BARIŞ İÇİN GÖSTERDİĞİMİZ ÇABALARA DESTEK VERMESİ ÇAĞRISINDA BULUNULMUŞTUR.

6. 31 MART 2024 MAHALLÎ İDARELER GENEL SEÇİMLERİNİN, VATANDAŞLARIMIZIN FERASETİ VE TÜM KURUMLARIMIZIN GAYRETLİ ÇALIŞMALARIYLA HUZUR VE GÜVEN ORTAMI İÇERİSİNDE GÜÇLÜ DEMOKRASİ GELENEĞİMİZE YARAŞIR ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRİLMESİNDEN MEMNUNİYET DUYULDUĞU VURGULANMIŞTIR.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SAYGIYLA SUNULUR.