30 Nisan 2014 Tarihli Toplantı

MİLLİ GÜVENLİK KURULU 30 NİSAN 2014 TARİHİNDE OLAĞAN TOPLANTISINI YAPMIŞTIR. TOPLANTIDA;

A. HALKIMIZIN HUZURUNU VE ÜLKEMİZİN GÜVENLİĞİNİ İLGİLENDİREN HUSUSLAR AYRINTILI OLARAK GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR. AYRICA, ULUSAL GÜVENLİĞİMİZİ TEHDİT EDEN YAPILANMALAR VE BUNLARA YÖNELİK OLARAK ALINAN TEDBİRLER DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.

B. SURİYE’DE SÜREGİDEN ÇATIŞMA ORTAMININ ULUSAL GÜVENLİĞİMİZ BAŞTA OLMAK ÜZERE, BÖLGESEL BARIŞ VE İSTİKRARA YÖNELİK OLUŞTURDUĞU TEHDİT KAPSAMLI OLARAK DEĞERLENDİRİLMİŞTİR. ÜLKEMİZDE MİSAFİR EDİLEN SURİYELİLERİN İHTİYAÇLARININ KARŞILANMASI AMACIYLA YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR DA GÖZDEN GEÇİRİLMİŞTİR.

C. ORTA DOĞU BÖLGESİNDEKİ DİĞER GELİŞMELER ELE ALINMIŞ OLUP, BU KAPSAMDA;

IRAK’TA MEYDANA GELEN GELİŞMELER TÜM BOYUTLARIYLA İNCELENMİŞ VE İKİLİ İLİŞKİLERİMİZİN SON DURUMU GÖZDEN GEÇİRİLMİŞTİR. ÜLKEDEKİ MEVCUT SIKINTILARIN, BUGÜN YAPILAN GENEL SEÇİMLERİN DE KATKISIYLA, DEMOKRATİK VE ANAYASAL ÇERÇEVEDE ÇÖZÜME KAVUŞTURULMASININ, IRAK’LA BİRLİKTE BÖLGEMİZİN HUZUR VE İSTİKRARINA OLUMLU ETKİDE BULUNACAĞI BELİRTİLMİŞTİR.

İSRAİL VE FİLİSTİN ARASINDA YÜRÜTÜLEN BARIŞ MÜZAKERELERİNDE GELİNEN AŞAMA DEĞERLENDİRİLMİŞ; BÖLGEDE KALICI VE YAŞAYABİLİR BİR BARIŞ İÇİN ELZEM OLAN FİLİSTİNLİLERARASI BİRLİĞİN SAĞLANMASI DOĞRULTUSUNDA FETİH VE HAMAS ARASINDA VARILAN MUTABAKATTAN DUYULAN MEMNUNİYET VURGULANMIŞTIR.

MISIR’DA SON ZAMANLARDA YAŞANAN OLAYLAR GÖZDEN GEÇİRİLEREK, ÖZELLİKLE KİTLESEL İDAM KARARLARI HAKKINDA DUYULAN KAYGI İFADE EDİLMİŞ VE BU KARARLARIN DOST VE KARDEŞ MISIR HALKININ GELECEĞİ BAKIMINDAN DÜZELTİLECEĞİ YÖNÜNDEKİ BEKLENTİ DİLE GETİRİLMİŞTİR.

D. RUSYA İLE UKRAYNA ARASINDA YAŞANAN KRİZLE ORTAYA ÇIKAN BÖLGESEL DURUM KAPSAMLI ŞEKİLDE GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR. MEVCUT VE MUHTEMEL GELİŞMELERİN SEYİR TARZININ ÜLKEMİZE YANSIMALARI İLE KIRIM TATAR TÜRKLERİ’NE ETKİLERİ DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.

E. TOPLANTIDA AYRICA, BÖLGESEL VE KÜRESEL GÜVENLİK ORTAMINDAKİ GELİŞMELERE UYGUN OLARAK, ÜLKEMİZİN İHTİYACI OLAN VE SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZCA BAŞLATILAN SAVUNMA REFORMU ÇALIŞMALARI HAKKINDA BİLGİ VERİLMİŞTİR.

KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR.