30 Mayıs 2019 Tarihli Toplantı

MİLLÎ GÜVENLİK KURULU, 30 MAYIS 2019 TARİHİNDE TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN BAŞKANLIĞINDA TOPLANMIŞTIR.

TOPLANTIDA;

1. ÜLKEMİZİN GÜVENLİĞİNİ YAKINDAN İLGİLENDİREN ÖNEMLİ İÇ VE DIŞ GELİŞMELER BÜTÜN YÖNLERİYLE ELE ALINARAK, MİLLÎ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ İLE BEKAMIZI TEHDİT EDEN PKK/PYD-YPG, FETÖ VE DEAŞ BAŞTA OLMAK ÜZERE, YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI SÜRDÜRÜLEN MÜCADELE HAKKINDA KURUL’A BİLGİ SUNULMUŞ VE MÜZAKERE EDİLMİŞTİR.

BU BAĞLAMDA, KUZEY IRAK’TA YUVALANAN PKK TERÖR ÖRGÜTÜNE KARŞI BAŞARIYLA YÜRÜTÜLEN “PENÇE HAREKÂTI” KAPSAMLI ŞEKİLDE ELE ALINMIŞTIR.

TÜRKİYE’NİN; BÜTÜN TERÖR ÖRGÜTLERİYLE, GEÇMİŞTE OLDUĞU GİBİ AYNI AZİM VE KARARLILIKLA MÜCADELESİNE DEVAM EDECEĞİ VURGULANMIŞTIR.

2. TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ UNSURLARININ DA GÖREV YAPTIĞI İDLİB GERGİNLİĞİ AZALTMA BÖLGESİ’NDE YAŞAYAN SİVİL HALKA YÖNELİK SURİYE REJİMİ TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN SALDIRILARIN İDLİB MUTABAKATI’NA AYKIRI OLDUĞU, ASTANA RUHUNU ZEDELEDİĞİ BELİRTİLMİŞ; YENİ BİR İNSANİ KRİZE VE KİTLESEL GÖÇE ENGEL OLMAK MAKSADIYLA İLGİLİ ÜLKELERLE TEMASLARIN SÜRDÜRÜLDÜĞÜ İFADE EDİLMİŞTİR.

3. KIBRIS ADASI VE ÇEVRESİNDE SON DÖNEMDE YAŞANAN GELİŞMELER ELE ALINMIŞ; TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ İLE KIBRIS TÜRK HALKININ HAK VE MENFAATLERİNİ KORUMA KARARLILIĞI BİR KEZ DAHA TEYİT EDİLEREK, BÖLGEYE YÖNELİK PROVOKATİF DAVRANIŞLARDAN VE SORUMSUZ AÇIKLAMALARDAN KAÇINILMASI GEREKTİĞİ, TÜRKİYE’NİN DOĞU AKDENİZ’DE ULUSLARARASI HUKUKA UYGUN FAALİYETLERİNE DEVAM EDECEĞİNİN VE OLDUBİTTİLERE İZİN VERMEYECEĞİNİN ALTI ÇİZİLMİŞTİR.

4. YENİ ZELANDA’DA VUKU BULAN IRKÇI TERÖR SALDIRISINDA OLDUĞU GİBİ SRİ LANKA’DA DA MASUM İNSANLARI HEDEF ALAN RADİKAL, IRKÇI VE ÖRGÜTLÜ TERÖR SALDIRISININ AYNI ŞİDDETLE KINANDIĞI, TÜRKİYE’NİN; TERÖRÜN DİNİ, DİLİ, IRKI, RENGİ OLMADIĞI ŞEKLİNDEKİ YAKLAŞIMINI ISRARLA SÜRDÜRECEĞİ, SRİ LANKA HALKININ ACILARINI PAYLAŞTIĞI DİLE GETİRİLMİŞTİR.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SAYGIYLA SUNULUR.