30 Mayıs 2018 Tarihli Toplantı

MİLLİ GÜVENLİK KURULU, 30 MAYIS 2018 TARİHİNDE TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN BAŞKANLIĞINDA TOPLANMIŞTIR.

TOPLANTIDA;

1. ÜLKEMİZİN GÜVENLİĞİNİ YAKINDAN İLGİLENDİREN ÖNEMLİ İÇ VE DIŞ GELİŞMELER İLE GÜVENLİK GÜÇLERİNCE KAMU DÜZENİ VE GÜVENLİĞİNİ, TOPLUMUN HUZURUNU, BİRLİK VE BERABERLİĞİNİ BOZMAYA YÖNELİK GİRİŞİMLERE KARŞI ALINAN TEDBİRLER ÇOK YÖNLÜ OLARAK ELE ALINMIŞTIR.

BU KAPSAMDA, YURT İÇİNDE VE DIŞINDA BAŞTA FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG VE DEAŞ OLMAK ÜZERE TÜM TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI ÜSTÜN BAŞARIYLA SÜRDÜRÜLEN OPERASYONLARA, AYNI AZİM VE KARARLILIKLA DEVAM EDİLECEĞİNİN ALTI ÇİZİLMİŞ; TÜRKİYE’YE YÖNELİK TÜM TERÖR TEHDİTLERİ ORTADAN KALKANA KADAR SÜRECEK BU OPERASYONLARIN, DİPLOMASİNİN İMKÂNLARIYLA DA DESTEKLENEREK, KISA VE ORTA VADEDE SOMUT SONUÇLARA ULAŞTIRILMASI İÇİN GEREKEN ADIMLARIN BEHEMEHÂL ATILACAĞI BELİRTİLMİŞTİR.

AYRICA, PROJE TERÖR ÖRGÜTLERİNE AÇIK VEYA GİZLİ DESTEK VEREN, TERÖRİSTLERİ KORUMAK İÇİN HER TÜRLÜ BAHANEYİ ÜRETEN ÜLKELERİN, TERÖR ÖRGÜTLERİ ARASINDA AYIRIM YAPMADAN ULUSLARARASI HUKUKA UYGUN HAREKET ETMELERİ GEREKTİĞİ İFADE EDİLMİŞTİR.

2. FİLİSTİN’DE YAŞANAN VAHİM HADİSELER İLE KUDÜS’ÜN KUTSİYETİNE VE STATÜSÜNE HALEL GETİREN SON GELİŞMELER ETRAFLICA DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.

SADECE İNSANİ VE HUKUKİ HAKLARINI ARAYAN ONLARCA MASUM FİLİSTİNLİNİN HAYATINI YİTİRMESİ VE BİNLERCESİNİN YARALANMASIYLA NETİCELENEN KATLİAM LANETLENMİŞ; BAŞKENTİ KUDÜS OLAN FİLİSTİN DEVLETİNİN KURULMASI SURETİYLE İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜME DAYALI BARIŞ ZEMİNİNİ TAHRİP EDEN HER TÜRLÜ GİRİŞİM ŞİDDETLE KINANMIŞTIR.

TÜRKİYE’NİN HER ZAMAN VE HER ALANDA FİLİSTİN DAVASINA SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİ, BU DESTEĞİN ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE DE BİRLEŞMİŞ MİLLETLER VE İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI BAŞTA OLMAK ÜZERE TÜM ULUSLARARASI PLATFORMLARDA SÜRDÜRÜLECEĞİ TEYİT EDİLMİŞTİR.

3. TÜRKİYE’NİN DAİMA BARIŞ VE İSTİKRARDAN YANA OLDUĞUNA İŞARET EDİLEREK, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KARARLARI İLE ULUSLARARASI HUKUK NORMLARI BAŞTA OLMAK ÜZERE, İKİLİ ANTLAŞMALARA BAĞLI OLDUĞU, BÜTÜN ÜLKELERİN HAK VE MENFAATLERİNE SAYGI DUYDUĞU HASSATEN VURGULANMIŞ; ÜLKEMİZİN KARADA, DENİZDE VE HAVADA KENDİ HAK VE MENFAATLERİNİ KORUMADAKİ KARARLILIĞI BİR KEZ DAHA GÜÇLÜ ŞEKİLDE BEYAN EDİLMİŞTİR.

BU BAĞLAMDA; EGE VE DOĞU AKDENİZ’DEKİ KIŞKIRTMALAR KARŞISINDA; TÜRKİYE’NİN ULUSLARARASI ANTLAŞMALARDAN KAYNAKLANAN HAKLARINI SONUNA KADAR KULLANMAKTA TEREDDÜT ETMEYECEĞİ VURGULANMIŞTIR.

4. SURİYE MESELESİNE TARAF OLAN ÜLKELERİN, ÖNCELİKLE BARIŞ VE HUZURUN SAĞLANMASI İLE İNSANİ ACILARA SON VERİLMESİNE YÖNELİK SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMELERİ GEREKTİĞİ, IRAK’TAKİ GELİŞMELERİN DE YAKINDAN TAKİP EDİLDİĞİ İFADE EDİLMİŞTİR.

5. 24 HAZİRAN 2018 TARİHİNDE YAPILACAK CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ İLE 27. DÖNEM MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMİNİN, HUZUR VE GÜVEN ORTAMI İÇERİSİNDE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ İÇİN ALINAN TEDBİRLER HAKKINDA KURUL’A BİLGİ SUNULMUŞTUR.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SAYGIYLA SUNULUR.