30 Mart 2023 Tarihli Toplantı

MİLLÎ GÜVENLİK KURULU, 30 MART 2023 TARİHİNDE TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN BAŞKANLIĞINDA TOPLANMIŞTIR.

TOPLANTIDA;

1. 6 ŞUBAT 2023 TARİHİNDE MEYDANA GELEN DEPREMLERİN ARDINDAN ORTAYA ÇIKAN DURUM DEĞERLENDİRİLEREK BÖLGEDEKİ HAYATIN BİR AN EVVEL NORMALE DÖNDÜRÜLMESİNİN ÖNEMİ ÜZERİNDE DURULMUŞ; BU FELAKETİN VATANDAŞLARIMIZIN HUZUR VE REFAHI İLE ÜLKEMİZİN MİLLÎ GÜÇ UNSURLARINA YÖNELİK HER TÜRLÜ OLUMSUZ ETKİSİNİ BERTARAF ETMEYE MATUF TEDBİRLER ELE ALINMIŞTIR.

2. PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ VE DEAŞ TERÖR ÖRGÜTLERİ BAŞTA OLMAK ÜZERE, MİLLÎ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ İLE BEKAMIZA YÖNELİK HER TÜRLÜ TEHDİT VE TEHLİKEYE KARŞI YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA AZİM, KARARLILIK VE BAŞARIYLA İCRA EDİLEN OPERASYONLAR HAKKINDA KURULA BİLGİ SUNULMUŞTUR.

3. SURİYE VE IRAK’TA BİLHASSA SON DÖNEMDE MÜŞAHEDE EDİLEN GELİŞMELERİN, DEAŞ TERÖR ÖRGÜTÜ İLE MÜCADELE KİSVESİ ALTINDA PKK/KCK-PYD/YPG’Yİ HELİKOPTER DE DÂHİL HER TÜRLÜ İMKÂN VE KABİLİYETLE TEÇHİZ ETMEYİ SÜRDÜREN AKTÖRLERİN ASIL NİYETİNİN ANLAŞILMASINA BİR KEZ DAHA VESİLE OLDUĞU KAYDEDİLMİŞTİR.

OPERASYONLARIMIZ NETİCESİNDE VERDİĞİ ZAYİATIN YANI SIRA ARTAN KAÇIŞLAR VE AZALAN KATILIMIN DA ETKİSİYLE ÇÖKÜŞ SÜRECİNE GİREN VE MİADI DOLAN TERÖR ÖRGÜTÜNÜ HİMAYE EDEN AKTÖRLERE; TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ’NİN, BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜNÜ VE TÜM UZANTILARINI ARKALARINDAKİ HER TÜRLÜ DESTEĞE RAĞMEN TAMAMEN ÇÖKERTMEKTE KARARLI OLDUĞU VE SINIRLARI BOYUNCA BİR TERÖR KORİDORU OLUŞTURULMASINA MÜSAADE ETMEYECEĞİ HATIRLATILMIŞTIR.

4. RUSYA FEDERASYONU İLE UKRAYNA ARASINDA BİR YILI AŞKIN SÜREDİR DEVAM EDEN SAVAŞIN BÖLGEDEKİ DİĞER ÜLKELERİN İSTİKRARINA VE KARADENİZ’DEKİ GÜVENLİĞE YÖNELİK MENFİ TESİRLERİ DEĞERLENDİRİLMİŞ; KALICI BARIŞIN TESİSİ, BÖLGESEL İSTİKRARIN MUHAFAZASI VE İNSANİ KRİZLERİN ETKİLERİNİN GİDERİLMESİNE YÖNELİK GAYRETLERİN SÜRDÜRÜLECEĞİ İFADE EDİLMİŞTİR.

5. TÜRKİYE’NİN BALKAN ÜLKELERİ İLE YAKIN İSTİŞARE VE İŞ BİRLİĞİ İÇİNDE TESİS VE İCRA ETTİĞİ, BARIŞ VE İSTİKRARIN MUHAFAZASI TEMELİNDEKİ POLİTİKASI ÇERÇEVESİNDE, BÖLGEDEKİ MESELELERE TESİR EDEBİLECEK MAHİYETTEKİ GELİŞMELERİN YAKINDAN TAKİP EDİLDİĞİ BELİRTİLMİŞ; İHTİLAFLARIN HAKKANİYETE UYGUN BİR ŞEKİLDE ÇÖZÜMÜNÜ ESAS ALAN TÜM YAPICI ADIMLARA YÖNELİK DESTEK TEYİT EDİLMİŞTİR.

6. YUNANİSTAN İLE İLİŞKİLERİMİZDE SON DÖNEMDE YAKALANAN OLUMLU HAVANIN SÜRDÜRÜLMESİNİN, HER İKİ TARAF VE BÖLGEMİZ İÇİN FAYDALI OLACAĞI MÜTALAA EDİLMİŞ; EGE DENİZİ VE DOĞU AKDENİZ’DEKİ GÜNCEL GELİŞMELERİN YAKINDAN TAKİP EDİLDİĞİ BELİRTİLMİŞTİR.

7. 14 MAYIS 2023 PAZAR GÜNÜ BİRLİKTE YAPILACAK OLAN CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ İLE 28. DÖNEM MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMİNİN, HUZUR VE GÜVEN ORTAMI İÇERİSİNDE GERÇEKLEŞTİRİLMESİNE YÖNELİK TEDBİRLER GÖZDEN GEÇİRİLMİŞTİR.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SAYGIYLA SUNULUR.