30 Mart 2021 Tarihli Toplantı

MİLLÎ GÜVENLİK KURULU, 30 MART 2021 TARİHİNDE TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN BAŞKANLIĞINDA TOPLANMIŞTIR.

TOPLANTIDA;

1. PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ VE DEAŞ TERÖR ÖRGÜTLERİ BAŞTA OLMAK ÜZERE, MİLLÎ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ İLE BEKAMIZA YÖNELİK HER TÜRLÜ TEHDİT VE TEHLİKEYE KARŞI YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA AZİM, KARARLILIK VE BAŞARIYLA İCRA EDİLEN OPERASYONLAR HAKKINDA KURULA BİLGİ SUNULMUŞTUR.

2. SURİYE’DE KALICI VE SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR ÇÖZÜME ÜLKENİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜN VE SİYASİ BİRLİĞİNİN KORUNMASI SURETİYLE ULAŞILMASININ ÖNEMİ VURGULANMIŞ; TÜRKİYE’NİN BUGÜNE KADAR OLDUĞU GİBİ BUNDAN SONRA DA BÖLGEDE BARIŞ, HUZUR VE İSTİKRARA KATKI SUNAN HER GİRİŞİMİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİ KAYDEDİLMİŞ; SURİYE’DEKİ AKTÖRLERE, MEVCUT İNSANİ KRİZİ DERİNLEŞTİRECEK EYLEMLERE SON VERME ÇAĞRISINDA BULUNULMUŞTUR.

3. YUNANİSTAN’IN, TÜRK AZINLIĞA YÖNELİK İNSAN HAKLARI İHLALLERİ İLE SIĞINMACILARI HEDEF ALAN İNSANLIK DIŞI UYGULAMALARI ELE ALINMIŞ; DİYALOG ÇAĞRILARIMIZA RAĞMEN TÜRKİYE KARŞITI POLİTİKALARINI ARTIRMA CİHETİNE GİDEN YUNANİSTAN, ULUSLARARASI HUKUKA RİAYET ETMEYE VE İYİ KOMŞULUK İLİŞKİLERİNİN GEREĞİNİ YERİNE GETİRMEYE DAVET EDİLMİŞTİR.

4. KIBRIS MESELESİNDE GELİNEN SON AŞAMA DEĞERLENDİRİLMİŞ, ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE GERÇEKLEŞTİRİLECEK GÖRÜŞMELERDE; YARIM ASIRDIR NETİCE VERMEYEN VE TÜRK VARLIĞINI YOK SAYAN YAKLAŞIMLARIN YERİNE ADA’DAKİ GERÇEKLERİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURAN VE HAKKANİYETİ ESAS ALAN KAPSAMLI VE KALICI ÇÖZÜMLERİN BAĞIMSIZ İKİ DEVLET TEMELİNDE GÜNDEME ALINMASI HUSUSUNUN VAZGEÇİLMEZ OLDUĞU BELİRTİLMİŞTİR.

5. LİBYA’DAKİ SİYASİ SÜREÇTE KATEDİLEN AŞAMALAR MEMNUNİYETLE KARŞILANMIŞ; İÇ SAVAŞIN YARALARININ EN KISA SÜREDE SARILARAK LİBYA HALKININ GÜVENLİK, HUZUR VE REFAHININ SAĞLANMASINDA TÜRKİYE’NİN HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE DEVAM EDECEĞİ İFADE EDİLMİŞTİR.

6. DOĞU AKDENİZ’DE İSTİKRAR ORTAMININ TESİSİNİ VE SÜREKLİLİĞİNİ SAĞLAYACAK POLİTİKALAR İLE ULUSLARARASI HUKUKA UYGUN ÇÖZÜMLERİN GELİŞTİRİLMESİ YÖNÜNDEKİ SAMİMİ ÇAĞRIMIZ BİR KEZ DAHA DİLE GETİRİLEREK BÖLGE ÜLKELERİNİN KARŞILIKLI HAK VE MENFAATLERİNİ GÖZETEN ORTAK BİR YAKLAŞIM BENİMSEMESİNİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKİLMİŞ; BÖLGE DIŞI ÜLKELER VE ULUSLARARASI AKTÖRLER TARAFSIZ VE SAĞDUYULU TUTUM SERGİLEMEYE DAVET EDİLMİŞTİR.

7. CUMHURİYETİMİZİN KURULUŞUNUN 100’ÜNCÜ YILI OLAN 2023’TE TÜRKİYE’NİN İKTİSADİ, İÇTİMAİ, SİYASİ VE ASKERÎ GÜVENLİĞİNİ EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARMA MİLLÎ HEDEFİ DOĞRULTUSUNDA YAPILAN ÇALIŞMALARIN SÜRATLE NETİCELENDİRİLMESİ İÇİN TÜM İMKÂNLARIN SEFERBER EDİLMESİ KARARLILIĞININ ALTI ÇİZİLMİŞTİR. KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SAYGIYLA SUNULUR.