30 Kasım 2016 Tarihli Toplantı

MİLLİ GÜVENLİK KURULU, 30 KASIM 2016 TARİHİNDE TOPLANMIŞTIR.

1. KAMU DÜZENİNİN VE VATANDAŞLARIMIZIN HUZUR VE GÜVENLİĞİNİN SAĞLANMASI AMACIYLA YÜRÜTÜLEN FAALİYETLER İLE MİLLÎ GÜVENLİĞİMİZİ TEHDİT EDEN DİĞER GELİŞMELER KAPSAMLI ŞEKİLDE GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR.

BU ÇERÇEVEDE, PKK/PYD-YPG, FETÖ/PDY VE DEAŞ TERÖR ÖRGÜTLERİ İLE TOPYEKÛN MÜCADELENİN KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLEREK, TERÖRÜN ÜLKE GÜNDEMİNDEN ÇIKARTILMASI KONUSUNDAKİ GÜÇLÜ İRADE TEYİT EDİLMİŞTİR.

2. BAZI ÜLKELERİN, PKK/PYD-YPG VE FETÖ/PDY LEHİNE ÇİFTE STANDART UYGULADIKLARI, MENSUP VE DESTEKÇİLERİNE KOL KANAT GERDİKLERİ, BUNLARI MAKSATLI OLARAK FARKLI ŞEKİLDE TANIMLADIKLARI VURGULANARAK, BU ÜLKELER TUTUMLARINI DEĞİŞTİRMEYE DAVET EDİLMİŞTİR.

3. FIRAT KALKANI HAREKÂTI’NIN TEMEL HEDEFİNİN, HUDUT GÜVENLİĞİMİZİN SAĞLANMASI, ÜLKEMİZE YÖNELİK SALDIRILARIN ÖNLENMESİ, DEAŞ VE DİĞER TERÖR ÖRGÜTLERİNİN BÖLGEDEN TAMAMEN TEMİZLENMESİ OLDUĞU BİR KEZ DAHA BELİRTİLMİŞTİR.

SURİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ ESAS OLMAK ÜZERE KARDEŞ SURİYE HALKININ VE BÖLGEDEKİ VATANDAŞLARIMIZIN GÜVENLİĞİ İÇİN, PKK/PYD-YPG UNSURLARININ TERÖR KORİDORU OLUŞTURMA HEDEFLERİNE İZİN VERİLMEYECEĞİ VURGULANMIŞTIR.

4. ULUSLARARASI TOPLUMA, HALEP’TE DEVAM EDEN İNSANLIK TRAJEDİSİNİ SONA ERDİRME KONUSUNDA HER TÜRLÜ GİRİŞİMDE BULUNMA ÇAĞRISI YAPILMISTIR.

REJİMİN, HASTANELER DÂHİL, SİVİL HEDEFLERİ BOMBALAMAK SURETİYLE, HER YAŞTAN PEK ÇOK MASUM İNSANIN ÖLÜMÜNE SEBEP OLDUĞU, BU DURUMUN ARTIK, ENGELLENMESİ İÇİN, DERHAL DEVREYE GİRİLMESİ GEREKEN BİR “İNSANLIK SUÇU” HALİNİ ALDIĞI BELİRTİLMİŞTİR.

HALEP’TEKİ ÇATIŞMALARIN DURDURULMASI VE ŞEHRE İNSANİ YARDIM ULAŞTIRILMASI HUSUSUNDA, TÜRKİYE’NİN DE İÇİNDE BULUNDUĞU GİRİŞİMLERLE İLGİLİ KURUL’A BİLGİ SUNULMUŞ, YAŞANAN İNSANİ DRAMIN SONA ERDİRİLMESİ İÇİN YÜRÜTÜLEN HER TÜRLÜ ÇALIŞMANIN DESTEKLENDİĞİ KAYDEDİLMİŞTİR.

5. IRAK’TA ZEMİN BULAN PKK VE DEAŞ TERÖR ÖRGÜTÜNE KARŞI TÜRKİYE’NİN MEŞRU MÜDAFAA HAKKININ MAHFUZ OLDUĞUNUN ALTI ÇİZİLMİŞTİR.

IRAK MERKEZÎ HÜKÜMETİ’NİN ÜLKESİNDE BULUNAN TERÖR ÖRGÜTLERİYLE MÜCADELESİNE TÜRKİYE’NİN KATKI SAĞLAMAYA DEVAM EDECEĞİ İFADE EDİLEREK, ÜLKEMİZİN HER VESİLE İLE IRAK’IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ, EGEMENLİĞİNİ, İSTİKRARINI VE GÜVENLİĞİNİ SAVUNDUĞU VURGULANMIŞTIR.

6. DEVAM EDEN MUSUL OPERASYONU HAKKINDA KURUL’A BİLGİ SUNULMUŞ, MUSUL VE TELAFER BAŞTA OLMAK ÜZERE BÖLGENİN DEMOGRAFİK YAPISININ MUHAKKAK MUHAFAZA EDİLMESİ GEREKTİĞİ, AKSİ TAKDİRDE, YAŞANABİLECEKLERİN YENİ BİR İNSANLIK DRAMINA SEBEP OLACAĞI BELİRTİLMİŞTİR.

ARAP, KÜRT, TÜRKMEN VE DİĞER UNSURLARIYLA, BÖLGE HALKLARININ ETNİK VE MEZHEP TEMELLİ AYRIŞTIRMA ÇABALARINA KARŞI ORTAYA KOYACAKLARI HER TÜRLÜ BİRLİK, BERABERLİK, DAYANIŞMA ÇABASININ TÜRKİYE TARAFINDAN SAMİMİYETLE VE KUVVETLE DESTEKLENECEĞİ İFADE EDİLMİŞTİR.

7. PKK/PYD-YPG VE DİĞER TERÖR ÖRGÜTLERİNİN SURİYE’NİN KUZEYİ İLE IRAK’IN SİNCAR BÖLGESİNDEKİ YAPILANMALARINA, GEREKTİĞİNDE HER TÜRLÜ İMKÂNA BAŞVURULMAK SURETİYLE, KESİNLİKLE MÜSAADE EDİLMEYECEĞİ KUVVETLE VURGULANMIŞTIR.

TÜRKİYE’NİN BU KONUDA BÖLGE ÜLKELERİ VE BÖLGEDE ETKİNLİĞİ OLAN ÜLKELERLE HER TÜRLÜ İŞBİRLİĞİNE HAZIR OLDUĞU KAYDEDİLMİŞTİR.

8. KIBRIS’TA, MÜZAKERE SÜRECİNDE YAŞANAN SON GELİŞMELER, ADA GÜVENLİĞİNİ ESAS ALACAK ŞEKİLDE VE KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NİN HAK VE MENFAATLERİNİN KORUNMASI ÇERÇEVESİNDE DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.

KIBRIS’TA İKİ KESİMLİ, İKİ TOPLUMLU VE TARAFLARIN SİYASİ EŞİTLİĞİNE DAYALI OLARAK YÜRÜTÜLEN MÜZAKERELERE VERİLEN YAPICI DESTEĞİN ALTI ÇİZİLMİŞTİR.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SAYGIYLA SUNULUR.