30 Ekim 2014 Tarihli Toplantı

MİLLİ GÜVENLİK KURULU 30 EKİM 2014 TARİHİNDE OLAĞAN TOPLANTISINI YAPMIŞTIR. TOPLANTIDA;

A.  ÜLKEMİZİN GÜVENLİĞİ, HALKIMIZIN HUZURU VE KAMU DÜZENİNİ İLGİLENDİREN HUSUSLAR AYRINTILI OLARAK GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR. BU KAPSAMDA, MİLLİ GÜVENLİĞİMİZİ TEHDİT EDEN VE KAMU DÜZENİNİ BOZAN İÇ VE DIŞ LEGAL GÖRÜNÜM ALTINDA İLLEGAL FAALİYET YÜRÜTEN PARALEL YAPILANMALAR VE İLLEGAL OLUŞUMLAR İLE YÜRÜTÜLEN MÜCADELENİN KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLECEĞİ VURGULANMIŞTIR.

     TERÖRLE ÇOK BOYUTLU MÜCADELE KAPSAMINDA SÜRDÜRÜLEN ÇÖZÜM SÜRECİ ELE ALINMIŞ; SÜRECİN OLUŞTURDUĞU OLUMLU ATMOSFERİ VE HUZUR ORTAMINI BOZMAYA YÖNELİK PROVOKATİF OLAYLARA KARŞI KAMU DÜZENİ VE GÜVENLİĞİNİ KORUMA KONUSUNDAKİ KARARLILIK TEYİT EDİLMİŞTİR.

B.  SURİYE’DE DÖRDÜNCÜ YILINI TAMAMLAMAK ÜZERE OLAN ÇATIŞMA ORTAMININ ÜLKEMİZİN VE BÖLGEMİZİN GÜVENLİK VE İSTİKRARINA YÖNELİK YANSIMALARI, BU KONUDAKİ BÖLGESEL VE ULUSLARARASI YAŞANAN SON GELİŞMELERİ DE İÇERECEK ŞEKİLDE MÜZAKERE EDİLMİŞTİR.

C.  DENİZ YETKİ ALANLARI BAŞTA OLMAK ÜZERE EGE VE DOĞU AKDENİZ’DEKİ GELİŞMELER GÖZDEN GEÇİRİLMİŞ; TÜRKİYE’NİN KENDİ KITA SAHANLIĞI İÇERİSİNDE VE GARANTÖR ÜLKE OLARAK KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NİN RUHSATLANDIRDIĞI SAHALARDAKİ HAK VE MENFAATLERİNİN KORUNMASI İÇİN GEREKEN HER TÜRLÜ TEDBİRİN ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE DE KARARLILIKLA ALINACAĞI BELİRTİLMİŞTİR.

Ç.  IRAK VE SURİYE’DE IŞİD VE DİĞER TERÖR ÖRGÜTÜLERİYLE MÜCADELE, ÜLKEMİZİN BU MÜCADELEDE ULUSLARARASI KOALİSYON İÇİNDEKİ KONUMU, TÜRKİYE’YE MÜZAHİR GRUPLAR BAŞTA OLMAK ÜZERE, ILIMLI MUHALİFLERİN DURUMU VE YERİNDEN EDİLEN KİŞİLERE YÖNELİK İNSANİ YARDIMLARIMIZ GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR. AYRICA, IRAK’TAKİ SİYASİ SÜREÇTE SON DÖNEMDE YAŞANAN GELİŞMELER GÖZDEN GEÇİRİLMİŞ, İKİLİ İLİŞKİLERİN GÜÇLENDİRİLMESİ YÖNÜNDEKİ İRADE TEYİT EDİLMİŞTİR. 

D.  BAŞTA GAZZE’DE SAĞLANAN ATEŞKES OLMAK ÜZERE, İSRAİL-FİLİSTİN İHTİLAFINDA YAŞANAN SON GELİŞMELER, LİBYA VE YEMENDEKİ MEVCUT DURUM İLE BÖLGESEL YANSIMALARI KAPSAMLI BİÇİMDE GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR.

E.  AFGANİSTAN’DAKİ BAŞARILI SİYASAL SÜREÇ VE GELİŞMELER DEĞERLENDİRİLEREK, TÜRKİYE’NİN DESTEĞİ VURGULANMIŞTIR. AYRICA, UKRAYNA VE TUNUS SEÇİMLERİ GÖZDEN GEÇİRİLMİŞTİR.

 KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR.