30 Aralık 2014 Tarihli Toplantı

MİLLİ GÜVENLİK KURULU, YILIN SON TOPLANTISINI 30 ARALIK 2014 TARİHİNDE GERÇEKLEŞTİRMİŞTİR.

1. GEREK 30 EKİM 2014 TARİHİNDE YAPILAN TOPLANTIDAN BU YANA GEÇEN İKİ AYLIK DÖNEMDE, GEREKSE SONA ERMEK ÜZERE OLAN 2014 YILI İÇERİSİNDE HALKIMIZIN HUZUR VE GÜVENLİĞİNİ İLGİLENDİREN OLAYLAR İLE BUNLARIN ÖNLENMESİNE YÖNELİK FAALİYETLER AYRINTILI OLARAK GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR. BU KAPSAMDA, DENİZDEN GÜVENLİK VE DÜZENSİZ GÖÇ, UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE FAALİYETLERİ VE ALINACAK İLAVE TEDBİRLER DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.

TERÖRÜN SONA ERDİRİLMESİ VE ÇÖZÜM SÜRECİNDE GELİNEN AŞAMA ELE ALINMIŞTIR. PARALEL DEVLET YAPILANMASI VE İLLEGAL OLUŞUMLARLA YÜRÜTÜLEN MÜCADELE HAKKINDA KURUL’A BİLGİ ARZ EDİLMİŞ, MÜCADELENİN KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLECEĞİ VURGULANMIŞTIR.

2. SURİYE’DE DEVAM EDEN İHTİLAF VE ÇATIŞMA ORTAMININ, ÜLKEMİZ VE BÖLGEMİZİN GÜVENLİK VE İSTİKRARINA YÖNELİK OLUŞTURDUĞU RİSK VE TEHDİTLER, ILIMLI MUHALİFLERİN DURUMU, YERİNDEN EDİLEN KİŞİLERE YÖNELİK İNSANİ YARDIMLARIMIZ, ULUSLARARASI GELİŞMELERLE BİRLİKTE KAPSAMLI OLARAK ELE ALINMIŞTIR.

3. SURİYE VE IRAK’TA DEAŞ TERÖR ÖRGÜTÜYLE MÜCADELE, ÜLKEMİZİN BU MÜCADELEDEKİ YERİ VE KATKISI, IRAK’TAKİ SİYASİ SÜREÇ VE İKİLİ İLİŞKİLERDE YAŞANAN GELİŞMELER DEĞERLENDİRİLMİŞTİR. BU ÇERÇEVEDE IRAK İLE GERÇEKLEŞTİRİLEN KARŞILIKLI ZİYARETLERDEN, 25 ARALIK 2014 TARİHİNDE ANKARA’DA İKİ ÜLKE BAŞBAKANLARININ BAŞKANLIĞINDA YAPILAN YÜKSEK DÜZEYLİ STRATEJİK İŞBİRLİĞİ İKİNCİ TOPLANTISININ DÜZENLENMESİNDEN VE İLİŞKİLERİN GÜÇLENDİRİLMESİNDEN DUYULAN MEMNUNİYET İFADE EDİLMİŞTİR.

4. SON ZAMANLARDA, ÖZELLİKLE AVRUPA’DA, GÖÇMENLERE VE MÜSLÜMANLARA KARŞI IRKÇI VE İSLAM DÜŞMANI HAREKETLER; CAMİ KUNDAKLAMA, SALDIRI, TACİZ GİBİ EYLEMLER VE NEFRET SUÇLARINDAKİ ARTIŞ, KAYGI VERİCİ BİR GELİŞME OLARAK ELE ALINMIŞTIR.

5. İSRAİL’İN İSLAM DİNİNİN KUTSAL MEKÂNLARINA YÖNELİK MENFUR SALDIRILARI VE İNSAN HAKLARI İHLALLERİ ŞİDDETLE KINANMIŞ;  FİLİSTİN DEVLETİNİN TANINMASI YOLUNDA ULUSLARARASI ALANDA KAYDEDİLEN GELİŞMELER MEMNUNİYETLE KARŞILANMIŞTIR.

KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR.