29 Nisan 2015 Tarihli Toplantı

MİLLİ GÜVENLİK KURULU, 29 NİSAN 2015 TARİHİNDE TOPLANTISINI YAPMIŞTIR.

TOPLANTIDA:

1. 26 ŞUBAT 2015 TARİHİNDEKİ TOPLANTIDAN BUGÜNE KADAR GEÇEN İKİ AYLIK DÖNEMDE VATANDAŞLARIMIZIN HUZUR VE GÜVENLİĞİNİ İLGİLENDİREN GELİŞMELER GÖRÜŞÜLMÜŞ, TÜM KAMU KURUM VE KURULUŞLARINCA ALINMASI GEREKEN GÜVENLİK TEDBİRLERİ ÜZERİNDE DURULMUŞTUR.

ÇÖZÜM SÜRECİNE YÖNELİK GELİŞMELER DEĞERLENDİRİLMİŞ, TERÖRÜN SONA ERDİRİLMESİ İÇİN VERİLEN MÜCADELENİN KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLMEKTE OLDUĞU BİR KEZ DAHA VURGULANMIŞTIR.

SEÇİMLERİN, HUZUR VE GÜVEN ORTAMI İÇİNDE GERÇEKLEŞMESİ İLE KAMU DÜZENİ VE GÜVENLİĞİNİ ETKİLEYEBİLECEK OLAYLARA YÖNELİK ALINACAK TEDBİRLER HAKKINDA KURUL’A BİLGİ SUNULMUŞTUR.

MİLLİ GÜVENLİĞİ TEHDİT EDEN PARALEL DEVLET YAPILANMASI VE İLLEGAL OLUŞUMLARA KARŞI YÜRÜTÜLEN MÜCADELE HAKKINDA TAFSİLATLI BİLGİ ARZ EDİLMİŞ, MÜCADELENİN KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLMESİNE VURGU YAPILMIŞTIR.

2. SURİYE VE IRAK’TAKİ MEVCUT DURUM İLE BU ÜLKELERDEN KAYNAKLI TEHDİTLERİN ÜLKEMİZİN VE BÖLGENİN GÜVENLİK VE İSTİKRARINA ETKİLERİ AYRINTILI ŞEKİLDE ELE ALINMIŞTIR.

3. YEMEN VE LİBYA’DAKİ GELİŞMELER İLE ORTA DOĞU VE KUZEY AFRİKA BÖLGESİNDEKİ GÜNCEL DURUM VE BÖLGEYLE İLİŞKİLERİMİZE DAİR HUSUSLAR GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR.

4. AYRICA, BAZI ÜLKELER VE KURULUŞLARCA 1915 OLAYLARIYLA İLGİLİ OLARAK YAPILAN AÇIKLAMALAR VE ALINAN KARARLAR DEĞERLENDİRİLMİŞ; AÇIKLAMA VE KARARLARIN TARİHÎ GERÇEKLERDEN UZAK OLDUĞU VE SİYASİ NİTELİK TAŞIDIĞI, BU YÖNÜYLE DE YOK HÜKMÜNDE OLDUĞU İFADE EDİLMİŞTİR.

5. İÇ VE DIŞ GÜVENLİK ORTAMINDA MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER DE DİKKATE ALINARAK GÜNCELLENEN MİLLİ GÜVENLİK SİYASETİ BELGESİ GÖRÜŞÜLMÜŞ VE BU KONUDAKİ TAVSİYE KARARININ BAKANLAR KURULU’NA BİLDİRİLMESİNE KARAR VERİLMİŞTİR.

KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR.