29 Mart 2017 Tarihli Toplantı

MİLLİ GÜVENLİK KURULU,  29 MART 2017 TARİHİNDE TOPLANMIŞTIR.

TOPLANTIDA;

1. ÜLKEMİZİN MİLLÎ GÜVENLİĞİNE YÖNELİK HER TÜRLÜ RİSK VE TEHDİDE KARŞI HUKUK ÇERÇEVESİNDE ALINAN TEDBİRLER; FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG VE DEAŞ BAŞTA OLMAK ÜZERE, TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI YÜRÜTÜLEN MÜCADELE İLE DÖNEM İÇİNDE MEYDANA GELEN TERÖR EYLEMLERİ KAPSAMLI BİR ŞEKİLDE GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR.

TERÖRLE MÜCADELEYE YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA KARARLILIKLA DEVAM EDİLECEĞİ BİR KEZ DAHA VURGULANMIŞTIR.
SON GÜNLERDE, TÜRK SİYASETÇİ VE DEVLET ADAMLARINA KARŞI BAZI AVRUPA ÜLKELERİNDE MUHATAP HÜKÛMETLERCE SERGİLENEN ULUSLARARASI HUKUK KURALLARINA VE DİPLOMATİK TEAMÜLLERE AYKIRI TUTUM VE DAVRANIŞLAR İLE BU KAPSAMDAKİ İSLAM KARŞITI IRKÇILIK FAALİYETLERİ DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.

DEVLETİMİZİN VE FİZİKİ SALDIRILARA MARUZ KALAN VATANDAŞLARIMIZIN HAK VE HUKUKUNUN MÜDAFAASI HUSUSUNDA ALINABİLECEK TEDBİRLER MÜZAKERE EDİLMİŞTİR.

2. 16 NİSAN 2017 TARİHİNDE YAPILACAK OLAN HALKOYLAMASININ, HUZUR VE GÜVEN ORTAMI İÇERİSİNDE GERÇEKLEŞTİRİLMESİNE YÖNELİK TEDBİRLER GÖZDEN GEÇİRİLMİŞTİR.

3.   SURİYE VE IRAK’TA YAŞANAN SİYASİ, ASKERÎ VE İNSANİ GELİŞMELER HAKKINDA KURUL’A BİLGİ SUNULMUŞTUR.

ÜLKEMİZİN SINIR GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK, DEAŞ TERÖR ÖRGÜTÜNÜN ÜLKEMİZE YÖNELİK TEHDİT VE SALDIRILARINI ÖNLEMEK, YERİNDEN EDİLMİŞ SURİYELİ KARDEŞLERİMİZİN ÜLKELERİNE DÖNÜŞLERİNE İMKÂN VERMEK VE FIRAT KALKANI HAREKÂTI BÖLGESİNDE HUZUR VE GÜVEN İÇERİSİNDE YAŞAMLARINI SÜRDÜRMELERİNİ SAĞLAMAK MAKSADIYLA YÜRÜTÜLEN HAREKÂTIN BAŞARIYLA SONUÇLANDIĞI İFADE EDİLMİŞTİR.

SURİYE VE IRAK’TA DEAŞ TERÖR ÖRGÜTÜ İLE MÜCADELEDE PKK/PYD-YPG TERÖR ÖRGÜTÜ UNSURLARININ KULLANILMASININ, BÖLGEDE HUZUR VE GÜVEN ORTAMININ TESİSİNE KATKI SAĞLAMAYACAĞI, BİLAKİS ORTA VE UZUN VADEDE YENİ SORUNLARIN ORTAYA ÇIKMASINA SEBEP OLACAĞI BİR KEZ DAHA KAYDEDİLMİŞTİR.

BÖLGEDEKİ TÜM TERÖR ÖRGÜTLERİ İLE ETKİN ŞEKİLDE MÜCADELE EDEN TÜRKİYE’NİN TERÖRİST OLARAK İLAN ETTİĞİ GRUPLARA, MÜTTEFİKLERİMİZİN PARA, SİLAH, ASKERÎ MALZEME DESTEĞİ VERMESİNİN DOSTANE İLİŞKİLERİMİZİ ZEDELEYECEĞİ ÖZELLİKLE VURGULANMIŞTIR.

SURİYE’DE İÇ SAVAŞIN OLUŞTURDUĞU MAĞDURİYETLERİN GİDERİLMESİ AMACIYLA GEREKEN İNSANİ YARDIM İHTİYACININ ACİLEN ÇÖZÜLMESİ İÇİN OLUŞTURULACAK TERÖRDEN ARINDIRILMIŞ BÖLGELERE, BURALARIN GERÇEK SAHİPLERİNİN YERLEŞTİRİLMESİNİN, HUZUR VE GÜVEN ORTAMININ TESİSİ BAKIMINDAN ŞART OLDUĞUNUN ALTI ÇİZİLMİŞTİR.

BARIŞ VE HUZURUN BİR AN EVVEL TESİS EDİLMESİ İÇİN, SURİYE İLE İLGİLİ TARAFLAR ARASINDA SÜRDÜRÜLEN BARIŞ SÜRECİNİN EN ÜST SEVİYEDE DESTEKLENDİĞİ İFADE EDİLMİŞTİR.

BU ÇERÇEVEDE, BÖLGEYİ DİNÎ, MEZHEBİ VE ETNİK TEMELDE ÇATIŞMA, REKABET VE KAOSA SÜRÜKLEMEYE ÇALIŞAN TERÖR ÖRGÜTLERİNİN VE ONLARI KULLANAN ODAKLARIN ENGELLENMESİNİN, ÜLKEMİZ VE İNSANLIK İÇİN HAYATİ ÖNEMİ HAİZ OLDUĞU VURGULANMIŞTIR.

4. NATO BAĞLAMINDA, KARADENİZ VE EGE’DEKİ SON GELİŞMELER HAKKINDA KURUL’A BİLGİ SUNULMUŞTUR.

EGE DENİZİ’NDEKİ İHTİLAFLAR İLE ÜLKEMİZİN EGE’DEKİ MEŞRU VE HAYATİ HAK VE MENFAATLERİ, SON DÖNEMDE BÖLGEDE YAŞANAN GELİŞMELER DOĞRULTUSUNDA, KAPSAMLI OLARAK DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.

ÜLKEMİZİN YUNANİSTAN’LA EGE DENİZİ’NDEKİ TÜM SORUNLARININ, İYİ KOMŞULUK İLİŞKİLERİ TEMELİNDE VE YAPICI DİYALOGLA ÇÖZÜLMESİ YÖNÜNDEKİ TERCİHİ YİNELENMİŞ; ANCAK, OLDUBİTTİLERE KESİNLİKLE İZİN VERİLMEYECEĞİ BELİRTİLMİŞTİR.

KARADENİZ’İN GÜVENLİĞİNİN TEMİNATI KAPSAMINDA, MONTRÖ SÖZLEŞMESİ’NDEN DOĞAN HAK VE MENFAATLERİMİZİ, BÖLGESEL SAHİPLİK İLKESİ DOĞRULTUSUNDA HER PLATFORMDA SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİMİZ BİR KEZ DAHA TEYİT EDİLMİŞTİR.

NATO’NUN DAHA GÜÇLÜ VE PROBLEM ÇÖZÜCÜ BİR YAPIYA KAVUŞTURULMASI İÇİN, TÜRKİYE’NİN ÜZERİNE DÜŞEN GÖREV VE SORUMLULUKLARI EN İYİ ŞEKİLDE YERİNE GETİRME KARARINDA OLDUĞU KAYDEDİLMİŞTİR.

5. KIBRIS MESELESİNE ÇÖZÜM BULMAK AMACIYLA CENEVRE’DE YÜRÜTÜLEN GÖRÜŞMELERİN, KIBRIS RUM KESİMİNİN ALDIĞI “ENOSİSİN KUTLANMASI” KARARINA TÜRK TARAFININ HAKLI TEPKİSİ ÜZERİNE KESİNTİYE UĞRADIĞI HATIRLATILARAK, MÜZAKERELERİN TEKRAR BAŞLAMASININ ANCAK RUM TARAFININ GÜVEN TESİS EDİCİ ADIMLAR ATMASIYLA MÜMKÜN OLACAĞI VURGULANMIŞTIR.

ADA’DA ADİL, KAPSAMLI VE KALICI BİR ÇÖZÜM BULUNMASININ, EŞİT ORTAKLIK ANLAYIŞININ ÖZÜMSENMESİYLE MÜMKÜN OLABİLECEĞİ BELİRTİLEREK, RUM TARAFININ OYALAMA/ZAMANA YAYMA GİBİ DAVRANIŞLARI TERK EDEREK, ARTIK NET VE YAPICI BİR TAVIR KOYMASI GEREKTİĞİNİN ALTI ÇİZİLMİŞTİR.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SAYGIYLA SUNULUR.