29 Haziran 2015 Tarihli Toplantı

MİLLİ GÜVENLİK KURULU 29 HAZİRAN 2015 TARİHİNDE TOPLANMIŞTIR.

TOPLANTIDA,

1. VATANDAŞLARIMIZIN HUZUR VE GÜVENLİĞİNE MÜTEALLİK HUSUSLAR ETRAFLICA GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR. ÜLKE GÜVENLİĞİNE YÖNELİK MUHTEMEL TEHDİTLER İLE ALINAN VE ALINACAK TEDBİRLER HASSASİYETLE DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.

HALKIMIZIN DEMOKRATİK HASSASİYET BİLİNCİ İÇERİSİNDE VE YÜKSEK ORANDA BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞEN 25’İNCİ DÖNEM MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMLERİ ÖNCESİNDE VE SEÇİM SIRASINDA YAŞANAN HADİSELER ÜZERİNDE DURULMUŞTUR.

MİLLETİMİZİN KARDEŞLİK DUYGULARINI VE BİR ARADA YAŞAMA İRADESİNİ ZAYIFLATARAK ÜLKE GENELİNDE VATANDAŞLARIMIZIN GÜVENLİĞİNİ VE HAYAT HAKKINI ORTADAN KALDIRMAYI HEDEF ALAN TERÖR ÖRGÜTLERİNE YÖNELİK MÜCADELENİN KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLECEĞİNİN ALTI ÇİZİLMİŞTİR.

ÜLKEMİZDE VE YURTDIŞINDA MEYDANA GELEN HADİSELERİN TÜM YÖNLERİYLE DEĞERLENDİRİLMESİ SURETİYLE GÜNCELLENEN MİLLİ GÜVENLİK SİYASETİ BELGESİNİN BAKANLAR KURULUNDA KABUL EDİLMESİNİN TOPLUMUN HUZUR VE BARIŞINA ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAYACAĞI İFADE EDİLMİŞTİR.

MİLLİ GÜVENLİĞİMİZİ TEHDİT EDEN, BAŞTA PARALEL DEVLET YAPILANMASI OLMAK ÜZERE, TÜM YASADIŞI OLUŞUMLARA KARŞI YÜRÜTÜLEN MÜCADELEYE KARARLILIKLA DEVAM EDİLECEĞİ BİR KEZ DAHA DİLE GETİRİLMİŞTİR.

2. GÜNEY KOMŞULARIMIZDAN SURİYE’DE CEREYAN EDEN HADİSELER ETRAFLICA DEĞERLENDİRİLMİŞ, MUHTEMEL TEHDİTLER ELE ALINMIŞ, SINIRLARIMIZDA ALINAN İLAVE  GÜVENLİK TEDBİRLERİ ÜZERİNDE DURULMUŞTUR.

BÖLGEDE YAŞAYAN SİVİL HALKI HEDEF ALAN TERÖR SALDIRILARI İLE BÖLGENİN DEMOGRAFİK YAPISININ DEĞİŞTİRİLMESİNE YÖNELİK EYLEMLERDEN DUYULAN ENDİŞE DİLE GETİRİLMİŞTİR.

ULUSLARARASI KAMUOYUNUN BÖLGEDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİNE KARŞI SÜRDÜRDÜĞÜ DUYARSIZ TUTUMUNA DİKKAT ÇEKİLEREK, ÜLKEMİZE SIĞINAN İNSANLARIN MAĞDURİYETİNİN GİDERİLMESİ İÇİN BUGÜNE KADAR YAPILAN İNSANİ ÇALIŞMALARIN KARARLILIKLA DEVAM ETTİRİLECEĞİ İFADE EDİLMİŞTİR.

IRAK’IN, TERÖR ÖRGÜTLERİ İLE MÜCADELESİ KAPSAMINDA YAŞANAN SON GELİŞMELER GÖZDEN GEÇİRİLMİŞ, ÜLKEMİZİN VE BÖLGE ÜLKELERİNİN IRAK İLE OLAN İLİŞKİLERİ ELE ALINMIŞ, IRAK SINIRLARI İÇERİSİNDE YAŞAYAN SOYDAŞ VE AKRABA TOPLULUKLARIN DURUMLARI HASSASİYETLE DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.

3. YEMEN, LİBYA VE MISIR BAŞTA OLMAK ÜZERE KUZEY AFRİKA VE ORTA DOĞU’DA YAŞANAN GELİŞMELER ELE ALINMIŞTIR.

UKRAYNA’DAKİ GELİŞMELER ELE ALINMIŞ VE ÇATIŞMALARIN SONA ERDİRİLEREK MİNSK ÖNLEMLER PAKETİNİN UYGULANMASININ ÖNEMİ VURGULANMIŞTIR.

KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR.