28 Eylül 2023 Tarihli Toplantı

MİLLÎ GÜVENLİK KURULU, 28 EYLÜL 2023 TARİHİNDE TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN BAŞKANLIĞINDA TOPLANMIŞTIR.

TOPLANTIDA;

1. PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ VE DEAŞ TERÖR ÖRGÜTLERİ BAŞTA OLMAK ÜZERE MİLLÎ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ İLE BEKAMIZA YÖNELİK HER TÜRLÜ TEHDİT VE TEHLİKEYE KARŞI YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA AZİM, KARARLILIK VE BAŞARIYLA İCRA EDİLEN OPERASYONLAR HAKKINDA KURULA BİLGİ SUNULMUŞTUR.

2. SURİYE HALKININ PKK/KCK-PYD/YPG TERÖR ÖRGÜTÜNE KARŞI GÖSTERDİĞİ MEŞRU DİRENİŞİN; MASUM İNSANLARI KATLEDEN, ÇOCUKLARI ZORLA SİLAHALTINA ALAN VE ÜLKENİN TABİİ KAYNAKLARINI SÖMÜREN BU TAŞERON ÖRGÜTÜN, BARIŞ VE HUZURUN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL OLDUĞUNU TEYİT ETTİĞİ BELİRTİLMİŞTİR.

BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜNÜN BÖLGEMİZDEN TEMİZLENMESİ YÖNÜNDEKİ KARARLILIĞIMIZ VURGULANARAK BU CİNAYET ŞEBEKESİNE DESTEK VERMEYİ SÜRDÜREN AKTÖRLERE, ULUSLARARASI HUKUK VE İNSAN HAKLARINDAN KAYNAKLANAN YÜKÜMLÜLÜKLERİ İLE MÜTTEFİKLİK MESULİYETLERİ HATIRLATILMIŞTIR.

3. TÜRKİYE’NİN, YAKLAŞIK YARIM ASIRDIR ÖNEMLİ SINAMALARLA KARŞI KARŞIYA KALAN DOST VE KARDEŞ IRAK HALKINA AZAMİ DESTEĞİ SUNMAYA DEVAM EDECEĞİNE İŞARET EDİLMİŞ; BARIŞ İÇİNDE BİR ARADA YAŞAMA KÜLTÜRÜNÜN ÜLKEDEKİ EN MÜSTESNA ÖRNEKLERİNDEN BİRİNİ TEŞKİL EDEN KERKÜK’TEKİ HUZURUN MUHAFAZASININ VE ÜLKEDEKİ TERÖR ÖRGÜTLERİNİN TAMAMEN BERTARAF EDİLMESİNİN, BÖLGEYE YÖNELİK SİYASETİMİZİN ESASLARI ARASINDA YER ALDIĞININ ALTI ÇİZİLMİŞTİR.

4. BİRLEŞMİŞ MİLLETLER BARIŞ GÜCÜ’NÜN KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NİN (KKTC) EGEMENLİĞİNE VE KIBRIS TÜRKLERİNİN EN TEMEL İNSANİ İHTİYAÇLARINA YÖNELİK ÇİFTE STANDARTLI TUTUM VE FAALİYETLERİNİN TARAFSIZLIK YÜKÜMLÜLÜĞÜYLE BAĞDAŞMADIĞI VE İTİBARINI ZEDELEDEĞİ; BU ÇERÇEVEDE, BARIŞ GÜCÜNÜN KKTC’DEKİ FAALİYETLERİNİN KKTC MAKAMLARIYLA VARACAĞI BİR YAZILI MUTABAKAT YOLUYLA HUKUKİ ZEMİNE OTURTULMASI İHTİYACININ BİR KEZ DAHA ORTAYA ÇIKTIĞI İFADE EDİLMİŞTİR.

TÜRKİYE’NİN, ULUSLARARASI HUKUK VE ANTLAŞMALARDAN KAYNAKLANAN HAKLARI ÇERÇEVESİNDE KIBRIS TÜRKLERİNİN GÜVENLİĞİ VE HUZURUNUN TEMİNATI OLMAYA DEVAM EDECEĞİ VURGULANMIŞTIR.

5. GÜNEY KAFKASYA’DA KALICI BARIŞA GİDEN YOLUN ANCAK AZERBAYCAN’IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜN VE EGEMENLİĞİNİN KAYITSIZ ŞARTSIZ TESİSİ VE BÖLGEMİZDEKİ TÜM ÜLKELERİN REFAHINA KATKI SAĞLAYACAK AHDÎ YÜKÜMLÜLÜKLERİN GEREĞİNİN YERİNE GETİRİLMESİYLE AÇILABİLECEĞİ HUSUSU, BAŞTA ERMENİSTAN OLMAK ÜZERE TÜM TARAFLARA HATIRLATILMIŞ; TÜRKİYE’NİN BÖLGEDE KALICI BARIŞIN VE İSTİKRARIN SAĞLANMASINA YÖNELİK ÇABALARI DESTEKLEMEYİ SÜRDÜRECEĞİ BELİRTİLMİŞTİR.

6. UKRAYNA’DA SÜRMEKTE OLAN SAVAŞA İLİŞKİN SON GELİŞMELER İLE KARADENİZ TAHIL GİRİŞİMİ’NİN CANLANDIRILMASI BAŞTA OLMAK ÜZERE ATILABİLECEK ADIMLAR ELE ALINMIŞ; TÜRKİYE’NİN, SAVAŞIN ADİL VE KALICI BİR BARIŞLA GECİKMEKSİZİN SONLANDIRILMASI YÖNÜNDEKİ GAYRETLERİNİ SÜRDÜRME KARARLILIĞI TEYİT EDİLMİŞTİR.

7. KOSOVA’DA MEYDANA GELEN HADİSELER VE BALKANLAR’DAKİ SON DURUM DEĞERLENDİRİLMİŞ; TÜRKİYE’NİN HEM BÖLGEDE HEM DE NATO MİSYONUNUN KOMUTASINI ÜSTLENECEĞİ KOSOVA’DA, BARIŞIN VE HUZURUN MUHAFAZASI İÇİN AZAMİ GAYRETİ SARF EDECEĞİ İFADE EDİLMİŞTİR.

8. TÜRKİYE’NİN, ZOR GÜNLER GEÇİREN DOST VE KARDEŞ LİBYA HALKINA SAĞLADIĞI YARDIM VE DESTEĞİ TÜM ÜLKE SATHINDA DENGELİ VE EŞİT BİR ŞEKİLDE SÜRDÜRECEĞİ VE BÜYÜK AFETİN ARDINDAN OLUŞAN DAYANIŞMANIN MUHAFAZASI İLE ÜLKEDEKİ BİRLİK VE BERABERLİĞİN YENİDEN TESİSİNE KATKI SUNMAYA, TÜM AKTÖRLERLE TEMAS HALİNDE DEVAM EDECEĞİ BELİRTİLMİŞTİR.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SAYGIYLA SUNULUR.