28 Mart 2018 Tarihli Toplantı

MİLLİ GÜVENLİK KURULU, 28 MART 2018 TARİHİNDE, T.C. CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN BAŞKANLIĞINDA TOPLANMIŞTIR.

TOPLANTIDA;

1. ÜLKEMİZİN ASAYİŞ VE GÜVENLİĞİNİ ETKİLEYEN İÇ VE DIŞ GELİŞMELER İLE TÜRKİYE’Yİ YAKINDAN İLGİLENDİREN ULUSLARARASI KONULAR GÖZDEN GEÇİRİLMİŞ; TERÖRLE MÜCADELE TÜM BOYUTLARIYLA ELE ALINMIŞTIR.

BU BAĞLAMDA; PKK/PYD-YPG, DEAŞ, FETÖ/PDY GİBİ PROJE TERÖR ÖRGÜTLERİNİN EYLEMLERİ BAŞTA OLMAK ÜZERE, MİLLÎ GÜVENLİĞİMİZİ HEDEF ALAN HER TÜRLÜ TEHDİDE KARŞI HUKUK ÇERÇEVESİNDE ALINAN VE KURULUMUZCA ÖNERİLEN TEDBİRLER GÖZDEN GEÇİRİLMİŞ; TERÖRÜN SONLANDIRILMASI İÇİN YURT İÇİNDE OLDUĞU GİBİ, YURT DIŞINDA DA AYNI AZİM VE KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLEN MÜCADELE KAPSAMLI ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.

TÜRKİYE’NİN YURT DIŞI OPERASYONLARI KARŞISINDA, ALDIĞI TÜM DESTEĞE RAĞMEN TUTUNAMAYAN TERÖR ÖRGÜTÜNÜN, YENİDEN ÜLKE İÇİNDE EYLEMLERE YÖNELME İHTİMALİNE KARŞI GEREKLİ TÜM TEDBİRLERİN TİTİZLİKLE UYGULANMASI HUSUSUNDAKİ KARARLILIK TEYİT EDİLMİŞTİR.

2. ÜLKEMİZE YÖNELİK SALDIRILAR GERÇEKLEŞTİREN TERÖRİSTLERİ ETKİSİZ HÂLE GETİRMEK, TÜRKİYE’NİN HUDUT GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK, BÖLGESEL VE KÜRESEL BARIŞA KATKIDA BULUNMAK, YERLERİNDEN EDİLMİŞ SURİYELİLERİN YURTLARINA GERİ DÖNÜŞLERİNİ TEMİN ETMEK VE SURİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜN KORUNMASINA YARDIMCI OLMAK AMACIYLA GERÇEKLEŞTİRİLEN “ZEYTİN DALI HAREKÂTI” HAKKINDA KURUL’A BİLGİ SUNULMUŞTUR.

3. TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ İLE KÜRT, ARAP VE TÜRKMENLERDEN MÜTEŞEKKİL ÖZGÜR SURİYE ORDUSU’NUN BİRLİKTE YÜRÜTTÜĞÜ ZEYTİN DALI HAREKÂTI NETİCESİNDE, TERÖR ÖRGÜTLERİNİN BASKI VE ZULMÜNDEN KURTARILAN SURİYELİLERİN HAREKÂTA GÖNÜLDEN DESTEK VERMESİNİN ÜZERİNDE ÖNEMLE DURULMUŞTUR.

TÜRKİYE’DE MİSAFİR EDİLEN VE BÖLGENİN ASLİ SAHİPLERİ OLAN YÜZ BİNLERCE SURİYELİNİN GERİ DÖNDÜKLERİ YERLERDE GÜVEN, HUZUR VE REFAH İÇİNDE YAŞAYABİLMELERİ İÇİN GEREKEN TEDBİRLERİN HAYATA GEÇİRİLMESİ KONUSUNDAKİ ÇALIŞMALAR DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.

İŞGAL ETTİĞİ DİĞER YERLERDE OLDUĞU GİBİ AFRİN’DE DE, ÇOCUK YAŞTAKİLERİ SİLAHLANDIRAN, MASUM SİVİLLERİ CANLI KALKAN OLARAK KULLANAN, ETNİK TEMİZLİK DÂHİL HER TÜRLÜ İNSANLIK SUÇUNU İŞLEYEN BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜNÜN, DEAŞ İLE İŞ BİRLİĞİ İÇİNDE OLDUĞUNUN ULUSLARARASI KAMUOYUNA BİR KEZ DAHA HATIRLATILMASINDA FAYDA MÜLAHAZA EDİLMİŞTİR.

MÜNBİÇ’TEKİ TERÖRİSTLERİN BİR AN ÖNCE BÖLGEDEN UZAKLAŞTIRILMASI GEREKTİĞİ, AKSİ TAKDİRDE TÜRKİYE’NİN, DİĞER BÖLGELERDE OLDUĞU GİBİ BURADA DA BİZZAT İNSİYATİF KULLANMAKTAN ÇEKİNMEYECEĞİ BELİRTİLMİŞTİR.

FIRAT’IN DOĞUSUNDAKİ SURİYE TOPRAKLARINDA YUVALANAN TERÖRİSTLERLE İLGİLİ DE AYNI KARARLILIK İÇİNDE OLDUĞUMUZ VURGULANMIŞTIR.

SURİYE’NİN YANI SIRA, SİNCAR VE KANDİL BAŞTA OLMAK ÜZERE, IRAK’IN ÇEŞİTLİ YERLERİNDE DE ÜLKEMİZE SALDIRMAK ÜZERE YERLEŞEN BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜNÜN BÖLGEDEKİ FAALİYETLERİNİN, ÖNCELİKLE IRAK DEVLETİ TARAFINDAN ÖNLENMESİNİN BEKLENDİĞİ, BUNUN MÜMKÜN OLMAMASI HÂLİNDE İSE BİZZAT TÜRKİYE TARAFINDAN ENGELLENECEĞİ İFADE EDİLMİŞTİR.

4. DÖNEM İÇERİSİNDE BAZI ÜLKELERE YAPILAN ZİYARETLER VE MÜNFERİT GÖRÜŞMELER İLE DİĞER DIŞ SİYASİ GELİŞMELER HAKKINDA KURUL’A BİLGİ ARZ EDİLMİŞ, İZLENEBİLECEK STRATEJİLER KONUSUNDA DEĞERLENDİRMELERDE BULUNULMUŞTUR.

5. KIBRIS, DOĞU AKDENİZ VE EGE DENİZİ’NDEKİ GELİŞMELER HAKKINDA GENEL BİR DEĞERLENDİRME YAPILMIŞ; BİLHASSA YUNANİSTAN’IN İYİ KOMŞULUĞA AYKIRI TUTUM VE DAVRANIŞLARININ TARAFIMIZDAN HASSASİYETLE TAKİP EDİLDİĞİ İFADE EDİLMİŞ, TÜRKİYE’NİN HAK VE MENFAATLERİNDEN ASLA TAVİZ VERİLMEYECEĞİ KARAR ALTINA ALINMIŞTIR.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SAYGIYLA SUNULUR.