28 Eylül 2022 Tarihli Toplantı

MİLLÎ GÜVENLİK KURULU, 28 EYLÜL 2022 TARİHİNDE TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN BAŞKANLIĞINDA TOPLANMIŞTIR.

TOPLANTIDA;

1. PKK/KCK-PYD/YPG-SDG, FETÖ VE DEAŞ TERÖR ÖRGÜTLERİ BAŞTA OLMAK ÜZERE, MİLLÎ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ İLE BEKAMIZA YÖNELİK HER TÜRLÜ TEHDİT VE TEHLİKEYE KARŞI YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA AZİM, KARARLILIK VE BAŞARIYLA İCRA EDİLEN OPERASYONLAR HAKKINDA KURULA BİLGİ SUNULMUŞ; ÇÖKÜŞ SÜRECİNE GİREN PKK/KCK TERÖR ÖRGÜTÜNÜN YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA TEVESSÜL EDEBİLECEĞİ EYLEMLERE KARŞI ALINACAK İLAVE TEDBİRLER GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR.

2. SON DÖNEMDE IRAK’TA MÜŞAHEDE EDİLEN HADİSELERİN, GÜVENLİK VE İSTİKRARA MENFİ YANSIMALARI İLE PKK/KCK TERÖR ÖRGÜTÜNÜN BU DURUMU İSTİSMAR EDEREK ALAN KAZANMA VE İKİLİ İLİŞKİLERİMİZE ZARAR VERME ÇABALARI ELE ALINMIŞ: TERÖR ÖRGÜTLERİ İLE MÜCADELEDE MÜŞTEREK BİR ANLAYIŞ ÇERÇEVESİNDE HAREKET EDİLMESİNİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKİLMİŞTİR.

3. ULUSLARARASI HUKUK VE ANTLAŞMALARDAN KAYNAKLANAN YÜKÜMLÜLÜKLERİNE RİAYET ETMEYE YÖNELİK ÇAĞRILARIMIZA RAĞMEN HUKUK DIŞI UYGULAMALARINDAN VAZGEÇMEYEN YUNANİSTAN’IN BİLHASSA SON DÖNEMDE ARTAN KIŞKIRTICI EYLEMLERİ TÜM AYRINTILARIYLA ELE ALINMIŞTIR.

NATO ÇERÇEVESİNDE İCRA EDİLEN FAALİYETLERİ DAHİ SABOTE EDECEK VE ULUSLARARASI SULARDA SEYREDEN SİVİL GEMİLERE ATEŞ AÇTIRACAK KADAR AKIL VE MANTIKTAN UZAKLAŞAN YUNANİSTAN YÖNETİMİ’NİN BEYHUDE ÇABALARINA KARŞI MİLLETİMİZİN HAK VE MENFAATLERİNİN MUHAFAZASI İÇİN ULUSLARARASI HUKUK ÇERÇEVESİNDEKİ HER TÜRLÜ MEŞRU YÖNTEM VE ARACI KULLANMAKTAN İMTİNA ETMEYECEĞİMİZ KUVVETLE VURGULANMIŞTIR.

GAYRİASKERÎ STATÜDEKİ ADALARIN SİLAHLANDIRILMASI KONUSUNDA YUNANİSTAN’I TEŞVİK EDEN ÇEVRELER AKLISELİME DAVET EDİLMİŞTİR.

4. ABD’NİN GKRY’YE YÖNELİK SİLAH AMBARGOSUNU KALDIRMA KARARI DEĞERLENDİRİLMİŞ; DOĞU AKDENİZ’DE BARIŞ VE DENGEYİ MENFİ YÖNDE ETKİLEYECEK VE MÜTTEFİKLİK RUHUNA DA AYKIRI OLAN BU KARARDAN GERİ DÖNÜLMESİ ÇAĞRISINDA BULUNULMUŞTUR.

TÜRKİYE’NİN, KIBRIS TÜRKLERİNİN HAKLARININ SAVUNULMASI İÇİN YÜRÜTTÜĞÜ ÇOK BOYUTLU FAALİYETLERİNİ KARARLILIKLA SÜRDÜRECEĞİ VURGULANARAK TÜM ÜLKELER KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NİN BAĞIMSIZLIĞINI TANIMAYA DAVET EDİLMİŞTİR.

5. ERMENİSTAN, AZERBAYCAN’A YÖNELİK KIŞKIRTICI EYLEMLERİ SEBEBİYLE KINANMIŞ; ERMENİSTAN YÖNETİMİNE, KENDİSİNE SUNULAN BARIŞ FIRSATINI DEĞERLENDİRMESİ VE TÜM AHDİ YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMESİ SORUMLULUĞU HATIRLATILMIŞTIR.

KALICI BARIŞA ULAŞILMASI İÇİN YOĞUN GAYRET SARF EDEN AZERBAYCAN’A YÖNELİK GÜÇLÜ DESTEK TEYİT EDİLMİŞ; BAŞTA BÖLGE ÜLKELERİ OLMAK ÜZERE MESELEYE MÜDAHİL OLAN TÜM AKTÖRLERİN, ANLAŞMAZLIKLARI DERİNLEŞTİRMEK YERİNE KALICI ÇÖZÜME SAMİMİYETLE KATKI SUNMASININ ÖNEMİ VURGULANMIŞTIR.

6. UKRAYNA’DA SÜRMEKTE OLAN SAVAŞIN, BİR AN EVVEL SONLANDIRILMASINA MATUF ADIMLARIN GECİKMEKSİZİN ATILMASI GEREKTİĞİ BELİRTİLMİŞ; TÜRKİYE’NİN, TAHIL KORİDORUNUN TESİSİ VE ESİR DEĞİŞİMİNİN GERÇEKLEŞTİRİLMESİ GİRİŞİMLERİNDE OLDUĞU GİBİ BARIŞIN SAĞLANMASI VE İNSANİ KRİZ İLE KÜRESEL ÖLÇEKTEKİ ZARARLARIN HAFİFLETİLMESİ İÇİN GAYRET SARF ETMEYİ SÜRDÜRECEĞİ İFADE EDİLMİŞTİR.

7. LİBYA’DAKİ SON GELİŞMELERİN, BÜYÜK FEDAKÂRLIKLARLA TESİS EDİLEN HUZUR VE DİYALOG ORTAMINA HALEL GETİRMEMESİ VE HALKIN İRADESİNİN ÖNÜNDE ENGEL TEŞKİL ETMEMESİ GEREKTİĞİ BELİRTİLMİŞTİR.

ÜLKENİN GELECEĞİNDE ÖNEMLİ BİR ROL OYNAYACAK ADİL, HÜR VE MUTEBER SEÇİMLERİN, DEMOKRATİK USÛLLERE UYGUN ŞEKİLDE VE BİR AN EVVEL GERÇEKLEŞTİRİLMESİ GEREKTİĞİNİN ALTI ÇİZİLMİŞTİR.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SAYGIYLA SUNULUR.