27 Ocak 2016 Tarihli Toplantı

MİLLİ GÜVENLİK KURULU, 27 OCAK 2016 TARİHİNDE TOPLANTISINI YAPMIŞTIR.

TOPLANTIDA;

1. VATANDAŞLARIMIZIN HUZUR VE GÜVENLİĞİ İLE KAMU DÜZENİNİN SAĞLANMASI AMACIYLA YÜRÜTÜLEN FAALİYETLER KAPSAMLI OLARAK GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR.

BU ÇERÇEVEDE; MİLLÎ GÜVENLİĞİMİZE YÖNELİK İÇ VE DIŞ TEHDİTLER İLE BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜNE, PARALEL DEVLET YAPILANMASINA VE DEAŞ’A KARŞI YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA SÜRDÜRÜLEN MÜCADELE ETRAFLICA DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.

KİMDEN VE NEREDEN KAYNAKLANIRSA KAYNAKLANSIN, TERÖRÜN HER TÜRÜ BERTARAF EDİLENE KADAR, KARARLI VE İLKELİ ŞEKİLDE MÜCADELEYE DEVAM EDİLECEĞİ BELİRTİLMİŞTİR.

MİLLETİN TEMEL DEĞERLERİNİ VE BİRLİKTE YAŞAMA ARZUSUNU HEDEF ALARAK, EĞİTİM YUVALARINI, SAĞLIK KURULUŞLARINI, CAMİLERİ TAHRİP EDİP KULLANILAMAZ HÂLE GETİREN, BASKI VE ŞİDDET İLE VATANDAŞLARIMIZI GÖÇE ZORLAYAN, BEBEKLERİ BİLE ÖLDÜREN BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜYLE MÜCADELENİN, AYNI AZİM VE KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLECEĞİ VURGULANMIŞTIR.

İNSANLIK DIŞI TERÖR EYLEMLERİYLE, MİLLETİMİZİN BİRLİK VE BERABERLİĞİNE KASTEDEN ÖRGÜTLE MÜCADELENİN, HUKUK KURALLARI İÇERİSİNDE, VATANDAŞLARIMIZIN CAN VE MAL GÜVENLİĞİ KONUSUNDA HASSASİYET GÖSTERİLEREK YÜRÜTÜLMEKTE OLDUĞU, ZARAR GÖREN VATANDAŞLARIMIZIN MAĞDURİYETLERİNİN GİDERİLMESİNE YÖNELİK TEDBİRLERİN ALINACAĞI İFADE EDİLMİŞTİR.

BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜNE KARŞI, YAKIN İŞ BİRLİĞİ VE KOORDİNASYON İÇERİSİNDE BAŞARILI OPERASYONLAR İCRA EDEN GÜVENLİK KUVVETLERİMİZİN ÜSTÜN GAYRETLERİ TAKDİRLE KARŞILANMIŞ, ŞEHİTLERİMİZE RAHMET, YARALILARIMIZA ACİL ŞİFALAR DİLENMİŞTİR.

2. SURİYE’DE YAŞANAN GELİŞMELER DEĞERLENDİRİLMİŞ; BU ÜLKEDEN KAYNAKLANAN TEHDİTLERİN, ÜLKEMİZİN VE BÖLGENİN GÜVENLİK VE İSTİKRARINA ETKİLERİ İLE SİYASİ ÇÖZÜM KONUSUNDAKİ SON GELİŞMELER ÜZERİNDE DURULMUŞTUR.

MUHALİF GRUPLARLA BİRLİKTE SURİYE TÜRKMENLERİNE OLAN DESTEĞİMİZİN DEVAM EDECEĞİ YÖNÜNDEKİ KARARLILIĞIMIZ TEYİT EDİLMİŞTİR.

MÜLTECİ KONUSU BAŞTA OLMAK ÜZERE, SINIR GÜVENLİĞİMİZİ ETKİLEYEBİLECEK HUSUSLAR ELE ALINMIŞ, SON GÜNLERDE SINIRLARIMIZA YAKIN BÖLGELERDE MEYDANA GELEN HADİSELERİN TEKERRÜRÜNE MANİ OLMAK MAKSADIYLA, ALINAN VE ALINABİLECEK İLAVE TEDBİRLER GÖZDEN GEÇİRİLMİŞTİR.

SURİYE’NİN GELECEĞİNİN İNŞASINDA NE MEVCUT REJİMİN, NE DEAŞ, NE DE PYD-YPG BAŞTA OLMAK ÜZERE HERHANGİ BİR TERÖR ÖRGÜTÜNÜN YER ALMAMASI GEREKTİĞİ İFADE EDİLMİŞTİR.

3. RUSYA’NIN SURİYE’DEKİ REJİMLE BİRLİKTE YÜRÜTTÜĞÜ FAALİYETLER HAKKINDA KURUL’A BİLGİ VERİLMİŞTİR.

BÖLGEDE İSTİKRARIN TESİS EDİLMESİNDE, MÜTTEFİKLERİMİZ VE ULUSLARARASI TOPLUMLA BİRLİKTE HAREKET EDİLMEKTE OLDUĞU BELİRTİLMİŞTİR.

4. IRAK’TA YAŞANAN SON GELİŞMELER DEĞERLENDİRİLMİŞ, TERÖRLE MÜCADELESİNDE YANINDA OLDUĞUMUZ IRAK’LA İKİLİ İLİŞKİLERİMİZİ GELİŞTİRECEK UNSURLAR HAKKINDA KURUL’A BİLGİ SUNULMUŞTUR.

AYRICA, LİBYA VE YEMEN İLE ORTA DOĞU VE KUZEY AFRİKA’DAKİ GELİŞMELER ELE ALINMIŞTIR.

5. AVRUPA BİRLİĞİ İLE YENİDEN OLUMLU BİR İVME KAZANAN İLİŞKİLERİMİZDEKİ SON GELİŞMELERDEN DUYULAN MEMNUNİYET İFADE EDİLMİŞTİR.

6. SİBER SALDIRILAR, SİBER GÜVENLİK VE SİBER GÜVENLİK FAALİYETLERİNE DAİR KURUL’A BİLGİ SUNULMUŞTUR.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SAYGIYLA SUNULUR.