27 Ekim 2010 Tarihli Toplantı

1. MİLLİ GÜVENLİK KURULU 27 EKİM 2010 TARİHİNDE OLAĞAN TOPLANTISINI YAPMIŞTIR.

2. TOPLANTIDA, ÜLKE GÜVENLİĞİNİ İLGİLENDİREN İÇ VE DIŞ GELİŞMELER ETRAFLI SURETTE ELE ALINMIŞ, BU BAĞLAMDA;

A. BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜNÜN ÜLKEMİZİN BÜTÜNLÜĞÜNÜ VE MİLLETİMİZİN BİRLİĞİNİ VE HUZURUNU BOZMAYA YÖNELİK HER TÜRLÜ FAALİYETİNE KARŞI ÇOK YÖNLÜ OLARAK YÜRÜTÜLEN MÜCADELENİN, ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE DE HALKIMIZIN SAĞDUYULU YAKLAŞIMI VE DESTEĞİNDEN ALINAN GÜÇLE, AYNI KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLMEYE DEVAM EDİLECEĞİ VURGULANMIŞTIR.

BÖLGENİN REFAH DÜZEYİNİN YÜKSELTİLMESİNE YÖNELİK YATIRIMLARI ENGELLEMEYİ AMAÇLAYAN EYLEMLERİYLE BÖLGE HALKININ HUZUR VE REFAHINA YAKLAŞIMINI ORTAYA KOYAN BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜNÜN, ARALARINDA ÇOCUK VE KADINLARIN DA YER ALDIĞI SİVİL HALKI HEDEF ALAN SALDIRILARINDA KARA MAYINI KULLANMAKTAN ÇEKİNMEMESİNİN, BU ÖRGÜTÜN İNSANİ DEĞERLERE BAKIŞ AÇISINI DA BİR KERE DAHA AÇIKLIKLA SERGİLEDİĞİNE DİKKAT ÇEKİLMİŞTİR.

DOST VE MÜTTEFİK ÜLKELERE, BU HUSUSLARI CİDDİYETLE VE SORUMLULUK DUYGUSU İÇİNDE DİKKATE ALMALARI VE TERÖR ÖRGÜTÜ MENSUPLARI VE YANDAŞLARININ ÜLKELERİNDE FAALİYET GÖSTERMELERİNE İMKAN TANIMAMASI VE TERÖRÜN MADDİ KAYNAĞININ KURUTULMASI BAKIMLARINDAN ETKİN TEDBİRLER BENİMSEMELERİ ÇAĞRISINDA BULUNULMUŞTUR.

B. IRAK'TAKİ SON GELİŞMELER TÜM BOYUTLARIYLA DEĞERLENDİRİLMİŞ, BU ÇERÇEVEDE, 7 MART 2010 TARİHİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN PARLAMENTO SEÇİMLERİNDEN BU YANA YENİ HÜKÜMETİN HENÜZ KURULAMAMIŞ OLMASININ MUHTEMEL YANSIMALARI ELE ALINMIŞ, IRAK'TA SİYASİ SÜREÇTE YAŞANDIĞINI MÜŞAHEDE ETTİĞİMİZ SORUNLARIN ULUSAL UZLAŞI TEMELİNDE BİRAN EVVEL AŞILMASININ ÖNEM TAŞIDIĞI VURGULANMIŞTIR.TERÖRLE MÜCADELEYE İLİŞKİN TÜRKİYE-IRAK-ABD ÜÇLÜ MEKANİZMA SÜRECİNDEKİ GELİŞMELER DE GÖZDEN GEÇİRİLMİŞTİR.

C. BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (BM)'İN 23-30 EYLÜL 2010 TARİHLERİNDE NEW YORK'TA YAPILAN 65. GENEL KURULU BAĞLAMINDAKİ GELİŞMELER İLE SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ'IN BAŞKANLIĞINDAKİ HEYETİMİZİN GENEL KURUL SIRASINDAKİ KAPSAMLI FAALİYETLERİ ÜZERİNDE DURULMUŞTUR. BU ÇERÇEVEDE, BM GÜVENLİK KONSEYİ DÖNEM BAŞKANLIĞIMIZLA AYNI DÖNEME TESADÜF EDEN GENEL KURUL ÇALIŞMALARI SIRASINDA YÜRÜTÜLEN ÇOK YÖNLÜ FAALİYETLERİN, TÜRKİYE'NİN ULUSLARARASI ALANDA VE BM NEZDİNDE YAKALAMIŞ OLDUĞU İVMENİN DAHA DA GÜÇLENDİRİLMESİNE ÖNEMLİ KATKIDA BULUNDUĞU VURGULANMIŞTIR.

BM GENEL KURULU ÇALIŞMALARI BAĞLAMINDA, BM GÜNDEMİNDE YERALAN, İRAN VE İSRAİL'LE İLGİLİ BAZI KONULARA İLİŞKİN SON GELİŞMELER DE DEĞERLENDİRİLMİŞTİR. BU ÇERÇEVEDE, İRAN'IN NÜKLEER PROGRAMI KONUSUNDA İLGİLİ TARAFLAR ARASINDA DOĞRUDAN MÜZAKERELERİN YENİ TURUNUN BİRAN ÖNCE GERÇEKLEŞMESİNİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKİLMİŞTİR. İSRAİL' İN İNSANİ YARDIM KONVOYUNA SALDIRISI KONUSUNDAKİ GELİŞMELER, BM İNSAN HAKLARI KONSEYİ'NİN BAĞIMSIZ UZMANLARCA HAZIRLANAN 29 EYLÜL 2010 TARİHLİ RAPORU IŞIĞINDA DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.

D. SİBER TEHDİDİN GLOBAL DÜZEYDE ULAŞTIĞI BOYUT VE BU TEHDİDİN ULUSAL GÜVENLİĞE ETKİLERİ KAPSAMLI SURETTE ELE ALINMIŞTIR. BU BAĞLAMDA, SİBER TEHDİDİN ENGELENEBİLMESİ AÇISINDAN MİLLİ DÜZEYDE YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.

E. DOST VE KARDEŞ PAKİSTAN'DA MEYDANA GELEN SEL FELAKETİ BAĞLAMINDA TÜRKİYE'DEN YAPILAN KAPSAMLI YARDIMLAR ELE ALINMIŞ, SAYIN BAŞBAKAN'IN ZİYARETİ VESİLESİYLE BİR KERE DAHA SERGİLENEN KARDEŞ PAKİSTAN HALKIYLA BU ZOR GÜNLERDEKİ DAYANIŞMANIN ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE DE SÜRDÜRÜLECEĞİ VURGULANMIŞTIR.

F. YENİ MİLLİ GÜVENLİK SİYASETİ BELGESİ GÖRÜŞÜLEREK UYGUN BULUNMUŞ VE BU KONUDAKİ TAVSİYE KARARININ BAKANLAR KURULUNA BİLDİRİLMESİNE KARAR VERİLMİŞTİR.