26 Mayıs 2016 Tarihli Toplantı

MİLLİ GÜVENLİK KURULU, 26 MAYIS 2016 TARİHİNDE TOPLANMIŞTIR.

TOPLANTIDA;

1. VATANDAŞLARIMIZIN HUZUR VE GÜVENLİĞİ İLE KAMU DÜZENİNİN SAĞLANMASI AMACIYLA YÜRÜTÜLEN FAALİYETLER, TERÖR VE TERÖRİSTLE MÜCADELEDE GELİNEN AŞAMA, MİLLÎ GÜVENLİĞİMİZİ TEHDİT EDEN VE BİR TERÖR ÖRGÜTÜ OLAN PARALEL DEVLET YAPILANMASINA KARŞI ALINAN TEDBİRLER GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR.

KAMU DÜZENİNİ SAĞLAMAK AMACIYLA YERLEŞİM YERLERİNDE İTİNA İLE İCRA EDİLEN OPERASYONLARLA VATANDAŞLARIMIZIN EN KISA SÜREDE HUZURLU VE GÜVENLİ BİR ORTAMA KAVUŞTURULMASI, SIKINTILARIN GİDERİLMESİ GEREKTİĞİ TEYİT EDİLMİŞTİR.
DEVLETİN HUKUK SINIRLARI İÇİNDE, KARARLILIK VE HASSASİYETLE YÜRÜTTÜĞÜ OPERASYONLAR NETİCESİNDE, HALKIN DESTEĞİNİ ALAMAYAN VE TESLİM OLMAKTAN BAŞKA ÇARESİ BULUNMAYAN TERÖR ÖRGÜTÜNÜN VE SİYASİ UZANTILARININ BÖLGEDE YAŞAYAN VATANDAŞLARIMIZIN TEMSİLCİSİ OLAMAYACAĞI VURGULANMIŞTIR.

2. SURİYE’DE HALEN DEVAM EDEN İÇ SAVAŞIN, ÜLKEMİZDEKİ TERÖR OLAYLARINA ZEMİN HAZIRLADIĞI; AYNI ZAMANDA TÜM DÜNYAYA YÖNELEN TEHDİDİN DE ALT YAPISINI OLUŞTURDUĞU GERÇEĞİNDEN HAREKETLE, ULUSLARARASI TOPLUMUN DAHA DUYARLI OLMASI GEREKTİĞİ İFADE EDİLMİŞTİR.

3. BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜNÜN SURİYE KOLU OLAN PYD/YPG’NİN PRAG, STOCKHOLM, BERLİN VE PARİS’TE TEMSİLCİLİK AÇMASINA İZİN VERİLMESİNİN, ÜLKEMİZİ KANA BULAYAN TERÖRİSTLERE İMKÂN VE CESARET VERDİĞİ, BU TUTUMUN DOSTLUK VE MÜTTEFİKLİKLE BAĞDAŞMAYACAĞINI; VERİLEN KARARIN YENİDEN DEĞERLENDİRİLMESİNİN TÜRKİYE TARAFINDAN BEKLENDİĞİNİN ALTI ÇİZİLMİŞTİR.

4. VARŞOVA’DA YAPILACAK NATO ZİRVESİNDE, NATO TARAFINDAN İTTİFAKIN TÜM ÜYELERİ İÇİN GÜVEN ARTIRICI VE CAYDIRICILIK SAĞLAYACAK TEDBİRLERİN ALINMASININ GEREKTİĞİ İFADE EDİLMİŞTİR.

5. FİLİSTİN, SURİYE VE IRAK BAŞTA OLMAK ÜZERE, ORTA DOĞU VE KUZEY AFRİKA’DAKİ GELİŞMELER HAKKINDA KURUL’A BİLGİ SUNULMUŞTUR. SURİYE REJİMİ VE DESTEKÇİSİ ÜLKE VE ÖRGÜTLERİN, BİLHASSA MEDENİYETLER MERKEZİ HALEP’TE, SİVİLLERE YÖNELİK İŞLENEN İNSANLIK SUÇLARI TELİN EDİLMİŞTİR.

6. DEAŞ TERÖR ÖRGÜTÜNE KARŞI YÜRÜTÜLEN MÜCADELE İLE BU ÖRGÜTÜN ÜLKEMİZE YÖNELİK SALDIRILARI KAPSAMLI ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİLMİŞ; TERÖRDEN ARINDIRILMIŞ GÜVENLİ BÖLGE İLE UÇUŞA YASAK BÖLGE UYGULAMASININ GEREKLİLİĞİ BİR KEZ DAHA ORTAYA KONMUŞTUR.

7. SON YILLARDA, AVRUPA ÜLKELERİNDE VE AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’NDE, DÜNYA BARIŞI İÇİN TEHDİT OLUŞTURAN İSLAM KARŞITI NEFRET SÖYLEMLERİ İLE FİİLİ SALDIRILARA VARAN IRKÇI DAVRANIŞLAR KONUSUNDA KURUL’A BİLGİ VERİLMİŞ; SİYASET, HUKUK, MEDYA VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI ALANLARINDA ALINABİLECEK TEDBİRLER MÜZAKERE EDİLMİŞTİR.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SAYGIYLA SUNULUR.