26 Kasım 2019 Tarihli Toplantı

MİLLÎ GÜVENLİK KURULU 26 KASIM 2019 TARİHİNDE TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN BAŞKANLIĞINDA TOPLANMIŞTIR.

TOPLANTIDA;

1. ÜLKEMİZİN GÜVENLİĞİNİ YAKINDAN İLGİLENDİREN ÖNEMLİ İÇ VE DIŞ GELİŞMELER ELE ALINARAK, MİLLÎ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ İLE BEKAMIZI TEHDİT EDEN PKK/PYD-YPG, DEAŞ VE FETÖ BAŞTA OLMAK ÜZERE, BÜTÜN TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA AZİM VE KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLEN MÜCADELE HAKKINDA KURUL’A BİLGİ SUNULMUŞ; BAŞARIYLA İCRA EDİLMEKTE OLAN HAREKÂT VE OPERASYONLAR DETAYLI ŞEKİLDE GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR.

2. GÜNEY SINIRLARIMIZ BOYUNCA ORTAYA ÇIKAN VE MİLLÎ GÜVENLİĞİMİZİ DOĞRUDAN TEHDİT EDEN TERÖRÜ KAYNAĞINDA YOK ETMEK VE YERLERİNDEN EDİLMİŞ SURİYELİLERİN EVLERİNE VE TOPRAKLARINA DÖNÜŞLERİ İÇİN UYGUN ŞARTLARI SAĞLAMAK MAKSADIYLA, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GÜVENLİK KONSEYİ KARARLARI İLE ADANA MUTABAKATI VE MEŞRU MÜDAFAA HAKKI ÇERÇEVESİNDE İCRA EDİLEN BARIŞ PINARI HAREKÂTI HER VEÇHESİYLE DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.

BÖLGEDE BARIŞ VE İSTİKRAR ORTAMININ TESİS EDİLMESİ SÜRECİNE KATKIDA BULUNAN HAREKÂTIN, AMACINA ULAŞANA KADAR SÜRDÜRÜLECEĞİ VE SİVİLLERİN ZARAR GÖRMEMESİ İÇİN HER TÜRLÜ TEDBİRİN ALINMAKTA OLDUĞU VURGULANMIŞTIR.

3. SURİYE’DE GÜVENLİ BÖLGENİN TESİSİ AMACIYLA İMZALANAN MUTABAKATLARIN TARAFI ÜLKELERDEN, TEL RIFAT VE MÜNBİÇ BÖLGELERİ DÂHİL BAŞLATTIKLARI TERÖRİSTTEN ARINDIRMA ÇALIŞMALARININ BİR AN ÖNCE TAMAMLAMASININ BEKLENDİĞİ İFADE EDİLMİŞTİR.

4. ULUSLARARASI TOPLUM; SURİYELİ KARDEŞLERİMİZİN GÖNÜLLÜ VE GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE DİNÎ VE ETNİK HİÇBİR AYIRIMA UĞRAMAKSIZIN EVLERİNE VE TOPRAKLARINA DÖNEREK EN KISA SÜREDE HUZUR VE REFAHA KAVUŞMALARINI AMAÇLAYAN TÜRKİYE’Yİ DESTEKLEMEYE DAVET EDİLMİŞTİR.

5. TERÖRLE MÜCADELEDE HİÇBİR YÜK VE SORUMLULUKTAN KAÇMAYAN TÜRKİYE’NİN, DEAŞ TERÖR ÖRGÜTÜ İLE MÜCADELEYİ İLKELİ VE KARARLI ŞEKİLDE YÜRÜTTÜĞÜ, HER TÜRLÜ İŞ BİRLİĞİNE HAZIR OLDUĞU BİR KEZ DAHA BEYAN EDİLMİŞTİR.

6. KIBRIS VE DOĞU AKDENİZ BAŞTA OLMAK ÜZERE DÖNEM İÇERİSİNDE ORTAYA ÇIKAN BÖLGESEL VE KÜRESEL MESELELER ELE ALINMIŞ; GERÇEKLEŞTİRİLEN DIŞ TEMASLAR HAKKINDA KURUL’A BİLGİ SUNULMUŞTUR.

7. 1915 OLAYLARI HAKKINDA TARİHÎ VE HUKUKİ DAYANAKTAN MAHRUM VE ASILSIZ İDDİALARI ESAS ALAN KARARLAR ŞİDDETLE KINANMIŞ; HAKİKATLERİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARMANIN VAKTİNİN GELDİĞİ ULUSLARARASI TOPLUMUN DİKKATİNE GETİRİLMİŞTİR.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SAYGIYLA SUNULUR.