26 Haziran 2014 Tarihli Toplantı

MİLLİ GÜVENLİK KURULU 26 HAZİRAN 2014 TARİHİNDE OLAĞAN TOPLANTISINI YAPMIŞTIR. TOPLANTIDA; 

A.  HALKIMIZIN HUZUR VE GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDEN EYLEMLER İLE BUNLARA KARŞI ALINAN VE ALINMASI PLANLANAN TEDBİRLER AYRINTILI OLARAK GÖRÜŞÜLMÜŞ;ÇÖZÜM SÜRECİNDE GELİNEN AŞAMA DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.

BU KAPSAMDA, TERÖR ÖRGÜTÜNCE DAĞA KAÇIRILAN ÇOCUKLARIN DURUMU ÜZERİNDE ÖNEMLE DURULMUŞ, ANNELERİN ÇABALARI TAKDİRLE KARŞILANMIŞTIR.

AYRICA, DEVLET İÇİNDEKİ İLLEGAL YAPILANMALARA YÖNELİK OLARAK YÜRÜTÜLEN ADLİ VE İDARİ İŞLEMLER HAKKINDA KURUL’A BİLGİ SUNULMUŞTUR.

B.  IRAK’TA BAŞ GÖSTEREN VE ÜLKENİN GENİŞ BİR KISMINI ETKİLEYEN OLUMSUZ GELİŞMELER, TÜRKMEN SOYDAŞLARIMIZIN DURUMU DA DÂHİL OLMAK ÜZERE TÜM BOYUTLARIYLA ELE ALINMIŞTIR.GİDEREK MEZHEP TEMELLİ BİR ÇATIŞMA ORTAMINA DÖNÜŞME EĞİLİMİ GÖSTEREN ŞİDDET OLAYLARININ BÖLGEMİZE YANSIMALARI MÜZAKERE EDİLMİŞ;ÜLKENİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜN VE SİYASAL BİRLİĞİNİN KORUNMASI İÇİN IRAK HALKINA DESTEĞİMİZİN DEVAM EDECEĞİ BELİRTİLMİŞTİR. 

BU ÜLKEDE TUTULMAKTA OLAN MUSUL BAŞKONSOLOSLUĞUMUZ PERSONELİ VE ŞOFÖRLERİMİZİN DURUMLARI GÖZDEN GEÇİRİLMİŞTİR.

C.  SURİYE’DEKİ ÇATIŞMA ORTAMININ, ÜLKEMİZİN VE BÖLGEMİZİN GÜVENLİK VE İSTİKRARINA YÖNELİK ETKİLERİ, IRAK’TAKİ GELİŞMELERLE DE BAĞLANTILI OLARAK DEĞERLENDİRİLMİŞTİR. 

D.  SON OLARAK, TÜRKİYE-AFRİKA ASKERÎ İLİŞKİLERİ GÖRÜŞÜLMÜŞ, BARBAROS TÜRK DENİZ GÖREV GRUBU’NUN AFRİKA SEYRİ HAKKINDA KURUL’A BİLGİ SUNULMUŞTUR.

KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR.