25 Ocak 2023 Tarihli Toplantı

MİLLÎ GÜVENLİK KURULU, 25 OCAK 2023 TARİHİNDE TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN BAŞKANLIĞINDA TOPLANMIŞTIR.

TOPLANTIDA;

1. 2022 YILINDA MİLLÎ GÜVENLİĞİMİZ AÇISINDAN ÖNEM ARZ EDEN SİYASİ, ASKERÎ VE İKTİSADİ GELİŞMELER TÜM YÖNLERİYLE DEĞERLENDİRİLMİŞ; 2023 YILINDA KARŞI KARŞIYA KALINMASI MUHTEMEL MESELELER İLE BU ÇERÇEVEDE YÜRÜTÜLECEK FAALİYETLER VE ALINACAK TEDBİRLER MÜZAKERE EDİLMİŞTİR.

2. PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ VE DEAŞ TERÖR ÖRGÜTLERİ BAŞTA OLMAK ÜZERE, MİLLÎ GÜVENLİĞİMİZE, BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ İLE BEKAMIZA YÖNELİK HER TÜRLÜ TEHDİT VE TEHLİKEYE KARŞI YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA AZİM, KARARLILIK VE BAŞARIYLA İCRA EDİLEN OPERASYONLAR HAKKINDA KURULA BİLGİ SUNULMUŞ;   İHTİYAÇ DUYULMASI HÂLİNDE DAHA İLERİ ADIMLARIN ATILACAĞI, BUNUN İÇİN GEREKEN İRADENİN VE HAZIRLIKLARIN TAM OLDUĞU KAYDEDİLMİŞTİR.

3. PKK/KCK-PYD/YPG TERÖR ÖRGÜTÜNÜN VE DESTEKÇİLERİNİN, SURİYE HALKININ BARIŞ, HUZUR VE REFAHA KAVUŞMASININ ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGELİ TEŞKİL ETTİĞİ; TERÖR ÖRGÜTLERİNİN TAMAMEN BERTARAF EDİLEREK SURİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ VE EGEMENLİĞİNİ ESAS ALAN KAPSAYICI VE BÜTÜNCÜL BİR ÇÖZÜME ULAŞILMASININ, KALICI BARIŞA GİDEN YOLU AÇACAĞI BELİRTİLMİŞTİR.

4. YUNANİSTAN’IN SÜRDÜRDÜĞÜ KIŞKIRTICI EYLEM VE SÖYLEMLERİ İLE SİLAHLANMA GAYRETLERİNİN, BÖLGEMİZDEKİ GERİLİMİ ARTIRMANIN ÖTESİNDE BİR FAYDA SAĞLAMAYACAĞI BELİRTİLMİŞ; TÜRKİYE’NİN MİLLÎ GÜVENLİĞİNİ VE MENFAATLERİNİ HEDEF ALAN HERHANGİ BİR OLDUBİTTİYE HİÇBİR SURETTE MÜSAADE EDİLMEYECEĞİ HUSUSU, BİR KEZ DAHA KUVVETLE VURGULANMIŞTIR.

5. TÜRKİYE’NİN NATO’NUN AÇIK KAPI POLİTİKASINI DESTEKLEDİĞİ, BUNA MUKABİL NATO İTTİFAKI’NA KATILMAK İSTEYEN DEVLETLERİN DE MÜTTEFİKLİK HUKUKUNA VE RUHUNA UYGUN HAREKET ETMELERİ GEREKTİĞİNİN ALTI ÇİZİLMİŞ; PKK/KCK-PYD/YPG İLE FETÖ BAŞTA OLMAK ÜZERE TERÖR ÖRGÜTLERİ İLE MÜCADELE KONUSUNDAKİ MUTABAKAT ZAPTINDAN KAYNAKLANAN YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ SOMUT ADIMLARLA BİR AN EVVEL YERİNE GETİRMELERİNİN ZARURİ OLDUĞU İFADE EDİLMİŞTİR.

6. İSLAM KARŞITI IRKÇILIĞIN BİR TEZAHÜRÜ OLAN VE MİLYARLARCA İNSANIN KUTSAL DEĞERLERİNİ HEDEF ALAN MENFUR SALDIRILAR ŞİDDETLE KINANMIŞ; DİN, VİCDAN VE DÜŞÜNCE HÜRRİYETİ GİBİ DEĞERLERİ TEMELLERİNDEN SARSAN, DEMOKRASİ VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ İLE DE İZAH EDİLEMEYECEK EYLEMLERİ TEŞVİK VE HİMAYE EDENLERİN, İNSAN HAKLARINI HİÇE SAYAN BU NEFRET SUÇUNA ORTAK OLDUKLARI HATIRLATILMIŞTIR.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SAYGIYLA SUNULUR.