25 Kasım 2021 Tarihli Toplantı

MİLLÎ GÜVENLİK KURULU, 25 KASIM 2021 TARİHİNDE TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN BAŞKANLIĞINDA TOPLANMIŞTIR.

TOPLANTIDA;

1. PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ VE DEAŞ TERÖR ÖRGÜTLERİ BAŞTA OLMAK ÜZERE, MİLLÎ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ İLE BEKAMIZA YÖNELİK HER TÜRLÜ TEHDİT VE TEHLİKEYE KARŞI YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA AZİM VE KARARLILIKLA İCRA EDİLEN OPERASYONLAR HAKKINDA KURULA BİLGİ SUNULMUŞ VE İLAVE TEDBİRLER GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR.

BU KAPSAMDA; BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜYLE HUDUTLARIMIZ BAŞTA OLMAK ÜZERE GEREKLİ HER TÜRLÜ MÜCADELENİN TAVİZSİZ BİR ŞEKİLDE SÜRDÜRÜLECEĞİNİN ALTI ÇİZİLMİŞTİR.

2. TÜRKİYE’NİN İNŞA ETTİĞİ SAĞLAM ALTYAPI ÜZERİNDE, HEDEFLERİNE UYGUN ŞEKİLDE YATIRIM, ÜRETİM, İSTİHDAM VE İHRACAT ODAKLI EKONOMİ POLİTİKALARINI HAYATA GEÇİRME SÜRECİNDE KARŞILAŞTIĞI VE KARŞILAŞABİLECEĞİ SINAMALAR İLE TEHDİTLER DEĞERLENDİRİLMİŞ, CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINA HER ALANDA OLDUĞU GİBİ İKTİSADİ OLARAK DA GÜÇLÜ ŞEKİLDE ULAŞMA KARARLILIĞI TEYİT EDİLMİŞTİR.

3. TÜRKİYE’NİN İYİ NİYETLİ ÇAĞRILARINA RAĞMEN PKK/KCK-PYD/YPG TERÖR ÖRGÜTÜNE GAYRİMEŞRU DESTEK VERENLERDEN, ULUSLARARASI HUKUKUN AÇIKÇA İHLALİ OLAN BU FAALİYETLERİNİ BİR AN EVVEL SONLANDIRMALARININ BEKLENDİĞİ İFADE EDİLMİŞTİR.

4. IRAK’IN, TOPRAKLARININ TERÖR ÖRGÜTLERİNDEN TEMİZLENMESİ DOĞRULTUSUNDA VERDİĞİ MÜCADELEYE OLAN GÜÇLÜ DESTEĞİMİZ TEYİT EDİLMİŞ; BUNUNLA BİRLİKTE TERÖRLE MÜCADELE GEREKÇESİYLE ATILAN ADIMLARIN ÖZELLİKLE ETNİK VE MEZHEBÎ DENGELER BAKIMINDAN HASSASİYET TAŞIYAN BÖLGELERDE TOPLUMSAL BARIŞI BOZACAK NETİCELER ORTAYA ÇIKARMAMASI GEREKTİĞİ KUVVETLE VURGULANMIŞTIR.

5. BALKANLARDAKİ SON GELİŞMELER DEĞERLENDİRİLMİŞ; ÜLKEMİZLE GÜÇLÜ TARİHÎ VE KÜLTÜREL BAĞLARI BULUNAN BU COĞRAFYADA BÜYÜK FEDAKÂRLIKLARLA TESİS EDİLEN HUZUR VE BARIŞIN SÜRDÜRÜLEBİLMESİNİN ÖNEMİ VURGULANMIŞ; TÜM AKTÖRLERİN BU AMAÇLA SORUMLU DAVRANMASININ VE İSTİKRARI BOZACAK GİRİŞİMLERDEN İMTİNA ETMESİNİN ZARURETİNE DİKKAT ÇEKİLMİŞTİR.

6. YUNANİSTAN’IN; SALDIRGAN SÖYLEM VE EYLEMLERLE İYİ KOMŞULUK İLİŞKİLERİNİN GEREKLERİNİ YERİNE GETİRMEMEKTE ISRAR ETMESİNİN VE ULUSLARARASI ANTLAŞMALARDAN KAYNAKLANAN YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ İHLAL EDEN TUTUMUNU SÜRDÜRMESİNİN, BÖLGEMİZDE İSTİKRAR VE HUZURU OLUMSUZ ETKİLEYECEĞİ VURGULANMIŞTIR.

ULUSLARARASI HUKUKA VE İYİ KOMŞULUK İLİŞKİLERİNE AYKIRI TUTUMUNU DESTEKLEYEREK YUNANİSTAN’I DAHA İLERİ ADIMLAR ATMASI İÇİN TEŞVİK EDEN GÜÇLER, BÖLGENİN HUZURUNU BOZACAK BU YAKLAŞIMLARINDAN VAZGEÇEREK HAKKANİYET VE BARIŞ YÖNÜNDE KONUM ALMAYA DAVET EDİLMİŞTİR.

7. LİBYA’DA KALICI BARIŞ VE REFAH ORTAMININ TESİS EDİLMESİ SÜRECİNDEKİ KRİTİK AŞAMALARDAN BİRİSİ OLAN DEVLET BAŞKANLIĞI VE MECLİS SEÇİMLERİNİN HUKUKA UYGUN BİR ŞEKİLDE VE SÜKÛNET İÇİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEBİLMESİ İÇİN TEK TARAFLI ADIMLARDAN KAÇINILMASI GEREKTİĞİ BELİRTİLMİŞ; ULUSLARARASI TOPLUM, SÜRECİ KENDİ MENFAATLERİ UĞRUNDA İSTİSMAR EDEN AKTÖRLERE KARŞI DURMAYA ÇAĞRILMIŞTIR.

8. KARADENİZ VE KAFKASYA’DAKİ GELİŞMELER ELE ALINMIŞ, KUZEYDEKİ KOMŞULARIMIZ ARASINDAKİ ANLAŞMAZLIKLARIN, ULUSLARARASI HUKUK VE ÜLKELERİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE SAYGI ÇERÇEVESİNDE, BARIŞÇIL YOLLARLA BİR AN ÖNCE ÇÖZÜLMESİNDEN YANA OLDUĞUMUZ; AYRICA, ERMENİSTAN’IN KENDİSİNE UZATILAN BARIŞ ELİNİ BİR FIRSAT OLARAK DEĞERLENDİRMESİNİN, ATEŞKESE TAM OLARAK UYMASININ VE İŞ BİRLİĞİ İÇİNDE OLMASININ ÖNEM ARZ ETTİĞİ BELİRTİLMİŞTİR.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SAYGIYLA SUNULUR.