25 Kasım 2020 Tarihli Toplantı

MİLLÎ GÜVENLİK KURULU, 25 KASIM 2020 TARİHİNDE TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN BAŞKANLIĞINDA TOPLANMIŞTIR.

TOPLANTIDA;

1. PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ VE DEAŞ TERÖR ÖRGÜTLERİ BAŞTA OLMAK ÜZERE, MİLLÎ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ İLE BEKAMIZA YÖNELİK HER TÜRLÜ TEHDİT VE TEHLİKELERE KARŞI YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA AZİM, KARARLILIK VE BAŞARIYLA İCRA EDİLEN OPERASYONLAR VE SÜRDÜRÜLEN MÜCADELE HAKKINDA KURUL’A BİLGİ SUNULMUŞTUR.

2. SURİYE’DEKİ TERÖR ÖRGÜTLERİNİN ULUSLARARASI ORTAMDAKİ DEĞİŞİMLERDEN YARARLANMA ÇABALARI ELE ALINMIŞ; GÜNEY SINIRIMIZDA BİR TERÖR KORİDORUNA KESİNLİKLE MÜSAADE EDİLMEYECEĞİ BİR KEZ DAHA TEYİT EDİLMİŞTİR.

3. KARDEŞ AZERBAYCAN’IN ÇEYREK ASRI AŞKIN BİR SÜREDİR İŞGAL ALTINDA BULUNAN VATAN TOPRAKLARINI GERİ ALMASINDAN DUYULAN MEMNUNİYET İFADE EDİLMİŞ, YAŞANAN GELİŞMELER NETİCESİNDE ORTAYA ÇIKAN JEOPOLİTİK DURUM TÜM BOYUTLARIYLA ELE ALINMIŞTIR.

BU KAPSAMDA; İMZALANAN ATEŞKES ANTLAŞMASININ HAYATA GEÇİRİLMESİ İLE AZERBAYCAN’IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜN SAĞLANMASININ VE GÜNEY KAFKASYA’DA KALICI BARIŞ VE İSTİKRAR ORTAMININ TESİSİNE ÜLKEMİZİN YAPACAĞI KATKILARIN ÖNEMİ VURGULANMIŞTIR.

4. KIBRIS’TAKİ TÜRK MEVCUDİYETİNİ YOK SAYARAK ADA’DA İKİ TOPLUM VE İKİ DEVLETİN VARLIĞINI KABUL ETMEMEKTE ISRAR EDİLMESİNİN VE TARAFLARIN ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜN TEMELİNİ TEŞKİL EDEN BU DAYATMALARININ HİÇBİR ZAMAN KABUL GÖRMEYECEĞİ VE KIBRIS TÜRK HALKININ MEŞRU HAKLARININ SAVUNULMASINA DEVAM EDİLECEĞİNİN ALTI ÇİZİLMİŞTİR.

5. DOĞU AKDENİZ’DEKİ MESELELERİN ULUSLARARASI HUKUK ÇERÇEVESİNDE VE HAKKANİYETE DAYALI OLARAK ÇÖZÜLMESİNE YÖNELİK İRADEMİZDEN TAVİZ VERİLMEYECEĞİNE İŞARET EDİLEREK YAŞANAN GERİLİMLERİN SEBEBİNİN DİYALOGDAN VE İŞ BİRLİĞİNDEN KAÇAN TARAFLAR OLDUĞU DİLE GETİRİLMİŞTİR.

6. LİBYA’DA İSTİKRARIN SAĞLANMASI AMACIYLA YÜRÜTÜLEN FAALİYETLER ELE ALINMIŞ, BU MİNVALDE SARF EDİLEN GAYRETLERİN SÜRDÜRÜLEREK LİBYA HALKININ VE MEŞRU TEMSİLCİLERİNİN YANINDA YER ALINMAYA DEVAM EDİLECEĞİ BELİRTİLMİŞTİR.

AMACI VE MEŞRUİYETİ TARTIŞMALI OLAN VE ZAMAN İÇERİSİNDE MEŞRU LİBYA HÜKÛMETİNE YÖNELİK ALENİ BİR AMBARGOYA DÖNÜŞEN “İRİNİ HAREKÂTI” KAPSAMINDA YAPILAN TEK TARAFLI, ULUSLARARASI HUKUKA VE MÜTTEFİKLİK İLİŞKİLERİNE TAMAMEN AYKIRI SON MÜDAHALE ŞİDDETLE KINANMIŞ, MEZKUR UYGULAMAYA KARŞI HER ALANDA GEREKLİ ADIMLARIN ATILACAĞI İFADE EDİLMİŞTİR.

7. ULUSLARARASI TOPLUM; AVRUPA’DAKİ BAZI KESİMLERİN İSLAM DİNİNİ VE MÜSLÜMANLARI HEDEF ALAN İSLAM KARŞITI VE IRKÇI FAALİYETLERİNE KARŞI ÖZGÜRLÜKTEN VE DEMOKRASİDEN YANA TAVIR ALARAK HAREKETE GEÇMEYE DAVET EDİLMİŞTİR.

8. ETKİSİNİ GİDEREK ARTIRAN KORONAVİRÜS SALGINININ ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN GELİŞTİRİLEN AŞILARIN VE DİĞER TEDAVİ YÖNTEMLERİNİN, SİYASİ VE TİCARİ HIRSLARA KURBAN EDİLMEYEREK TÜM İNSANLIĞIN HİZMETİNE ADİL VE ERİŞİLEBİLİR ŞEKİLDE SUNULMASI GEREKTİĞİNİN ALTI ÖNEMLE ÇİZİLMİŞTİR.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SAYGIYLA SUNULUR.