25 Haziran 2013 Tarihli Toplantı

MİLLİ GÜVENLİK KURULU 25 HAZİRAN 2013 TARİHİNDE OLAĞAN TOPLANTISINI YAPMIŞTIR. TOPLANTIDA;

A.

HALKIMIZIN HUZUR VE GÜVENLİĞİNİ TEMİN AMACIYLA YÜRÜTÜLEN FAALİYETLER KAPSAMINDA “ÇÖZÜM SÜRECİ”NDE GELİNEN AŞAMA DEĞERLENDİRİLMİŞ, SÜRECİN KALICI BİR GÜVEN ORTAMI SAĞLAYACAK ŞEKİLDE DEVAM ETMESİ İÇİN ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR.

HATAY’IN REYHANLI İLÇESİNDE YAŞANAN SALDIRIDA HAYATINI KAYBEDEN VATANDAŞLARIMIZ İÇİN DUYULAN DERİN ÜZÜNTÜ DİLE GETİRİLMİŞ, İLÇEDE HAYATIN NORMALE DÖNDÜRÜLMESİ AMACIYLA ALINAN TEDBİRLER İNCELENMİŞTİR.

AYRICA, SON GÜNLERDE GERÇEKLEŞEN TOPLUMSAL OLAYLAR DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.

B.

SURİYE’DEKİ GELİŞMELER BÜTÜN BOYUTLARIYLA ELE ALINMIŞ, ÜLKEDE İHTİLAFIN HALKIN MEŞRU TALEP VE BEKLENTİLERİ DOĞRULTUSUNDA SONA ERDİRİLMESİNE YÖNELİK YÜRÜTÜLEN ÇABALARDA GELİNEN AŞAMA VE ATILMASI GEREKEN ADIMLAR GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR.

ÜLKEMİZDEKİ BARINMA MERKEZLERİNDE BULUNAN VE SAYILARI İKİ YÜZ BİNİ AŞAN SURİYELİLERİN İHTİYAÇLARININ KARŞILANMASI AMACIYLA YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR DA GÖZDEN GEÇİRİLMİŞTİR.

C.

BUGÜN MEYDANA GELEN SALDIRIDA ŞEHİT OLAN IRAK TÜRKMEN CEPHESİ BAŞKAN YARDIMCISI ALİ HAŞİM MUHTAROĞLU’NUN KAYBINDAN DUYULAN DERİN ÜZÜNTÜ DİLE GETİRİLMİŞ, BU VESİLEYLE BÜTÜN IRAKLI KARDEŞLERİMİZE TAZİYE DİLEKLERİ İFADE EDİLMİŞTİR.

IRAK’TA SON GÜNLERDE ARTIŞ GÖSTEREN ŞİDDET VE TERÖR EYLEMLERİ KINANMIŞ, BU ÜLKENİN HUZUR VE İSTİKRARA KAVUŞTURULMASINA YÖNELİK ÇABALARIN SÜRDÜRÜLMESİNİN ÖNEMİ VURGULANMIŞTIR.

D.

KUZEY AFRİKA VE KÖRFEZ ÜLKELERİYLE İKİLİ İLİŞKİLERİMİZ VE SON DÖNEMDE GERÇEKLEŞTİRİLEN KARŞILIKLI ÜST DÜZEY ZİYARETLER İLE BÖLGESEL GELİŞMELER DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.

AYRICA, ORTA DOĞU BARIŞ SÜRECİNİN CANLANDIRILMASINA YÖNELİK YOĞUNLAŞAN ÇABALAR VE BU KAPSAMDA ZARURET ARZ EDEN FİLİSTİN İÇ UZLAŞI SÜRECİNDEKİ GELİŞMELER DE GÖZDEN GEÇİRİLMİŞTİR.

E.

TOPLANTIDA SON OLARAK, ÜLKEMİZDE HASSASİYETLE TAKİP EDİLEN “GIDA GÜVENLİĞİ” KONUSUNDA ALINAN VE ALINMASI PLANLANAN TEDBİRLER GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR.

KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR.