24 Mart 2016 Tarihli Toplantı

MİLLİ GÜVENLİK KURULU, 24 MART 2016 TARİHİNDE TOPLANMIŞTIR.

TOPLANTIDA;

1. VATANDAŞLARIMIZIN HUZUR VE GÜVENLİĞİ İLE KAMU DÜZENİNİN SAĞLANMASI AMACIYLA YÜRÜTÜLEN FAALİYETLER KAPSAMLI ŞEKİLDE GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR.

BU ÇERÇEVEDE; MİLLÎ GÜVENLİĞİMİZE YÖNELEN İÇ VE DIŞ TEHDİTLER İLE TERÖR VE TERÖRİSTLE MÜCADELE ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRİLMİŞ, PARALEL DEVLET YAPILANMASINA KARŞI ALINAN TEDBİRLERİN UYGULANMASI ÜZERİNDE DURULMUŞTUR.

TÜM TERÖR TEHDİTLERİ BERTARAF EDİLENE KADAR, AZİM VE KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLECEK OLAN MÜCADELEDE, MEVCUT VE ALINMASI GEREKEN İLAVE TEDBİRLER AYRINTILI OLARAK MÜZAKERE EDİLMİŞTİR.

MİLLETİMİZİN TEMEL DEĞERLERİNE VE BİRLİKTE YAŞAMA ARZUSUNA KARŞI ORTAK EYLEM KARARI ALAN TERÖR ÖRGÜTLERİNE YÖNELİK MÜCADELEDE GÖREV ALAN GÜVENLİK GÜÇLERİMİZİN GAYRETLERİ TAKDİRLE KARŞILANMIŞ; TERÖR MAĞDURU YARALILARIMIZA ACİL ŞİFA DİLENMİŞ, ŞEHİTLERİMİZ RAHMETLE ANILMIŞTIR.

2. BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜNCE TAHRİP EDİLEN YERLEŞİM YERLERİNİN EN KISA SÜREDE YENİDEN İMAR EDİLMESİ VE MAĞDURİYETLERİN GİDERİLMESİ İÇİN GEREKEN TEDBİRLERİN ALINMAKTA OLDUĞU İFADE EDİLMİŞTİR.

3. ANKARA, İSTANBUL VE SON OLARAK BRÜKSEL’DE YAŞANAN TERÖR EYLEMLERİNDE FARKLI GAYELERLE DE OLSA, AYNI YÖNTEMLERİN KULLANILMASININ; TERÖRÜN DİN, DİL, IRK, MEKÂN VE DEVLET AYRIMI YAPMAKSIZIN TEHDİT OLUŞTURDUĞU, TERÖRÜN ÖZGÜRLÜK VE HAK MÜCADELESİ OLMADIĞI KONUSUNDA ULUSLARARASI KAMUOYUNDA ORTAK GÖRÜŞ VE İŞBİRLİĞİNE VARILMASININ, HAYATİ ÖNEMİ HAİZ OLDUĞU VURGULANMIŞTIR.

4. SURİYE MÜZAKERELERİNDE TERÖRİST GRUPLARIN DİKKATE ALINMAMASI GEREKTİĞİ VE MEŞRUİYETİ OLMAYAN YAPILARIN TEK TARAFLI TASARRUFLARININ HİÇBİR GEÇERLİLİĞİNİN OLAMAYACAĞI YÖNÜNDEKİ KARARLILIĞIMIZIN ALTI ÇİZİLMİŞTİR.

AYRICA, MÜLTECİ VE GÖÇ MESELESİNİN SURİYE İÇİNDE ÇÖZÜME KAVUŞTURULMASI MAKSADIYLA ÜLKEMİZCE GÜNDEME GETİRİLEN, AVRUPA BİRLİĞİ’NİN DE SİYASİ DESTEĞİNİ HAİZ ÖNERİLERİN BİR AN ÖNCE HAYATA GEÇİRİLMESİNİN ÖNEMİ ÜZERİNDE DURULMUŞTUR.

5. NATO’NUN, EGE DENİZİ’NDE İNSAN KAÇAKÇILIĞININ ENGELLENMESİNE YÖNELİK TÜRKİYE TARAFINDAN ALINAN TEDBİRLERE VERDİĞİ DESTEK MEMNUNİYETLE KARŞILANMIŞTIR.

6. RUSYA’NIN SURİYE’DEKİ REJİMLE BİRLİKTE YÜRÜTTÜĞÜ ASKERÎ VE SİYASİ FAALİYETLER SONUCU ORTAYA ÇIKAN DURUM MÜZAKERE EDİLMİŞ; BÖLGEDE İSTİKRARIN TESİSİ İÇİN, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER VE ULUSLARARASI TOPLUMUN DAHA FAZLA SORUMLULUK ÜSTLENMESİNİN ÖNEMİ ÜZERİNDE DURULMUŞTUR.

TÜRKİYE’NİN, ÇÖZÜM İÇİN ISRARLA ÖNERDİĞİ TERÖRDEN ARINDIRILMIŞ GÜVENLİ BÖLGE VE UÇUŞA YASAK BÖLGE UYGULAMASININ HAYATA GEÇİRİLMESİNİN NE KADAR HAKLI VE ÖNEMLİ BİR TEKLİF OLDUĞUNUN, SORUNUN ÇÖZÜMÜNDE OYNAYACAĞI ROLÜN, YAŞANAN HADİSELER NETİCESİNDE BİR KEZ DAHA ANLAŞILDIĞI İFADE EDİLMİŞTİR.

7. IRAK’TA, ÖZELLİKLE DEAŞ’A KARŞI MÜCADELEDE VE MUSUL’UN DEAŞ’TAN KURTARILMASINA İLİŞKİN OPERASYONUN HAZIRLIKLARINDA MEYDANA GELEN GELİŞMELER DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.

AYRICA, DEAŞ’IN TUZHURMATU’YA KİMYASAL BAŞLIK TAŞIYAN FÜZELERLE DÜZENLEDİĞİ SON SALDIRIDA YARALANAN VE BİR KISMI TEDAVİ İÇİN ÜLKEMİZE GETİRİLEN TÜRKMENLER’İN DURUMU, TÜRKMEN TOPLUMUNA SAĞLAMAKTA OLDUĞUMUZ İNSANİ YARDIMLAR KAPSAMINDA ELE ALINMIŞTIR.

8. LİBYA VE YEMEN’DE İSTİKRARIN TESİSİNE YÖNELİK MEVCUT DURUM İLE ORTA DOĞU VE KUZEY AFRİKA’DAKİ GELİŞMELER VE BU BÖLGEYLE İLİŞKİLERİMİZ GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SAYGIYLA SUNULUR.