22 Temmuz 2020 Tarihli Toplantı

MİLLÎ GÜVENLİK KURULU, 22 TEMMUZ 2020 TARİHİNDE TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN BAŞKANLIĞINDA TOPLANMIŞTIR.

TOPLANTIDA;

1. PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ VE DEAŞ BAŞTA OLMAK ÜZERE, MİLLÎ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ İLE MİLLÎ BEKAMIZI TEHDİT EDEN TÜM TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA BAŞARIYLA YÜRÜTÜLEN OPERASYONLAR HAKKINDA KURUL’A BİLGİ SUNULMUŞTUR.

2. TÜRKİYE’NİN, SINIR ÖTESİNDEKİ TERÖRİST UNSURLARA KARŞI MÜCADELESİNİ, ULUSLARARASI HUKUKTAN VE İKİLİ ANTLAŞMALARDAN DOĞAN HAKLARI ÇERÇEVESİNDE SÜRDÜRECEĞİ VE KOMŞU ÜLKELERİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE SAYGILI OLDUĞU İFADE EDİLMİŞTİR.

ÜLKEMİZİN GÜVENLİĞİ KONUSUNDA GÖSTERDİĞİ HASSASİYETE SAYGI DUYUP DESTEK VERMEK YERİNE, TERÖR ÖRGÜTLERİNİN VEYA MEŞRUİYETİNİ YİTİRMİŞ REJİMLERİN YANINDA YER ALANLARIN, BU DAVRANIŞLARIYLA KENDİ GELECEKLERİNİ NASIL BİR İPOTEK ALTINA SOKTUKLARINI EN KISA SÜREDE ANLAMALARININ ÜMİT EDİLDİĞİ BELİRTİLMİŞTİR.

3. LİBYA’DA BARIŞ, İSTİKRAR VE HUZURUN TESİSİ YÖNÜNDE GAYRET SARF EDEN MEŞRU LİBYA HÜKÛMETİNE SAĞLADIĞIMIZ DESTEĞE MUKABİL BU ÜLKEDEKİ KARGAŞADAN İSTİFADE EDEREK DARBECİLERLE BİRLİKTE MEVZİ KAZANMAYI HAYAL EDEN ÜÇÜNCÜ TARAFLARIN AKİM KALMAYA MAHKÛM GİRİŞİMLERİ ELE ALINMIŞ, ÜLKEMİZİN HER TÜRLÜ ZORBALIĞA KARŞI LİBYA HALKININ YANINDA YER ALMAYI SÜRDÜRECEĞİ VE GEREKLİ ADIMLARI ATMAK HUSUSUNDA TEREDDÜT ETMEYECEĞİ BİR KEZ DAHA TEYİT EDİLMİŞTİR.

4. KIBRIS’TAKİ TÜRK TOPLUMUNUN MEVCUDİYETİ İLE HAKLARINI GÖRMEZDEN GELEN ÜLKELERİN VE AKTÖRLERİN, ADA’DA BARIŞ VE İSTİKRAR ORTAMINA ZARAR VEREBİLECEK GİRİŞİMLERİNE HİÇBİR SURETLE MÜSAADE EDİLMEYECEĞİNİN ALTI ÇİZİLMİŞ, DOĞU AKDENİZ’DE ULUSLARARASI HUKUKTAN KAYNAKLANAN HAK, ALAKA VE MENFAATLERİMİZİN KORUNMASI KONUSUNDAKİ KATİ KARARLILIĞIMIZ VURGULANMIŞTIR.

5. AZERBAYCAN TOPRAKLARINDAKİ GAYRİMEŞRU İŞGALİNİ YILLARDIR SÜRDÜREN ERMENİSTAN’IN BARIŞI BOZAN VE ULUSLARARASI HUKUKU HİÇE SAYAN SALDIRGANLIĞI ŞİDDETLE KINANMIŞTIR.

ERMENİSTAN’IN MÜTECAVİZ TUTUMUNU SONLANDIRMASI VE İŞGAL ALTINDA TUTTUĞU AZERBAYCAN TOPRAKLARINI TERK ETMESİ GEREKTİĞİ; TÜRK MİLLETİNİN, KARDEŞ AZERBAYCAN’IN HAKLI DAVASINDA ALACAĞI HER TÜRLÜ KARARA SAHİP ÇIKACAĞI HATIRLATILMIŞTIR.

6. DÜNYADAKİ SİYASİ VE EKONOMİK GÜÇ DÜZENİNİN YENİDEN YAPILANMA SÜRECİNE GİRDİĞİNİN ALTI ÇİZİLEREK, BU ÇERÇEVEDE TÜRKİYE’NİN HER ALANDA GÜÇLÜ BİR HAZIRLIK YAPMAK İÇİN GEREKEN MEKANİZMALARI OLUŞTURMASININ ÖNEMİ ÜZERİNDE DURULMUŞTUR.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SAYGIYLA SUNULUR.