21 Ekim 2015 Tarihli Toplantı

MİLLİ GÜVENLİK KURULU 21 EKİM 2015 TARİHİNDE TOPLANMIŞTIR.

TOPLANTIDA;

1. VATANDAŞLARIMIZIN HUZUR VE GÜVENLİĞİ İLE KAMU DÜZENİNİN SAĞLANMASINA MÜTEALLİK HUSUSLAR ETRAFLICA GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR. ÜLKENİN İÇ VE DIŞ GÜVENLİĞİNE YÖNELİK TEHDİTLER İLE ALINAN VE ALINACAK OLAN TEDBİRLER HASSASİYETLE DEĞERLENDİRİLMİŞ, GÜVENLİK GÜÇLERİNİN FEDAKÂR VE KAHRAMANCA MÜCADELESİ TAKDİRLE KARŞILANMIŞTIR.

ANKARA’DA MEYDANA GELEN MENFUR SALDIRI, YÜRÜTÜLEN ADLİ VE İDARİ SORUŞTURMALAR ÇERÇEVESİNDE ÇOK YÖNLÜ OLARAK ELE ALINMIŞTIR. MİLLETİMİZİN BİR ARADA YAŞAMA İRADESİNİ, ÜLKEMİZDEKİ HUZUR VE BARIŞ ORTAMINI ORTADAN KALDIRMAYI HEDEFLEYEN TERÖRİST FAALİYETLER İÇİNDEKİ ÖRGÜTLERLE VE UZANTILARIYLA MÜCADELENİN ARALIKSIZ SÜRDÜRÜLECEĞİNİN ALTI ÇİZİLMİŞTİR.

MİLLİ GÜVENLİĞİMİZİ TEHDİT EDEN VE TERÖR ÖRGÜTLERİYLE İŞBİRLİĞİ İÇERİSİNDE HAREKET EDEN PARALEL DEVLET YAPILANMASINA KARŞI YÜRÜTÜLEN KARARLI MÜCADELENİN ÇOK YÖNLÜ OLARAK SÜRDÜRÜLECEĞİ TEYİT EDİLMİŞTİR.

2. 1 KASIM 2015 TARİHİNDE YAPILACAK OLAN 26. DÖNEM MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMİNİN HUZUR VE GÜVEN ORTAMI İÇERİSİNDE GERÇEKLEŞMESİNE YÖNELİK TEDBİRLER HAKKINDA KURUL’A BİLGİ SUNULMUŞTUR.

3. SURİYE’DE YAŞANAN VE ULUSLARARASI NİTELİĞİ GÜN GEÇTİKÇE ARTAN GELİŞMELER ETRAFLICA DEĞERLENDİRİLMİŞ, GÜNEY SINIRLARIMIZA YAKIN BÖLGELERDE YAŞANAN HAREKETLİLİK, YAPILAN HAVA SAHASI İHLALLERİ DE DÂHİL OLMAK ÜZERE, ELE ALINMIŞ VE SINIR GÜVENLİK TEDBİRLERİ GÖZDEN GEÇİRİLMİŞTİR.

RUSYA VE İRAN’IN SURİYE’DEKİ REJİMLE VE BÖLGEDEKİ GELİŞMELERLE İLGİLİ TUTUM VE POLİTİKALARI DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GENEL KURULU VE TERÖRİZMLE MÜCADELE ZİRVESİNDE ELE ALINAN KONULAR HAKKINDA KURUL’A BİLGİ SUNULMUŞTUR. BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜNÜN SURİYE’DEKİ UZANTILARININ DA ULUSLARARASI ALANDA TERÖR ÖRGÜTLERİ KAPSAMINDA TESCİLİNİN GEREKLİLİĞİNİN ALTI ÇİZİLMİŞ, DEAŞ TERÖR ÖRGÜTÜNE KARŞI MÜCADELENİN KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLECEĞİ VURGULANMIŞTIR.

4. SURİYE’DE SİVİL HALKA YÖNELİK ŞİDDET VE GÜÇ KULLANIMI NETİCESİNDE MEYDANA GELEN CAN KAYIPLARININ VE İNSAN HAKLARI İHLALLERİNİN BİR AN ÖNCE SONA ERDİRİLMESİ GEREKTİĞİ İFADE EDİLMİŞTİR.

YURTLARINI TERK ETMEK ZORUNDA KALMIŞ İNSANLARIN MAĞDURİYETLERİNİN GİDERİLMESİ İÇİN BUGÜNE KADAR YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALARIN, İNSANİ SORUMLULUK BİLİNCİ İÇERİSİNDE DEVAM EDECEĞİ BELİRTİLMİŞTİR. ULUSLARARASI TOPLUMUN MÜLTECİ SORUNUNA ÇÖZÜM BULMAK AMACIYLA DAHA SOMUT VE GERÇEKÇİ ADIMLAR ATMASI GEREKTİĞİ, BUNUN AVRUPA VE DÜNYA İÇİN DE ÖNEMLİ BİR PROBLEM OLDUĞU DİLE GETİRİLMİŞTİR. KÜLFET PAYLAŞIMININ ADİL VE KAPSAYICI BİR ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRİLMESİNE İHTİYAÇ BULUNDUĞU HUSUSUNUN ALTI ÇİZİLMİŞTİR.

IRAK’TA YAŞANAN SON GELİŞMELER GÖZDEN GEÇİRİLMİŞ, ÜLKEMİZİN VE BÖLGE ÜLKELERİNİN IRAK İLE OLAN İLİŞKİLERİ ELE ALINARAK, IRAK SINIRLARI İÇERİSİNDE VARLIĞINI SÜRDÜRMEYE ÇALIŞAN SOYDAŞ VE AKRABA TOPLULUKLARIN YAŞADIĞI SORUNLARIN GİDERİLMESİ GEREKTİĞİ HUSUSU DİLE GETİRİLMİŞTİR.

5. YEMEN, LİBYA VE MISIR BAŞTA OLMAK ÜZERE KUZEY AFRİKA VE ORTA DOĞU’DA YAŞANAN GELİŞMELER HAKKINDA KURUL’A BİLGİ VERİLMİŞ, İSRAİL’İN İNSANLIĞIN ORTAK MİRASI KUDÜS ŞEHRİ VE MESCİD-İ AKSA’DA İZLEDİĞİ TAHRİK EDİCİ TUTUMUN KABUL EDİLEMEZ OLDUĞU BELİRTİLMİŞTİR.

6. KIBRIS’TA MÜZAKERE SÜRECİNDE MEYDANA GELEN SON GELİŞMELER ELE ALINMIŞ, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NDE YAŞAYAN KARDEŞLERİMİZE OLAN DESTEĞİMİZ TEYİT EDİLMİŞTİR.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SAYGIYLA SUNULUR.