18 Aralık 2015 Tarihli Toplantı

MİLLİ GÜVENLİK KURULU 18 ARALIK 2015 TARİHİNDE TOPLANMIŞTIR.

TOPLANTIDA;

1. VATANDAŞLARIMIZIN HUZUR VE GÜVENLİĞİ İLE KAMU DÜZENİNİN SAĞLANMASINA MÜTEALLİK HUSUSLAR GÖRÜŞÜLMÜŞ; MİLLİ GÜVENLİĞİMİZE YÖNELİK İÇ VE DIŞ TEHDİTLER KAPSAMLI BİR ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.

PARALEL DEVLET YAPILANMASIYLA YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA SÜRDÜRÜLMEKTE OLAN MÜCADELENİN KARARLILIKLA DEVAM ETTİRİLECEĞİ TEYİT EDİLMİŞTİR.

ÜLKE GENELİNDE KAMU DÜZENİNİ BOZMAK AMACIYLA TERÖR SALDIRILARI VE PROVOKATİF EYLEMLER GERÇEKLEŞTİREN; BİLHASSA DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİNDE MUKİM VATANDAŞLARIMIZA YÖNELİK BASKI VE ŞİDDET UYGULAYAN BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜYLE MÜCADELEYE, TERÖR SONA ERDİRİLİNCEYE KADAR KARARLILIKLA DEVAM EDİLECEĞİ, TERÖRLE MÜCADELEDEN BÖLGEDE YAŞAYAN VATANDAŞLARIMIZIN OLUMSUZ ETKİLENMESİNE MÜSAADE EDİLMEYECEĞİ VURGULANMIŞTIR.

DİNÎ, MEZHEBÎ, ETNİK KAVRAM VE HASSASİYETLERİ İSTİSMAR EDEN TÜM TERÖR ÖRGÜTLERİ VE BUNLARA DESTEK VEREN ODAKLARLA, BUGÜNE KADAR OLDUĞU GİBİ BUNDAN SONRA DA “HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ İLKESİ” ÇERÇEVESİNDE, AYRIM GÖZETİLMEKSİZİN MÜCADELEYE DEVAM EDİLECEĞİ BELİRTİLMİŞTİR.

2. SURİYE’DE YAŞANAN İHTİLAFA DAİR SON GELİŞMELER VE SURİYE KAYNAKLI TEHDİTLERİN, GEREK ÜLKEMİZİN, GEREKSE BÖLGENİN GÜVENLİK VE İSTİKRARINA ETKİLERİ, ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE ALINABİLECEK TEDBİRLER İLE MÜTTEFİKLERİMİZ VE ULUSLARARASI TOPLUMLA İŞ BİRLİĞİMİZ GÖZDEN GEÇİRİLMİŞTİR.

BEŞERÎ DEĞERLERE, BAŞTA İSLAM OLMAK ÜZERE TÜM İNANÇLARA VE İNSANLIĞIN ORTAK MİRASINA KARŞI SUÇ İŞLEYEN DEAŞ TERÖR ÖRGÜTÜYLE MÜCADELENİN, BÖLGE ÜLKELERİ VE ULUSLARARASI TOPLUMLA İŞ BİRLİĞİ İÇERİSİNDE SÜRDÜRÜLMESİNİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKİLMİŞTİR.

IRAK’TA YAŞANAN SON GELİŞMELER, BÖLGE GÜVENLİĞİ AÇISINDAN GÖZDEN GEÇİRİLMİŞ, IRAK’IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ VE EGEMENLİĞİNİ TEHDİT EDEN DEAŞ VE BENZERİ TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI IRAK HALKININ YANINDA OLDUĞUMUZ TEYİT EDİLMİŞTİR.

3. RUSYA’NIN SURİYE’DEKİ REJİMLE BİRLİKTE BÖLGEDE YÜRÜTTÜĞÜ FAALİYETLER İLE BU FAALİYETLERİN YOL AÇTIĞI, MÜLTECİ KONUSU DÂHİL, TÜM İNSANİ MESELELER HAKKINDA KURUL BİLGİLENDİRİLMİŞTİR.

RUSYA’NIN ÜLKEMİZİN MEŞRU TUTUMUNA KARŞI GÖSTERDİĞİ KABUL EDİLEMEZ TAVIR DEĞERLENDİRİLMİŞ, BU DURUM KARŞISINDA TÜRKİYE’NİN ALDIĞI VE ALACAĞI TEDBİRLER AYRINTILI OLARAK GÖRÜŞÜLMÜŞTÜR.

4. BAYIRBUCAK BÖLGESİNDE YAŞAYANLAR DÂHİL, TÜRKMENLERİN DURUMU ELE ALINMIŞ, SINIRLARIMIZIN DIŞINDA BULUNAN SOYDAŞ VE AKRABA TOPLULUKLAR İLE ILIMLI MUHALİFLERİN YAŞADIĞI SORUNLAR KARŞISINDA DUYARSIZ KALINMAYACAĞI İFADE EDİLMİŞTİR.

5. KIBRIS’TA, MÜZAKERE SÜRECİNDE YAŞANAN SON GELİŞMELER, BÖLGE GÜVENLİĞİ İLE KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NİN HAK VE MENFAATLERİNİN KORUNMASI ÇERÇEVESİNDE ELE ALINMIŞTIR.

6. TÜRKİYE-AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİNDE SON DÖNEMDE MEYDANA GELEN OLUMLU GELİŞMELER VE ÜYELİK SÜRECİMİZİN YENİDEN CANLANMIŞ OLMASINDAN DUYULAN MEMNUNİYET DİLE GETİRİLMİŞTİR.

7. LİBYA VE YEMEN’DE İSTİKRARIN TESİS EDİLMESİNE YÖNELİK SÜREÇLER İLE ORTA DOĞU VE KUZEY AFRİKA’DAKİ GELİŞMELER HAKKINDA KURUL’A BİLGİ SUNULMUŞTUR.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SAYGIYLA SUNULUR.