17 Ocak 2018 Tarihli Toplantı

MİLLİ GÜVENLİK KURULU, 17 OCAK 2018 TARİHİNDE TOPLANMIŞTIR.

TOPLANTIDA;

1. ÜLKEMİZİN ASAYİŞ VE GÜVENLİĞİNİ ETKİLEYEN İÇ VE DIŞ GELİŞMELER İLE TÜRKİYE’Yİ YAKINDAN İLGİLENDİREN ULUSLARARASI KONULAR GÖZDEN GEÇİRİLMİŞ; TERÖRLE MÜCADELE ÇALIŞMALARI TÜM BOYUTLARIYLA ELE ALINMIŞTIR.

TERÖR ÖRGÜTLERİNİN FAALİYETLERİ BAŞTA OLMAK ÜZERE, ÜLKEMİZİN MİLLÎ GÜVENLİĞİNE YÖNELİK TEHDİTLERE KARŞI HUKUK ÇERÇEVESİNDE ALINAN VE KURULUMUZCA ÖNERİLEN TEDBİRLER GÖZDEN GEÇİRİLMİŞ; TERÖRÜN SONLANDIRILMASI İÇİN YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA AZİM VE KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLEN MÜCADELE KAPSAMLI ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.

2. 2017 YILI İÇİNDE MEYDANA GELEN HADİSELER İLE 2018 YILINA DAİR MUHTEMEL GELİŞMELER, MİLLÎ GÜVENLİK SİYASETİ ÇERÇEVESİNDE MÜZAKERE EDİLMİŞTİR.

3. TERÖR ÖRGÜTLERİNİN ÜLKEMİZE YÖNELİK AÇIK TEHDİDİ SÖZ KONUSU İKEN, NATO ÇATISI ALTINDA VE İKİLİ İLİŞKİLERİMİZDE MÜTTEFİKİMİZ OLAN BİR DEVLETİN, GÜVENLİĞİMİZİ DİKKATE ALMADAN TERÖRİSTLERİ ORTAK İLAN EDİP SİLAHLANDIRMASI ÜZÜNTÜYLE KARŞILANMIŞTIR.

SURİYE’DE DEAŞ İLE FİİLÎ MÜCADELENİN BÜYÜK ÖLÇÜDE TAMAMLANMIŞ OLMASI SEBEBİYLE, PKK/PYD-YPG TERÖR ÖRGÜTÜNE VERİLEN SİLAH, ARAÇ VE GEREÇLERİN, GECİKMEKSİZİN TOPLANMASI GEREKTİĞİ KUVVETLE VURGULANMIŞTIR.

TÜRKİYE’NİN, SINIRLARININ HEMEN YANIBAŞINDA BİR TERÖR KORİDORU OLUŞTURULMASINA VE BİR TERÖRİST ORDUSU KURULMASINA İZİN VERMEYECEĞİ, BU KONUDA GEREKEN HER TÜRLÜ TEDBİRİN ALINACAĞI BELİRTİLMİŞTİR.

SINIR EMNİYETİMİZİ TAHKİM ETMENİN YANI SIRA VATANDAŞLARIMIZ İLE BÖLGE HALKININ CAN VE MAL GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK AMACIYLA, İLK AŞAMADA SURİYE’NİN BATISINDAN ÜLKEMİZE YÖNELTİLEN TEHDİTLERİN BERTARAF EDİLMESİ İÇİN GEREKEN ADIMLARIN DERHAL VE KARARLILIKLA ATILACAĞI VURGULANMIŞTIR.

ÜLKEMİZİN, ÜYESİ OLDUĞU ULUSLARARASI ÖRGÜTLERDEN VE TARAF OLDUĞU ULUSLARARASI SÖZLEŞMELERDEN KAYNAKLANAN SORUMLULUKLARINI, TERÖRLE MÜCADELE DÂHİL YERİNE GETİRMEK SURETİYLE, BÖLGE VE DÜNYA BARIŞINA ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLADIĞININ ALTI ÇİZİLEREK, MÜTTEFİKLERİMİZDEN DE AYNI İLKELİ TUTUMUN BEKLENDİĞİ İFADE EDİLMİŞTİR.

4. İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI’NIN İSTANBUL’DA YAPILAN TOPLANTISINDA SERGİLENEN “DOĞU KUDÜS’ÜN FİLİSTİN DEVLETİ’NİN BAŞKENTİ OLDUĞU” YÖNÜNDEKİ İRADE İLE BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GENEL KURULU’NDA ALINAN KUDÜS’ÜN STATÜSÜNÜN KORUNMASINA VE FİLİSTİN’E DESTEK KARARININ, BÖLGEDE İSTİKRARIN VE KALICI BARIŞIN SAĞLANMASINA HİZMET EDECEĞİ TEKRAREN TEYİT EDİLMİŞTİR.

5. TERÖR ÖRGÜTLERİYLE MÜCADELE KAPSAMINDA, YURT BÜTÜNÜNDE UYGULANAN OLAĞANÜSTÜ HÂL DEĞERLENDİRİLMİŞ; DEMOKRASİMİZİN, HUKUK DEVLETİ İLKESİNİN VE VATANDAŞLARIMIZIN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNİN KORUNMASINA YÖNELİK TEDBİRLERİN DEVAMLILIĞINI SAĞLAMAK ÜZERE HÜKÛMETE, OLAĞANÜSTÜ HÂLİN UZATILMASI TAVSİYESİNDE BULUNULMASI KARARLAŞTIRILMIŞTIR.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SAYGIYLA SUNULUR.