17 Nisan 2018 Tarihli Toplantı

MİLLİ GÜVENLİK KURULU, 17 NİSAN 2018 TARİHİNDE TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN BAŞKANLIĞINDA TOPLANMIŞTIR.

TOPLANTIDA;

1. ÜLKEMİZİN İÇ VE DIŞ GÜVENLİĞİ İLE ULUSLARARASI GÜVENLİK ORTAMINI ETKİLEYEN SİYASİ VE ASKERÎ GELİŞMELER ELE ALINMIŞTIR.

BU KAPSAMDA; SURİYE’DE KİMYASAL VE KONVANSİYONEL SALDIRILARIN SEBEP OLDUĞU KATLİAMLARIN TEKERRÜRÜNE MANİ OLMAK VE SORUMLULARIN HESAP VERMESİNİ SAĞLAMAK İÇİN ULUSLARARASI TOPLUMUN MÜŞTEREK HAREKET ETMESİNİN HAYATİ ÖNEMİ HAİZ OLDUĞU BELİRTİLMİŞTİR.

SURİYE TOPRAKLARININ TERÖRDEN ARINDIRILMASI VE TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜN MUHAFAZASI MAKSADIYLA TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ TARAFINDAN İCRA EDİLEN HAREKÂTLARA MÜTTEFİKLERİMİZİN DESTEĞİNİN BEKLENİLDİĞİ VE SURİYE’DEKİ İHTİLAFA KALICI SİYASİ ÇÖZÜM BULUNMASI NOKTASINDA KARARLILIĞIMIZIN AYNEN DEVAM ETTİĞİ İFADE EDİLMİŞTİR.

ÜLKEMİZİN VE BÖLGEMİZİN GÜVENLİK ÖNCELİKLERİNİN, TÜRKİYE’NİN SURİYE TOPRAKLARINDA ÜSLENEN TERÖR ÖRGÜTLERİYLE MÜCADELESİNİ KESİNTİSİZ SÜRDÜRMESİNİ ZORUNLU KILDIĞI VURGULANMIŞ, TERÖRÜN HER TÜRÜNE KARŞI KARARLI VE TUTARLI BİR MÜCADELE YÜRÜTÜLECEĞİ KAYDEDİLMİŞTİR.

2. PROJE TERÖR ÖRGÜTLERİ FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG VE DEAŞ BAŞTA OLMAK ÜZERE TÜM TERÖR ÖRGÜTLERİYLE YAPILAN MÜCADELE KAPSAMINDA YURT BÜTÜNÜNDE UYGULANAN OLAĞANÜSTÜ HÂL DEĞERLENDİRİLMİŞ; DEMOKRASİMİZİN, HUKUK DEVLETİ İLKESİNİN VE VATANDAŞLARIMIZIN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNİN KORUNMASINA YÖNELİK TEDBİRLERİN DEVAMLILIĞINI SAĞLAMAK ÜZERE HÜKÛMETE, OLAĞANÜSTÜ HÂLİN UZATILMASI TAVSİYESİNDE BULUNULMASI KARARLAŞTIRILMIŞTIR.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SAYGIYLA SUNULUR.