16 Ekim 2017 Tarihli Toplantı

MİLLİ GÜVENLİK KURULU,  16 EKİM 2017 TARİHİNDE TOPLANMIŞTIR.

TOPLANTIDA;

1. TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ UNSURLARININ İDLİB’TE “GERGİNLİĞİ AZALTMA GÖREV GÜCÜ” KAPSAMINDA YÜRÜTTÜĞÜ HAREKÂT HAKKINDA KURUL’A BİLGİ ARZ EDİLMİŞTİR.

SURİYE’DE KALICI BARIŞI TESİS ETMEK AMACIYLA, ASTANA MUTABAKATI ÇERÇEVESİNDE GÖREV YAPAN UNSURLARIMIZIN İDLİB ÇATIŞMASIZLIK BÖLGESİNDEKİ GÖREVİNİ BAŞARIYLA SÜRDÜRDÜĞÜ DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.

2. IRAK ANAYASASI’NI İHLAL EDEN GAYRIMEŞRU IKBY REFERANDUMU SONRASINDA ATILAN ADIMLAR DEĞERLENDİRİLMİŞ; ALINMASI ÖNGÖRÜLEN YENİ TEDBİRLER MÜZAKERE EDİLMİŞTİR.

TÜRK HAVA SAHASI’NIN IKBY’NE KAPATILMASI VE İBRAHİM HALİL SINIR KAPISI’NIN MERKEZÎ IRAK YÖNETİMİ’NCE DEVRALINMASI SÜRECİNİN BAŞLATILMASI HÜKÛMETE TAVSİYE EDİLMİŞTİR.

BU ÇERÇEVEDE MERKEZÎ IRAK YÖNETİMİ’NİN TÜM ÜLKEDE ANAYASAL EGEMENLİĞİNİ TESİS ETMEK ÜZERE VE ÖZELLİKLE KERKÜK’TE ATTIĞI ADIMLAR DEĞERLENDİRİLMİŞ; IRAK’IN SİYASİ BİRLİĞİNİN VE TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜN KORUNMASINA ATFETTİĞİMİZ ÖNEM BİR KEZ DAHA VURGULANMIŞTIR.

MERKEZÎ IRAK YÖNETİMİ’NİN KERKÜK’TE YÜRÜTTÜĞÜ OPERASYONUN, ŞEHRİN SON DÖNEMDE BOZULMAYA ÇALIŞILAN DEMOGRAFİK YAPISININ, TARİHÎ DERİNLİĞİNE UYGUN ŞEKİLDE TESİSİNİ DE SAĞLAMAYI AMAÇLAMASI HUSUSUNDAKİ HASSASİYETİMİZ VE BEKLENTİMİZ ÖZELLİKLE BELİRTİLMİŞTİR.

3. FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG, DEAŞ BAŞTA OLMAK ÜZERE TÜM TERÖR ÖRGÜTLERİYLE MÜCADELE KAPSAMINDA YURT BÜTÜNÜNDE UYGULANAN OLAĞANÜSTÜ HÂL DEĞERLENDİRİLMİŞ; DEMOKRASİMİZİN, HUKUK DEVLETİ İLKESİNİN VE VATANDAŞLARIMIZIN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNİN KORUNMASINA YÖNELİK TEDBİRLERİN DEVAMLILIĞINI SAĞLAMAK ÜZERE HÜKÜMETE, OLAĞANÜSTÜ HÂLİN UZATILMASI TAVSİYESİNDE BULUNULMASI KARARLAŞTIRILMIŞTIR.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SAYGIYLA SUNULUR.