13 Ağustos 2014 Tarihli Toplantı

MİLLİ GÜVENLİK KURULU 13 AĞUSTOS 2014 TARİHİNDE OLAĞAN TOPLANTISINI YAPMIŞTIR. TOPLANTIDA;

A. HALKIMIZIN GÜVENLİĞİNİ İLGİLENDİREN HUSUSLAR AYRINTILI OLARAK GÖRÜŞÜLMÜŞ, ALINMASINA İHTİYAÇ DUYULAN İLAVE TEDBİRLER GÖZDEN GEÇİRİLMİŞTİR. DEVAM EDEN ÇÖZÜM SÜRECİNİN SAHADAKİ YANSIMALARI DA DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.

AYRICA, CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNİN HUZUR VE GÜVEN İÇERİSİNDE GERÇEKLEŞMİŞ OLMASINDAN DUYULAN MEMNUNİYET DİLE GETİRİLMİŞTİR.

B. IRAK’TA DEVAM EDEN VE SON GÜNLERDE YOĞUNLAŞAN ÇATIŞMALARIN ÜLKEMİZ VE BÖLGEMİZE YANSIMALARI MÜZAKERE EDİLMİŞ, BARIŞ ORTAMININ TESİSİ İÇİN IRAK HALKINA VE YENİ HÜKÜMET KURMA ÇALIŞMALARINA DESTEĞİMİZİN DEVAM EDECEĞİ İFADE EDİLMİŞTİR. BU ÜLKEDE TUTULMAKTA OLAN MUSUL BAŞKONSOLOSLUĞUMUZ PERSONELİ İLE TÜRKMEN SOYDAŞLARIMIZIN DURUMLARI DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.

C. SURİYE’DE DEVAM EDEN ÇATIŞMA ORTAMININ IRAK’TAKİ OLAYLARLA BAĞLANTILI OLARAK BÖLGEMİZİN GÜVENLİK VE İSTİKRARINA YÖNELİK ETKİLERİ ELE ALINMIŞTIR.

D. İSRAİL’İN GAZZE’YE YÖNELİK OPERASYONLARI GÖRÜŞÜLMÜŞ, MEYDANA GELEN AĞIR CAN KAYIPLARINDAN DUYULAN DERİN ÜZÜNTÜ DİLE GETİRİLMİŞTİR. BÖLGEDE SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR ATEŞKESİN, GAZZE İÇİN UYGULANAN KISITLAMALARIN TAMAMEN KALDIRILMASIYLA MÜMKÜN OLABİLECEĞİ BELİRTİLMİŞTİR. AYRICA GAZZE’YE YÖNELİK İNSANİ YARDIMLARIMIZIN ARTIRILARAK DEVAM EDECEĞİ VURGULANMIŞTIR.

E. SON OLARAK, SAYIN CUMHURBAŞKANI BUGÜN SON DEFA BAŞKANLIK YAPTIĞI MİLLİ GÜVENLİK KURULU’NUN ANAYASA VE KANUNLA VERİLEN GÖREVE UYGUN OLARAK DEVLETİMİZİN GÜVENLİĞİNE YAPTIĞI KATKILARI TAKDİRLE KARŞILADIĞINI BELİRTMİŞ VE KURUL ÜYELERİNE VEDA ETMİŞTİR.

KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR.