09 Ağustos 2023 Tarihli Toplantı

MİLLÎ GÜVENLİK KURULU, 9 AĞUSTOS 2023 TARİHİNDE TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN BAŞKANLIĞINDA TOPLANMIŞTIR.

TOPLANTIDA;

1. PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ VE DEAŞ TERÖR ÖRGÜTLERİ BAŞTA OLMAK ÜZERE MİLLÎ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ İLE BEKAMIZA YÖNELİK HER TÜRLÜ TEHDİT VE TEHLİKEYE KARŞI YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA AZİM, KARARLILIK VE BAŞARIYLA İCRA EDİLEN OPERASYONLAR HAKKINDA KURULA BİLGİ SUNULMUŞTUR.

FETÖ İLE MÜCADELEDE GELİNEN SON AŞAMA DEĞERLENDİRİLMİŞ; TÜRKİYE’NİN BAŞTA GÜVENLİK VE DIŞ POLİTİKA ALANLARINDAKİLER OLMAK ÜZERE STRATEJİK KAZANIMLARINI ENGELLEMEK MAKSADIYLA KURGULANAN VE HAREKETE GEÇİRİLEN BU İHANET ŞEBEKESİNE HİÇBİR SURETTE MEVCUDİYET HAKKI TANINMAYACAĞI BİR KEZ DAHA VURGULANMIŞTIR.

2. EŞSİZ FEDAKÂRLIKLARLA KAZANILAN MİLLÎ MÜCADELEMİZİN SONUNDA İMZALANAN LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASI’NIN YÜZÜNCÜ YIL DÖNÜMÜNDE DE TARİHİN TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NE YÜKLEDİĞİ MESULİYETİN GEREKLERİNİN HASSASİYETLE YERİNE GETİRİLDİĞİ İFADE EDİLMİŞ; BÖLGEMİZDE BİR ASIRDIR BARIŞ VE İSTİKRARA TEMEL TEŞKİL EDEN ANTLAŞMA İLE KURULAN DÜZENİN MİLLETİMİZİN MENFAATLERİ DOĞRULTUSUNDA TAHKİM EDİLMESİNE YÖNELİK KARARLILIK TEYİT EDİLMİŞTİR.

3. KOMŞUMUZ IRAK İLE İŞ BİRLİĞİMİZİN HER ALANDA DAHA DA GELİŞTİRİLMESİNİN HEM ÜLKELERİMİZİN HEM DE BÖLGEMİZİN ÖNEMLİ KAZANIMLAR ELDE ETMESİNE KATKIDA BULUNACAĞI BELİRTİLMİŞ; TÜRKİYE’NİN TERÖRLE MÜCADELE İLE GÜVENLİK VE İSTİKRARIN SAĞLANMASINA YÖNELİK ÇALIŞMALARININ SAMİMİYETLE DESTEKLENMESİNİN, İŞ BİRLİĞİ ZEMİNİNİ GÜÇLENDİRECEĞİNE İŞARET EDİLMİŞTİR.

4. RUSYA İLE UKRAYNA ARASINDAKİ SAVAŞIN GİDİŞATI VE MÜTEAKİP AŞAMALARDA BÖLGEMİZE YÖNELİK MUHTEMEL ETKİLERİ ETRAFLICA ELE ALINMIŞ; KARADENİZ’DE GERGİNLİĞİN TIRMANMASININ KİMSENİN MENFAATİNE OLMAYACAĞI İFADE EDİLMİŞTİR. TÜM TARAFLARA, GECİKMEKSİZİN MÜZAKERE MASASINA OTURMA VE SAVAŞA SON VERME ÇAĞRISINDA BULUNULMUŞ; TAHIL ANLAŞMASINA GERİ DÖNÜLMESİNİN MUHTAÇ ÜLKELERDEKİ MUHTEMEL OLUMSUZLUKLARI ÖNLEYECEĞİ VE GIDA İSTİKRARINA KATKI SAĞLAYACAĞI VURGULANMIŞTIR.

5. AFRİKA’DA MEYDANA GELEN VE KITA GENELİNE SİRAYET EDEBİLECEK MAHİYETTEKİ SON GELİŞMELER DEĞERLENDİRİLMİŞ; KITA’NIN MESELELERİNE EN UYGUN ÇÖZÜMLERİN ANCAK KITA’NIN SAHİPLERİNCE BULUNABİLECEĞİ İFADE EDİLMİŞTİR.

6. İSLAM DİNİNİ HEDEF ALARAK İKİ MİLYARA YAKIN MÜSLÜMANI RENCİDE EDEN VE BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TARAFINDAN DA NEFRET SUÇU OLARAK NİTELENDİRİLEN MENFUR EYLEMLERİN ENGELLENMESİ VE SUÇLULARIN CEZALANDIRILMASI HUSUSUNDAKİ SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMEYEN DEVLETLER; İFADE HÜRRİYETİ KİSVESİYLE EKTİKLERİ NEFRET TOHUMLARININ ORTAYA ÇIKARABİLECEĞİ YIKICI ETKİLERİ İDRAK EDEREK BİR AN EVVEL BU TUTUMLARINI DEĞİŞTİRMEYE VE KUTSAL DEĞERLERE YÖNELİK SALDIRILARA KARŞI BİRLİKTE MÜCADELE ETMEYE DAVET EDİLMİŞTİR.

7. KÜRESEL BİR KRİZ HÂLİNİ ALMAYA BAŞLAYAN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN, DÜZENSİZ GÖÇLERDEN SOSYAL BUHRANLARA, İÇ KARIŞIKLIKLARDAN DEVLETLER ARASI ÇATIŞMALARA KADAR PEK ÇOK SORUNU TETİKLEYEBİLECEK ETKİLERİ ÜZERİNDE DURULMUŞ; İNSANLIĞIN BU MÜŞTEREK MESELESİNE ANCAK ULUSLARARASI TOPLUMUN ADİL VE SAMİMİ GAYRETİ İLE İŞ BİRLİĞİNİN ÇÖZÜM GETİREBİLECEĞİ BELİRTİLMİŞTİR.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SAYGIYLA SUNULUR.