08 Haziran 2023 Tarihli Toplantı

MİLLÎ GÜVENLİK KURULU, 8 HAZİRAN 2023 TARİHİNDE TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN BAŞKANLIĞINDA TOPLANMIŞTIR.

TOPLANTIDA;

1. TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN GERİDE BIRAKTIĞIMIZ YÜZYILDA KARŞI KARŞIYA KALDIĞI SINAMALARIN, MİLLETİMİZİN DEMOKRASİYE OLAN İNANCI İLE İSTİKLAL VE İSTİKBAL MÜCADELESİNDEKİ AZMİNİ KESKİNLEŞTİRİRKEN DEVLETİMİZİN TEMELLERİNİ DAHA DA SAĞLAMLAŞTIRDIĞI BELİRTİLMİŞ; TÜRKİYE YÜZYILININ BAŞLANGICI OLAN YENİ DÖNEMDE DE ÜLKEMİZİN GÜVENLİĞİNİ, HUZURUNU VE REFAHINI SAĞLAMAYA YÖNELİK ADIMLARIN AYNI KARARLILIKLA ATILMASINA DEVAM EDİLECEĞİ VURGULANMIŞTIR.

2. PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ VE DEAŞ TERÖR ÖRGÜTLERİ BAŞTA OLMAK ÜZERE, MİLLÎ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ İLE BEKAMIZA YÖNELİK HER TÜRLÜ TEHDİT VE TEHLİKEYE KARŞI YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA AZİM, KARARLILIK VE BAŞARIYLA İCRA EDİLEN OPERASYONLAR HAKKINDA KURULA BİLGİ SUNULMUŞTUR.

3. SURİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜN MUHAFAZASI İLE KALICI BARIŞ VE İSTİKRARIN TESİSİNİN TERÖR ÖRGÜTLERİNDEN TEMİZLENMESİ İLE MÜMKÜN OLACAĞI BELİRTİLMİŞTİR.

ÇATIŞMALARDAN KAÇAN SURİYELİLERİN GÖNÜLLÜ, GÜVENLİ VE ONURLU BİR ŞEKİLDE YURTLARINA DÖNEREK HAYATLARINI HUZUR VE REFAH İÇİNDE İDAME ETTİREBİLMESİ İÇİN GÖSTERİLEN GAYRETLERE KATKI SAĞLAYACAK ULUSLARARASI İŞ BİRLİĞİNİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKİLMİŞTİR.

4. KOSOVA’DA ARTAN GERİLİMİN, BÖLGEDEKİ HASSAS DENGELERİ BOZABİLECEK BİR KRİZE DÖNÜŞMESİNE FIRSAT VERİLMEMESİ MAKSADIYLA DİYALOG VE İSTİŞARE SÜREÇLERİ DEVAM EDERKEN ÜLKEMİZ TARAFINDAN BÖLGEYE VERİLEN DESTEĞİN ÖNEMİ VURGULANMIŞTIR.

5. RUSYA İLE UKRAYNA ARASINDA SÜREN SAVAŞIN BÖLGEYE YÖNELİK RİSKLERİ ARTIRAN ETKİLERİ ÜZERİNDE DURULMUŞ; TÜRKİYE’NİN, ÇATIŞMALARA SON VERİLEREK BARIŞ GÖRÜŞMELERİNE BAŞLANMASI VE KÜRESEL GIDA GÜVENLİĞİNİN SAĞLANMASI ÇABALARINA KATKI SUNMAYA DEVAM EDECEĞİ BELİRTİLMİŞTİR.

6. AZERBAYCAN İLE ERMENİSTAN ARASINDAKİ DİYALOG SÜRECİNDE KAYDEDİLEN İLERLEMEDEN MEMNUNİYET DUYULDUĞU İFADE EDİLMİŞ; HAKKANİYETE UYGUN BİR ÇÖZÜMÜN HEM KAFKASYA’DA KALICI BARIŞIN TESİSİNE ESAS TEŞKİL EDECEĞİ HEM DE KÜRESEL İSTİKRARA ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAYACAĞINA İŞARET EDİLMİŞTİR.

7. SUDAN’DA ÇATIŞAN TARAFLAR, BİR AN EVVEL KALICI ATEŞKES İLAN EDEREK GEÇİŞ SÜRECİNİN KAZANIMLARINI KORUMAYA VE MESELELERİ UZLAŞMA YOLUYLA ÇÖZÜME KAVUŞTURMAYA DAVET EDİLMİŞ; TÜRKİYE’NİN SUDAN’DA BARIŞ VE İSTİKRARIN SAĞLANMASINA YÖNELİK TÜM ÇABALARA BUGÜNE KADAR OLDUĞU GİBİ BUNDAN SONRA DA HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE HAZIR OLDUĞUNUN ALTI ÇİZİLMİŞTİR.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SAYGIYLA SUNULUR.