02 Haziran 2021 Tarihli Toplantı

MİLLÎ GÜVENLİK KURULU, 2 HAZİRAN 2021 TARİHİNDE TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN BAŞKANLIĞINDA TOPLANMIŞTIR.

TOPLANTIDA;

1. PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ VE DEAŞ TERÖR ÖRGÜTLERİ BAŞTA OLMAK ÜZERE, MİLLÎ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ İLE BEKAMIZA YÖNELİK HER TÜRLÜ TEHDİT VE TEHLİKEYE KARŞI YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA AZİM, KARARLILIK VE BAŞARIYLA İCRA EDİLEN OPERASYONLAR İLE YÜRÜTÜLEN FAALİYETLER DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.

2. TERÖRÜN KAYNAĞINDA BERTARAF EDİLMESİ MAKSADIYLA, KOMŞULARIMIZIN EGEMENLİK HAKLARINA VE TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE SAYGILI OLARAK SÜRDÜRÜLEN SINIR ÖTESİ HAREKÂTLARIN, ÜLKEMİZİN YANI SIRA KOMŞULARIMIZIN GÜVENLİĞİNİ VE HUZURUNU TESİS ETME HEDEFİYLE GERÇEKLEŞTİRİLDİĞİ BELİRTİLMİŞ; TÜRKİYE’NİN, ULUSLARARASI HUKUKTAN KAYNAKLANAN MEŞRU MÜDAFAA HAKKINI KULLANMA HUSUSUNDAKİ TUTUMUNU MUHAFAZA EDECEĞİ VURGULANMIŞTIR.

BU ÇERÇEVEDE ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE DE GÜNEY SINIRLARIMIZ BOYUNCA TERÖR ÖRGÜTLERİNİ ETKİSİZ VE SINIRLARIMIZI GÜVENLİ HALE GETİRMEYE YÖNELİK HAREKÂTLARIN KESİNTİSİZ BİR ŞEKİLDE SÜRDÜRÜLECEĞİ BELİRTİLMİŞTİR.

3. TÜRKİYE’NİN, KIBRIS MESELESİNİN NİHAİ ÇÖZÜME KAVUŞTURULMASINI TEMİNEN EGEMEN, EŞİT, BAĞIMSIZ İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM YAKLAŞIMINI KARARLILIKLA DESTEKLEYECEĞİ VE BU AMAÇ DOĞRULTUSUNDA KIBRIS TÜRK HALKININ HAK VE MENFAATLERİNİN KORUNMASINA MATUF HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALMAYA DEVAM EDECEĞİ İFADE EDİLMİŞTİR.

4. EGE VE AKDENİZ’DE ULUSLARARASI HUKUK ÇERÇEVESİNDE, İYİ KOMŞULUK İLİŞKİLERİ DÂHİLİNDE KARŞILIKLI DİYALOGLA BÖLGEDE BARIŞ VE GÜVENLİĞİN SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMASI VE MESELELERİN ÇÖZÜMÜNE YÖNELİK İLERLEME KAYDEDİLEBİLMESİ İÇİN TÜRKİYE’NİN HAK, ALAKA VE MENFAATLERİNİ HİÇE SAYAN PROVOKASYON, HUKUK DIŞI EYLEM VE SALDIRGAN SÖYLEMLERDEN UZAK DURULMASI GEREKTİĞİNİN ALTI ÇİZİLMİŞTİR.

5. İSRAİL’İN FİLİSTİN TOPRAKLARINI HUKUKSUZ İŞGALİ VE SİVİL HALKI KASTEN HEDEF ALAN İNSANLIK DIŞI EYLEMLERİ ŞİDDETLE KINANMIŞ; SAVAŞ SUÇU NİTELİĞİNDEKİ İSRAİL SALDIRILARININ TEKRARLANMAMASI VE FİLİSTİN MESELESİNE ADİL, KALICI VE KAPSAMLI BİR ÇÖZÜM BULUNMASI AMACIYLA ULUSLARARASI TOPLUMA ÜZERİNE DÜŞEN MESULİYETİN GEREĞİNİ GECİKMEKSİZİN VE SAMİMİYETLE YERİNE GETİRME ÇAĞRISINDA BULUNULMUŞTUR.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SAYGIYLA SUNULUR.