01 Aralık 2022 Tarihli Toplantı

MİLLÎ GÜVENLİK KURULU, 1 ARALIK 2022 TARİHİNDE TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN BAŞKANLIĞINDA TOPLANMIŞTIR.

TOPLANTIDA;

1. PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ VE DEAŞ TERÖR ÖRGÜTLERİ BAŞTA OLMAK ÜZERE, MİLLÎ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ İLE BEKAMIZA YÖNELİK HER TÜRLÜ TEHDİT VE TEHLİKEYE KARŞI YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA AZİM, KARARLILIK VE BAŞARIYLA İCRA EDİLEN OPERASYONLAR HAKKINDA KURULA BİLGİ SUNULMUŞ VE İLAVE TEDBİRLER MÜZAKERE EDİLMİŞTİR.

2. YÜCE MİLLETİMİZİN VE EŞSİZ ÜLKEMİZİN SAVUNMASINI VE GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK MAKSADIYLA BM ŞARTI’NIN 51. MADDESİ KAPSAMINDA GÜNEY SINIRLARIMIZ BOYUNCA İCRA EDİLEN OPERASYONLARIN TEK HEDEFİNİN TERÖR ÖRGÜTLERİ OLDUĞU, BÖLGEMİZDE; SINIRLARIMIZI, ŞEHİRLERİMİZİ, VATANDAŞLARIMIZI VE GÜVENLİK GÜÇLERİMİZİ HEDEF ALAN HİÇBİR TERÖR ÖRGÜTÜNÜN VARLIĞINA VE ETKİNLİĞİNE MÜSAADE EDİLMEYECEĞİ, BUNUN İÇİN GEREKEN HER ADIMIN KARARLILIKLA ATILACAĞI HUSUSU VURGULANMIŞTIR.

3. TERÖRE KARŞI VERDİKLERİ KAHRAMANCA MÜCADELEDE; MİLLÎ VE MİLLETLER ARASI HUKUK İLE İNSAN HAKLARI VE KAMU VİCDANINA MUTLAK BİR BAĞLILIKLA HAREKET ETMEYİ İLKE OLARAK BENİMSEYEN GÜVENLİK KUVVETLERİMİZİN, AĞIR DARBE ALAN BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜNE NEFES ALDIRMAK MAKSADIYLA YALAN VE İFTİRAYA BAŞVURAN ÇEVRELERCE HEDEF ALINMASINA HİÇBİR SURETTE MÜSAMAHA GÖSTERİLMEYECEĞİNİN ALTI ÇİZİLMİŞTİR.

4. TÜRKİYE’NİN UZLAŞMACI VE SAMİMİ YAKLAŞIMI İLE ÇÖZÜM ODAKLI DİYALOG TEKLİFLERİNE KAYITSIZ KALAN YUNANİSTAN’DAN GAYRİ ASKERÎ STATÜDEKİ ADALARIN SİLAHLANDIRILMASI BAŞTA OLMAK ÜZERE ULUSLARASI HUKUKU VE ANTLAŞMALARI İHLAL EDEN FAALİYETLERİNE BİR AN EVVEL SON VERMESİNİ BEKLEDİĞİMİZ KUVVETLE VURGULANMIŞTIR.

5. KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NİN TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLÂTI’NA GÖZLEMCİ STATÜSÜNDE KABULÜNDEN DUYULAN MEMNUNİYET DİLE GETİRİLMİŞ; KIBRIS MESELESİNDE HAKİKATLERİ VE HAKKANİYETİ ESAS ALAN ÇÖZÜM YOLLARINI KAPATMA GAYRETLERİNİN AKAMATE UĞRAMAYA MAHKÛM OLDUĞU VE TÜRK DÜNYASININ AYRILMAZ BİR PARÇASI OLAN KIBRIS TÜRKLERİNİN HAKLI DAVASINA VERİLEN DESTEĞİN KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLECEĞİ VE DİĞER ULUSLARARASI KURULUŞLAR İLE ÜLKELERDEN BENZER ADIMLARI BEKLEDİĞİMİZ İFADE EDİLMİŞTİR.

6. BOSNA-HERSEK VE KOSOVA’DA MEYDANA GELEN SON GELİŞMELER DEĞERLENDİRİLMİŞ; BÖLGEDEKİ İSTİKRAR, HUZUR VE BARIŞ ORTAMININ MUHAFAZASI İÇİN AYRILIKÇI SÖYLEMLER VE TEK TARAFLI GİRİŞİMLERDEN KAÇINILMASI ÇAĞRISINDA BULUNULMUŞTUR.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SAYGIYLA SUNULUR.